Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Papa termozgrzewalna SBS układanie

1On 23 Sep 2016 10:06 17751 9
    1On
    Level 8  
    Witam

Jestem w czasie przygotowywania balkonu do ułożenia papy.
    Kupiłem papę MATIZOL SBS - i stanąłem przed pewnym problemem.
    Na balkonie będą dwie warstwy papy. Zakupiona papa z tego co widzę ma podłoże zgrzewalne, a z drugiej strony pokryta jest folią. Moje pytanie brzmi czy ta folię się zrywa? Czy faktycznie dobrze myślę, że warstwa z logiem "DACH FUNDAMENT to ta warstwa do podgrzania?
    eurotips
    Level 38  
    Papę na balkon ? no chyba że na Śląsku mieszkasz i wszystko jedno czym w chałupie śmierdzi jak drzwi na balkon otworzysz, szczególnie latem.
    Może jeszcze wyjść kiedyś zechcesz boso na rozgrzaną na słońcu papę ?
    kto ci takie rozwiązanie podpowiedział ?
    1On
    Level 8  
    eurotips wrote:
    Papę na balkon ? no chyba że na Śląsku mieszkasz i wszystko jedno czym w chałupie śmierdzi jak drzwi na balkon otworzysz, szczególnie latem.
    Może jeszcze wyjść kiedyś zechcesz boso na rozgrzaną na słońcu papę ?
    kto ci takie rozwiązanie podpowiedział ?

Mam niestety obawy, że nie odniosłeś się do mojego pytania.
    Nie pytałem co komu się podoba i co komu śmierdzi. Pytałem o konstrukcję tej konkretnej papy i tyle.
    Nadal czekam w takim razie na odpowiedź.

Natomiast co do Twojej odpowiedzi chcę Cię poinformować, że papa jest jednym z elementów wykończenia balkonu - a to w której jest ona warstwie to już inna bajka.
    Ja szukam konkretnej odpowiedzi na swoje pytanie. Oto przekrój balkonu z pewnego forum (i nie brnijmy już w to co nie było sensem mojego pytania): Papa termozgrzewalna SBS układanie
    saskia
    Level 39  
    Ta strona z folia jest do przyklejania do podłoża.
    Folii nie ściągasz tylko grzejesz palnikiem i rozwijasz.
    Folia powinna być na zewnętrznej stronie rolki, więc jeśli jest inaczej to zignoruj poniższe gdyż masz inną papę, tzn. samoprzylepna, ale te są pokrywane grubszą folią zabezpieczającą przed sklejeniem się rolki.
    Folia na papie na gorąco jest bardzo cienka i znika przy podgrzaniu palnikiem.
    Ustawiasz rolkę równolegle do któregoś z boków pokrywanej powierzchni z naddatkiem na brzegach, grzejesz palnikiem całą szerokość i sukcesywnie rozwijasz dociskając rozwiniętą papę, by lepiej "złapała" zwykle wystarcza waga samej rolki, ale ta sie zmniejsza w trakcie rozwijania. Jeśli długość kładzionych odcinków jest mała to tniesz sobie takie by pasowały z naddatkiem na długość podłoża i zwijasz je w Male rolki.
    Trzeba uważać by nie przygrzać za mocno by pod nogami nie płynęła lub nie zlała się z resztą rolki przed rozwinięciem.
    Nie zapomnij o środkach ochrony, bo temperatury są dość wysokie, a smoła szybko nie stygnie, więc wszelkie poprawki ułożenia gorącej papy mogą skończyć się poważnymi oparzeniami.
    Spróbuj na początku z małym kawałkiem papy na ile powinieneś ją nagrzać by ok.80% folii zniknęło podczas grzania i smoła była wystarczająco lepka, natomiast górna strona papy nie była wiotka i nie kleiła się do butów, gdy na nią staniesz.
    Musisz po prostu wyczuć szybkość i stopień nagrzania i szybkość rozwijania.
    Musisz tez mieć odpowiednio wydajny palnik, bo zbyt małym nie dasz rady.
  • Helpful post
    Waldemar z Kaszub
    Level 29  
    1On wrote:
    Kupiłem papę MATIZOL SBS - i stanąłem przed pewnym problemem.

Ten producent (jak każdy inny) produkuje wiele rodzajów papy. Aby być całkowicie pewnym to podaj jakiś link do tego wyrobu.
    Tradycyjna papa zgrzewalna jak napisał przedmówca ma cienką warstwę folii zabezpieczającą przed sklejaniem się warstw w rolce. Ale lekkie potraktowanie jej płomieniem powoduje jej rozpuszczenie i łączy się ona z bitumem tworząc warstwę klejącą.
    1On
    Level 8  
    To jest taki produkt:
    Link do papy

Kupiłem ja bo polecał człowiek z Castoramy.
    Ogólnie przekonała mnie grubość 3mm i to, że nie ma posypki.

Powstała jednak zagwostka - bo pomimo tego, ze będzie na niej betonowa wylewka to wolałbym żeby nie miała na sobie tej folii. Więc zastanawia mnie czy się ją zrywa. Piszecie, że się przetopi ale ze względów estetycznych wolałbym pozbyć się tej folii, a jeżeli nie można to może słusznym byłoby ją zwrócić.
    Jeszcze jedno pytanie mi przyszło do głowy - a co będzie jak będę chciał na niej położyć druga warstwę - czy ta folia nie będzie przeszkadzać i czy można tą papę zgrzewać z innymi papami?
  • Helpful post
    Waldemar z Kaszub
    Level 29  
    1On wrote:
    Piszecie, że się przetopi ale ze względów estetycznych wolałbym pozbyć się tej folii,

Oczywiście, że się przetopi i nikt nigdy po położeniu już jej nie zobaczy. Pamiętaj, że ta strona z folią będzie spodnią warstwą. Po za tym parametry papy spełniają wymagania (izolacja balkonu), są nawet trochę wygórowane bo papa jest jest na osnowie włókniny poliestrowej o do tego konkretnego celu (pod wylewkę) mogłaby być na welonie szklanym (też 2 x). Zresztą przypuszczam, że do jej położenia wynajmiesz kogoś znającego się na tej sztuce.
    1On
    Level 8  
    Chcę odpowiedzieć jak to było z tą papą i zamknąć temat jednocześnie.

Papa MATIZOL FUNDAMENT SBS została zakupiona do pokrycia balkonu po konsultacji z pracownikiem Castoramy - bo jest mocna (fakt jest potwierdzam).
    Do niższych warstw użyłem taniej papy z posypką.

Mój problem polegał na tym, że nie wiedziałem gdzie jest warstwa zgrzewalna.
    Problem okazał się błahy bo wszystkie papy z jakimi się spotkałem miały warstwę zgrzewalną odkrytą w rolce - tzn. rolka jest już przygotowana do rozwijania i zgrzewania.
    Papa MATIZOL SBS jest pokryta po obu stronach folią. Cieniutka folia jest na stronie zgrzewalnej. Natomiast gruba folia z informacjami "reklamowymi" nie jest stroną zgrzewalną.
    Efekt estetyczny byłby zły gdyby nie można zerwać tej folii reklamowej - otóż można i jest to dość łatwe.
    Uprzedzając odpowiedzi typu - a czemu to zrywałeś przecież ta folia zabezpiecza masę przed rozpłynięciem się. Tak to prawda ale w moim przypadku i tak warstwa wierzchnia będzie przykryta wylewką betonową.