Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Esperanza EZ101 - jakie wartości dla diod Zenera?

22 Wrz 2016 21:03 3150 8
 • Poziom 13  
  Esperanza EZ101 - jakie wartości dla diod Zenera?

  Witam
  Proszę o pomoc w ustaleniu wartości diod Zenera pokazanych na zdjęciu. Pacjent to chiński zasilacz regulowany Esperanza EZ101 80W do laptopa na US3843 który steruje Mosfetem 16N60. Wszystkie trzy diody są zwarte w wyniku uszkodzenia, wszystko już zostało wymienione prócz diod.Dwie diody mają ciemno zielony pasek (lub niebieski - ciężko rozróżnić w wyniku kilkukrotnego lutowania) oznaczone na PCB ZD1 I ZD2 (pasek czerwony), diody chyba są takie same, ale pewności nie mam) oraz czarny pasek dioda z oznaczeniem na PCB D1 (pasek żółty). Na jakie napięcie mogą to być diody i na co je można zamienić?
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Esperanza EZ101 - jakie wartości dla diod Zenera?
 • PCBwayPCBway
 • Spec od monitorów
  Wer. made in China > bez diód Zenera - 12, 15, 16, 18, 19, 20, 22 i 24V
  Esperanza EZ101 - jakie wartości dla diod Zenera?
  Popatrz w Link
  Weż teraz rozrysuj swój zasilacz, jak "pracują" diody Zenera w układzie i ...
  - albo przełaczanie oporników w dzielniku dla TL431
  Raczej bym nie używał tego "uniwersalnego" zasilacza, może dobry dla 2-pin. gniazd DC-DC laptopów
 • Poziom 13  
  Rozrysowałem tak jak na zdjęciu.
  Na niebiesko jest ścieżka z diodą ZD2 która idzie do fototranzystora FT JC817 Series ( jakiś zabezpieczenie?). Ta sama ścieżka idzie od transformatora przez diodę prostowniczą i rezystor '0' do nogi 7 czyli VC układu scalonego UC3843.

  Reszta tak jak na zdjęciu na niebiesko. Na żółto ścieżka z diodami ZD1 i D1 czyli OUT układu scalonego UC3843 nóżka nr. 6, która to następnie idzie do bramki tranzystora Mosfeta.
  :arrow: lisek zdjęcie schematu tego Chińskiego regulowanego zasilacza jest podobne na wyjściu układu scalonego UC3843 (dioda impulsowa z rezystorem i dioda Zenera na 15V, ale dlaczego akurat na 15V? Czy taką diodę mogę zastosować u siebie?

  Jeszcze pytanie jakiej wartości może być dioda ZD2, która ma związek z fototranzystorem i tym jak mi się wydaje zabezpieczeniem prądowym?
  Esperanza EZ101 - jakie wartości dla diod Zenera?
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 13  
  Żaden z tych schematów nie jest taki jak w moim przypadku, są podobne. Czy mógłby ktoś bardziej przejrzyście i łopatologicznie wytłumaczyć jakie wartości ZD1 i ZD2 powinienem zastosować i dlaczego? Z góry przepraszam za może amatorskie pytania dla znawców, ale zwyczajnie nie znam się na tych generatorach w przetwornicach i każdy z tych schematów jest inny, mimo że zasada działania pewnie podobna.
 • Spec od monitorów
  Jeden Zener w zasilaniu pin.7 zazwyczaj 20V (sam IC ma swej strukturze wbudowana diodę Zenera chyba 34V). Kłania się datasheet UC3843

  Ta w G polowego różnie (od 10-16V) zabezpiecza przed przesterowaniem (imp. prostokątne) i zapewnia odp. polaryzację. Zabezpiecza tez pin.6 (patrz struktura wewnętrzna IC)? Ta w opto. JC817 to ok. 5V6 - 6V2 (może być, nie musi)?

  Rozrysowanie na schemacie wiele wyjaśni!
 • Poziom 13  
  coś takiego chyba będzie ;) mam nadzieje ze się nie pomyliłem nigdzie. Da się z tego ustalić ZD1 i ZD2?
  Esperanza EZ101 - jakie wartości dla diod Zenera?
  :arrow: lisek
  Zener w zasilaniu ZD2 pin7 to jest ten sam połączony z opto.
  Dwa zenery na out pin6 D1 i ZD1 (D1 to chyba dioda impulsowa nie zenera) połączone z G polowego, tak jak na schemacie.
 • Poziom 13  
  Ok, po braku odpowiedzi wnioskuję, że dobranie diod Zenera nie posiadając schematu z opisem jest w niektórych przypadkach praktycznie niemożliwe.

  Jednakże udało mi się zdobyć drugi sprawny, identyczny zasilacz i po wylutowaniu i pomiarze na jakie napięcie są diody Zenera okazało się, że ZD1 i ZD2 to takie same diody Zenera na napięcie 18V. Zastosowałem BZX55C18. Dioda D1 to dioda impulsowa, zastosowałem 1N4148.

  Wszystko działa poprawnie, dziękuję za zaangażowanie i podpowiedzi.
  Pozdrawiam