Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka rozwojowa dla STM32 z LoRaWAN

ghost666 22 Wrz 2016 18:11 2037 2
 • Płytka rozwojowa dla STM32 z LoRaWAN
  STMicroelectronics wprowadził właśnie do sprzedaży nową, ekonomiczną płytkę rozwojową dla mikrokotrolerów STM32. Układ ten ma pozwolić na wykorzystanie ekosystemu mikrokontrolerów STM32 w urządzeniach Internetu Rzeczy wykorzystując interfejs bezprzewodowy LoRa?.

  Płytkę rozwojową P-NUCLEO-LRWAN1 wyceniono na 40 dolarów. Składa się ona z płytki Nucleo z mikrokontrolerem STM32L073 o niskim zużyciu mocy oraz z modułu bazowego, wyposażonego w transceivery LoRa SX1272 firmy Semtech. Układ STM32L073 to energooszczędny mikrokontroler oparty na rdzeniu ARM? Cortex?-M0+, wyposażony w szereg funkcji, mających pozwolić na zminimalizowanie poboru mocy. Układ ten idealnie nadaje się do aplikacji takich jak mierniki, systemy alarmowe, układy pozycjonujące, systemy śledzenia czy zdalne sensory. Możliwości zestawu ewaluacyjnego można dodatkowo rozszerzyć poprzez dodanie płytek takich jak np. X-NUCLEO-IKS01A1 wyposażonej w sensory umożliwiające śledzenie ruchu, wilgotności i temperatury.

  Interfejs bezprzewodowy LoRa pozwala na dalekozasięgową komunikację. Ma on szereg zalet w porównaniu do klasycznie wykorzystywanej komunikacji z wykorzystaniem sieci komórkowej: m.in. niższy pobór mocy i mniejsze koszty. Interfejs ten jest bardzo uniwersalny i umożliwia pracę w szeregu trybach komunikacji, precyzyjną lokalizację w pomieszczeniach i poza nimi a także posiada wbudowane natywnie zabezpieczenia AES-128.

  W opisywanym zestawie zintegrowano wszystko, co potrzebne jest do skonstruowania układu wykorzystującego dwukierunkową komunikację poprzez LoRaWAN? w wersji 1.0.1; system wspiera protokoły LoRa klasy A oraz C. Układ aktywowany może być na wiele sposobów, m.in. bezprzewodowo lub w spersonalizowany sposób. System zdobył odpowiednie certyfikaty LoRaWAN. Do pobrania ze strony producenta jest także dedykowany stos I-CUBE-LRWAN.

  Wykorzystanie ekosystemu STM32 daje dostęp do bogatego zasobu narzędzi deweloperskich, takich jak narzędzia z pakietu STM32Cube czy pakiety oprogramowania, wraz z przykładowym kodem oraz warstwą abstrakcji sprzętowej. Umożliwia to łatwe portowanie kodu na ponad 700 różnych układów z rodziny mikrokontrolerów STM32. Układy te pokrywają szeroki zakres wydajności obliczeniowej, zużywanej mocy, ceny i obudów. Oprócz tych narzędzi użytkownicy płytki rozwojowej mają dostęp do sieciowych narzędzi i środowisk mbed?.

  Niska cena zakupu P-NUCLEO-LRWAN1 umożliwia dostęp wielu osób - inżynierów, niezależnych projektantów systemów IoT, ale także uniwersytetów i hobbystów - do systemy LoRa. Płytka dostępna już jest w sprzedaży i nabyć ją można poprzez stronę internetową STMicroelectronics i jego dystrybutorów.

  Źródło: https://www.eeweb.com/news/development-kit-that-leverages-stm32-mcu-ecosystem

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9539 postów o ocenie 7600, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • OptexOptex
 • #2
  szymon122
  Poziom 38  
  ghost666 napisał:
  ekosystem mikrokontrolerów

  Że co proszę? Może ktoś wyjaśnić co to jest?
  Coś będzie eko i będzie fajniejsze? Będzie lepsza cena i popyt?
 • #3
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  szymon122 napisał:
  ghost666 napisał:
  ekosystem mikrokontrolerów

  Że co proszę? Może ktoś wyjaśnić co to jest?
  Coś będzie eko i będzie fajniejsze? Będzie lepsza cena i popyt?


  "Ekosystem" to ogólne określenie na całe środowisko związane z danymi np. mikrokontrolerami, tzn. sama rodzina układów, narzędzia - programatory, debuggery, etc. - a także narzędzia programistyczne - IDE, kompilatory, dekompilatory, moduły abstrakcji sprzętowej, biblioteki etc. Często mówi się także np. "Ekosystem Apple" w odniesieniu do ich sprzętu, który jest ze sobą bardzo mocno związany.