Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór schematu na wzmacniacz lampowy PP

22 Wrz 2016 23:33 11130 30
  • Poziom 6  
    Cześć wszystkim.
    Przymierzam się do budowy wzmacniacza lampowego pod moje kolumny (2,5 drożne STX) do sporego salonu, wzmacniacz powinnien mieć koło 25-30W mocy związku z tym myślę o konstrukcji PP.
    Na razie myślałem o budowie wzmacniacza na diabełkach (6C33C), konkretnie o:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1058205.html

Albo o czymś na 2xEL34 i powiem szczerze, że bardziej skłaniam się w stronę EL34, ponieważ są tańsze i dużo łatwiej dostępne (jest duży problem znalezienia dobranego kompletu). I tu prośba o radę do was. Polecicie jakiś sprawdzony schemat na PP EL34? A może warto zostać przy 6C33C?

Dodano po 1 [godziny] 54 [minuty]:

Co uważacie o tym projekcie?
    http://ep.com.pl/files/6045.pdf
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Jeśli nie masz dosyć doświadczenia, to by ci nie poleciłem wykorzystać 6S33-S- możliwe problemy . Popatrz warianty schematów z El34 na czeskiej stronie internetowej. http://tubeamp.wz.cz/40wpushpull.php
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 6  
    Dzięki :)
    To fakt, że doświadczenia z układami PP nie mam niestety :( dlatego też patrzę, żeby układ był dobrze opisany i w miarę prosty w budowie :)
  • Poziom 6  
    Chyba jednak zdecyduje się na ten projekt:
    http://ep.com.pl/files/6045.pdf
    Mam tylko 2 pytania do was:
    1. Według projektu każdy kanał ma osobny zasilacz, czy na jednym transformatorze mogę zrobić dwa osobne zasilacze? Czy muszę każdy zasilacz robić na osobnym transformatorze? Pojedynczy transformator nie wpłynie źle na jakoś dźwięku?
    2. Gdzie prawidłowo pod schemat i jak powinien podłączyć zasilacz? Bo nie do końca to ogarnąłem :(
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Według projektu każdy kanał ma nie osobny zasilacz, a osobny prostownik z filtrem. Przy wskazanej pojemności kondensatorów filtru wzajemny wpływ prostowników anodowego napięcia będzie minimalny.Na jednym transformatorze nie możesz zrobić 2 oddzielnych zasilacza ( transformator - to część zasilacza ), możesz zrobić 2 oddzielne prostowniki anodowego napięcia . Dla realizacji takiego wariantu transformator musi mieć 2 uzwojenie anodowego napięcia i 2 uzwojenie dla napięcia zarzenia. Taki wariant na zdjęciu. Schemat dla orientacji. Dla spóźnienia włączenia anodowego napięcia wykorzystano przekaźnik czasu. Wybór schematu na wzmacniacz lampowy PP
  • Poziom 6  
    Dzięki śliczne, teraz to wydaje się być proste ;)
    A jeszcze mam drugie pytanie gdzie pod schemat toru audio podpinamy zasilacz? Zarówno wyprostowane napięcie anodowe i żarzenia podpinamy tak jak zaznaczyłem ja?
  • Poziom 43  
    Lampowy wzmacniacz z nap. anodowym 400VDC i pytania typu
    pawel11120 napisał:
    A jeszcze mam drugie pytanie gdzie pod schemat toru audio podpinamy zasilacz?
    Troszkę czarno :cry: to widzę ze względów bezpieczeństwa Autora. Nie lepiej od tranzystorowego zaczynać ?
  • Pomocny post
    Kolega , pawel11120 ! Zwrócić uwagę na błąd w schemacie zasilacza projektu. Fragment schematu na zdjęciu. To nie schemat, a nieporozumienie! Wybór schematu na wzmacniacz lampowy PP
    Popatrz i przeanalizuj łączenie dolnego mostku z wtórnym uzwojeniem , minus obu mostków wisi w powietrzu, i słuszność włączenia rezystorów R23 R24
  • Poziom 6  
    Krzysztof, spokojnie na razie go jeszcze nie buduje, póki co studiuje książki i schematy. Wiem, jakie to napięcia i wiem czym grozi porażenie prądem, dlatego wszystkiego się upewniam tutaj na forum wśród mądrzejszych ode mnie, np. Aksakal'a. A lampkę chcę zbudować, ponieważ marzy mi się od dłuższego czasu i dużo lepiej uczy mi się robiąc to praktycznie, nie tylko czytając schematy. Starałem się wybrać projekt w miarę sensowny, sprawdzony i łatwy w budowie na tą "dziewiczą" lampkę :)
    Drogi @aksakal mogę Cię prosić o sprawdzenie schematu zasilacza, który ja postaram się zaprojektować do wieczora i wrzucę tutaj na forum? W razie co prosiłbym o jego poprawę ;)
  • Poziom 6  
    przepraszam, że wczoraj nie dałem schematu zasilacza, ale zaczytałem się w temacie :P a temat oczywiście sporo większy niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Teraz już wiem, jak bardzo niepoważne były moje pytania i wiem dlaczego Krzysztof obawiał się moje życie :) Schemat zasilacza oczywiście jest błędny, niepotrzebne są dwa mostki prostownicze, jeden spokojnie starczy. Łączenie napięcia stałego anodowego z napięciem żarzenia, które jest prądem zmiennym też jest bez sensu, bo tylko niszczymy swoje ciężko wyprostowane napięcie anodowe. Podejrzewam, że autor schematu chciał użyć R23 do katody z aktywnym obciążaniem, ale źle się za to zabrał, a R24 miał być użyty do symetryzacji napięcia żarzenia, co też źle zrobił - powinny być dwa R23 połączone ze sobą szeregowo i połaczene z masą. Zrobiłem już schemat prawidłowego zasilacza w RC, natomiast chce jeszcze w ramach ćwiczeń zrobić zasilacz na MOSFET, jak go zrobię to wstawię oba schematy.

Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:

Powiem szczerze, że zacząłem dokładniej zgłębiać temat i wiem, że na razie za mało wiem, żeby budować wzmacniacz lampowy, niestety muszę temat odłożyć o trochę czasu i wiedzy, natomiast już wiem, że będę chciał żeby to był wzmacniacz lampowy Push-Pull UL z stałą stabilizacją siatek oraz inwerterem różnicowym, a nie układem WK-WA. Dalej myślę o lampach EL34, potrzebuję tylko schematu spełniającego moje wymagania i tu pytanie do was, macie jakiś sprawdzony schemat?
    Myślałem o tym: http://ep.com.pl/files/2971.pdf Tylko on jest na GU50, więc musiałbym go przerobić na EL34. Będzie to trudne? Czy dam rade to wykonać jako niedoświadczony lampowiec?
    pawel11120 napisał:
    chce jeszcze w ramach ćwiczeń zrobić zasilacz na MOSFET

Odpuść sobie. Lata całe układy tego rodzaju zasilano bez stabilizatorów, nie ma potrzeby zbędnej komplikacji układu.

pawel11120 napisał:
    będę chciał żeby to był wzmacniacz lampowy Push-Pull UL z stałą stabilizacją siatek oraz inwerterem różnicowym, a nie układem WK-WA. Dalej myślę o lampach EL34, potrzebuję tylko schematu spełniającego moje wymagania i tu pytanie do was, macie jakiś sprawdzony schemat?
    Myślałem o tym: http://ep.com.pl/files/2971.pdf Tylko on jest na GU50, więc musiałbym go przerobić na EL34. Będzie to trudne?

Trudne nie będzie - starczy "ożenić" stopień mocy na EL34 (z postu #6) z resztą układu od GU50.
  • Poziom 6  
    No właśnie stopień mocy z postu #6 ma automatyczną polaryzację siatek, a ja chce zrobić na stałą, więc nie łatwiej będzie przerobić schemat od GU50 na EL34? Tylko chciałbym także zmienić pozostałe lampy na troszeczkę lepszej jakości. Bo projekt z Elektroniki Praktycznej 4/2008 zakładał użycie jak najtańszych lamp, żeby to jakoś grało. Więc ja myślę o zmianie V3 i V4 na EL34, a na co polecacie zmienić V1 i V2? Może E188CC?
  • Pomocny post
    pawel11120 napisał:
    No właśnie stopień mocy z postu #6 ma automatyczną polaryzację siatek, a ja chce zrobić na stałą, więc nie łatwiej będzie przerobić schemat od GU50 na EL34?

