Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Równolegle połączone akumulatory nie ładują

22 Wrz 2016 22:15 444 5
  • Poziom 6  
    Jak w temacie, mam połączone równolegle 3 baterie od telefonów 3,7V, mają służyć do zasilania E-papierosa. Baterie polutowałem w miejsce starej baterii która się zużyła. Napięcie dochodzi przez jakąś małą płytkę elektroniczną która jest w gwizdku, kiedy wkręcam ładowarkę mruga na czerwono, czyli jak przy standardowym ładowaniu, lecz po 5h ładowania napięcie jest 3,30V (takie jakie było). Jakieś pomysły?

Jeśli zły dział to proszę o przeniesienie.
  • Poziom 35  
    Z zasady akumulatorów, baterii i innych ogniw nie łączy się bezpośrednio równolegle ze sobą bo płyną pomiędzy nimi duże prądy wyrównawcze, a to prosta droga do uszkodzenia. Trzeba łączyć przez diody oddzielające, w ostateczności przez rezystory, ale wtedy będą straty.
    Trzeba pamiętać, że zakładane w zamyśle zwiększenie pojemności zespołu nie następuje za pośrednictwem elektrolitu, tylko za pomocą zewnętrznych przewodów, a to nie jest to samo. Zwiększenie pojemności "za pomocą elektrolitu" (tak to napisałem) to po prostu większe płyty zanurzone w tym samym naczyniu z elektrolitem, czyli po prostu większy akumulator.
  • Poziom 22  
    Możliwe że zasilacz ma ograniczenie nad prądowe, i np gdy przekroczona zostaje wartość prądu ładowania to ładowarka się wyłącza zaraz po włączeniu ładowania.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    WiFiConnect napisał:
    mam połączone równolegle 3 baterie od telefonów 3,7V, mają służyć do zasilania E-papierosa.

Nowe, takie same, z tej samej serii, jednego zakupu? Taki jest warunek łączenia równoległego.

WiFiConnect napisał:
    Baterie polutowałem w miejsce starej baterii która się zużyła.

Baterie z telefonów do papierosa elektronicznego słabo się nadają - tam są o wiele większe prądy rozładowania i ładowania.

budiet napisał:
    Możliwe że zasilacz ma ograniczenie nad prądowe, i np gdy przekroczona zostaje wartość prądu ładowania to ładowarka się wyłącza zaraz po włączeniu ładowania.

Jeśli zasilacz ma ograniczenie prądowe to wszystko by było OK. Gorzej gdy akumulatory ładowane o wiele większym prądem niż w telefonie osiągają napięcie końcowe przed pełnym naładowaniem (ze względu na spadek napięcia na rezystancji wewnętrznej) i ładowarka ładowanie przerywa.
  • Poziom 6  
    Jakie akumulatory polecacie do E fajki (Grzałka 15W - 3A 5V). Nie chcę kupować nowych, chcę równolegle połączyć by mieć jakieś 3000 - 5000 mAh. Sposób domowy, od czego będą się nadawać. Mogę np. 2 połączyć szeregowo by uzyskać 5-8V.
  • Poziom 22  
    Zawsze można użyć ogniw z popsutej baterii do laptopa, lub telefonu (częściej uszkadza się elektronika sterująca niż same ogniwa).