A to podbierz schemat stopnia końcowego z wzmacniacza, choćby
    (w powyższym układzie można stosować zamiennie 6L6GC i EL34)
    albo

(żródło: http://www.novacon.com.br/audioconst2.htm)

pawel11120 napisał:
    ylko chciałbym także zmienić pozostałe lampy na troszeczkę lepszej jakości. Bo projekt z Elektroniki Praktycznej 4/2008 zakładał użycie jak najtańszych lamp, żeby to jakoś grało.

Coś za mocno wyrokujesz - od ECC83 żadnej lepszej triody nie wynaleziono do zastosowań w przedwzmacniaczach audio, 6N8S to zaś elektrycznie odpowiednik ECC82.

pawel11120 napisał:
    a na co polecacie zmienić V1 i V2? Może E188CC?

E188CC ma inną charakterystykę niż powyżej wymienione lampy. Masz E188CC -chcesz robić na E188C - szukaj schematu z zastosowaniem takiej lampy (niełatwa sprawa) - to jest lampa de facto projektowana do stopni kaskodowych.
  • Poziom 6  
    nie mam jeszcze żadnej lampy. Skoro mówisz, że 6N8S jest okey to przy niej zostanę, chyba że jest duża różnica między ecc82, a ecc83?
  • Pomocny post
    pawel11120 napisał:
    chyba że jest duża różnica między ecc82, a ecc83?

To są lampy o odmiennych charakterystykach, a "jakość" to inny parametr - każda z lamp w/w typów może być lepsza i gorsza, to zależy od producenta, lampy sa z aktualnej chińskiej, słowackiej produkcji lub leżaki magazynowe z ubiegłego wieku.
  • Poziom 6  
    Dzięki za pomoc, już teraz rozumiem :)

W między czasie przerobiłem schemat na EL34, proszę sprawdźcie czy dobrze, bo ja się nie czuje w tym temacie jeszcze pewnie :(
    Zmieniłem wartość (poprawiałem na czerwono):
    - R16,R17 z 120omów/0,5W na 1kom/3W
    - R70 1om/1W
    - R10,R11 z 100k/0,5W na 470k/0,25W
    - R12,R13 z 120/0,5W na 2k2/1W
    - prąd żarzenia z 12,6V na 6,3V
    - dodatkowo usunąłem dodatki twórcy schematu - czyli wyłączniki W11, W12 - ja i tak nie zamierzam przełączać na tryb triodowy

Najbardziej boję się o prawidłowe napięcie na siatce pierwszej :(
  • Poziom 31  
    W tym układzie to na pewno to nie zadziała, nie z taką wartością R70 i z rezystorami R10 i R11 odseparowanymi od masy. Poniżej masz poprawny przykład schematu wzmacniacza na 2xEL34 z automatycznym biasem.
    pawel11120 napisał:
    R16,R17 z 120omów/0,5W na 1kom/3W

Jeśli to ma być układ UL to być może nie warto iść aż do 1k, ale to ci wyjdzie "na słuch" przy uruchamianiu.

pawel11120 napisał:
    R70 1om/1W

Przy polaryzacji zewnętrznej ("sztywnej") celem istnienia rezystora w katodzie jest pomiar napięcia na nim celem skontrolowania prądu płynącego przez lampę, dlatego sugeruję każdej lampie dać oddzielny oporek.

kris8888 napisał:
    W tym układzie to na pewno to nie zadziała, nie z taką wartością R70 i z rezystorami R10 i R11 odseparowanymi od masy.

Zadziała, oczywiście gdy na końcówki R10/11 podane będzie odpowiednie napięcie ujemne.

kris8888 napisał:
    Poniżej masz poprawny przykład schematu wzmacniacza na 2xEL34 z automatycznym biasem.

Autor wątku nie chce automatycznej polaryzacji.
  • Poziom 31  
    jdubowski napisał:

Autor wątku nie chce automatycznej polaryzacji.

A to przepraszam, nie doczytałem. W takim razie nie bardzo rozumiem to zdanie autora:
    pawel11120 napisał:

Najbardziej boję się o prawidłowe napięcie na siatce pierwszej :(
  • Poziom 6  
    przepraszam, chodziło o siatkę drugą :)
    W tekście opisu tego wzmacniacza z Elektroniki Praktycznej jest wyraźnie napisane, że pracuje na za wysokim napięciu na siatce drugiej i nie wpływa to na jakieś zauważalnie szybsze zużycie. Tylko to odnosi się do lamp GU50, a ja chce użyć lamp EL34. Jeśli obniżę napięcie na siatce drugiej do wartości referencyjnych dla EL34 (takie same jak dla GU50) odpowiednim rezystorem to będzie dobrze, czy muszę to zrobić w jakiś bardziej wyszukany sposób?
    pawel11120 napisał:
    W tekście opisu tego wzmacniacza z Elektroniki Praktycznej jest wyraźnie napisane, że pracuje na za wysokim napięciu na siatce drugiej i nie wpływa to na jakieś zauważalnie szybsze zużycie. Tylko to odnosi się do lamp GU50,

To się popatrz do datasheetu GU50, typowe warunki pracy to 300V na S2 i około 1000V na anodzie. Wspomniano o zasilaniu S2 podwyzszonym wobec owej wartości napięciem rzędu 400V - taki jest kontekst tej uwagi.
    Napięcie 425V na S2 dla EL34 zaś jest normalne i standardowe - nie ma tu obawy przekroczenia parametrów lampy, rezystor w obwodzie siatki drugiej jest bardziej zabezpieczeniem przed oscylacjami pasożytniczymi ("antyparazyt") niż elementem ograniczającym napięcie na siatce.

pawel11120 napisał:
    obniżę napięcie na siatce drugiej do wartości referencyjnych dla EL34 (takie same jak dla GU50)

To nie jest prawda (patrz wyżej)...
  • Poziom 6  
    Dzięki śliczne @jdubowski, za rozwianie moich wątpliwości i obaw :)
  • Poziom 6  
    Jeszcze jedno pytanko, jakiego programu używacie to projektowania płytek PBC pod wzmacniacze?

EDIT: wiem, że nie w tym temacie takie pytania, ale nie chce już zakładać kolejnego :)
    pawel11120 napisał:
    Jeszcze jedno pytanko, jakiego programu używacie to projektowania płytek PBC pod wzmacniacze?)

Jakiegokolwiek byśmy nie uzywali to musi być program pozwalający recznie zapodać przebieg ścieżek, tak by zastosować się do obowiązujących reguł.
    A wzmacniacz lampowy na płytce odłóż na później - zacznij od konstrukcji w montażu przestrzennym.
  • Poziom 6  
    dlaczego sugerujesz robić wzmacniacz w montażu przestrzennym? Wydawało mi się, że montaż na płytce PBC jest łatwiejszy.
    pawel11120 napisał:
    dlaczego sugerujesz robić wzmacniacz w montażu przestrzennym? Wydawało mi się, że montaż na płytce PBC jest łatwiejszy.

Montaż łatwiejszy, ale zaprojektowanie płytki trudniejsze - to nie wzmacniacz tranzystorowy, wrzucisz schemat, zapuścisz autoroutera a ten wymaluje jakieś zawijasy. Bez rozsądnego prowadzenia ścieżek bedziesz miał ze wzmacniacza generator, PCB nie poprawisz doraźnie, a układ elementów w montażu przestrzennym zawsze możesz zmienić.
  • Poziom 12  
    Na marginesie.
    Dlaczego upierasz sie tak przy EL34.
    Zbuduj ten wzmacniacz na GU-50 popatrz na ceny lamp.
    Badziewna EL34 kosztuje 60 zlotych , GU-50 15 zlotych.