Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie laptopa, projektora Benq W2000 i amplitunera Yamaha RXV365

lukasz.susel 23 Wrz 2016 11:26 1305 16
  • #1 23 Wrz 2016 11:26
    lukasz.susel
    Poziom 4  

Witam,

potrzebuję pomocy z połączeniem ze sobą laptopa Lenovo Y50-70, projektora Benq W2000 i kina domowgo LG HT303SU. Kino domowe ma służyć tylko do odtwarzania dźwięku - obrazu nie będę z niego przesyłać. Jaki jest najlepszy sposób wykorzystania kina, żeby mieć dźwięk przestrzenny?

Wyjścia/wejścia w kinie domowym:
    Połączenie laptopa, projektora Benq W2000 i amplitunera Yamaha RXV365lg ht 30..u.jpg Download (232.42 kB)

Wyjścia/wejścia w projektorze:
    Połączenie laptopa, projektora Benq W2000 i amplitunera Yamaha RXV365benq w2...jpg Download (39.81 kB)

Gniazdo słuchawkowe z S/PDIF (o ile ta informacja jest przydatna).

0 16
  • Pomocny post
    #2 23 Wrz 2016 11:41
    A.Gieronimo
    Poziom 35  

Kino nie posiada wejść aby mu z zewnątrz dostarczyć sygnał z dźwiękiem przestrzennym. Jest jedynie wejście stereo (aux in).
    Więc połączenie będzie standardowe.
    Laptop < HDMI > projektor.
    O ile będzie dźwięk po HDMI to można go pobrać z projektora (zielony dźek) i podać na aux in w kinie. (ew. analogicznie można zrobić z komputera, gdyby po HDMI nie było dźwięku).

0
  • #3 23 Wrz 2016 13:09
    lukasz.susel
    Poziom 4  

Dzięki za odpowiedź :).

Więc czego potrzebuję, żeby mieć dźwięk przestrzenny? Amplituner? Wzmacniacz? Nie znam się na audio i nie jestem audiofilem a chciałbym zbudować w miarę przyzwoite kino. Generalnie na pewno chciałbym kupić coś bez głośników, bo te od kina w zupełności mi wystarczają tylko chcę mieć prawdziwy dźwięk przestrzenny. Na razie chciałbym samą centralkę do dźwięku - głośniki zmieniłbym innym razem.

Czy coś w tym stylu byłoby ok: http://allegro.pl/amplituner-5-1-z-bleutooth-denon-avr-x520bt-i6445758877.html ?
    Jak już wspomniałem audiofilem nie jestem więc jestem pewien, że nie potrzebuję sprzętu wysokiej klasy. Co ze średniej półki jest godne zainteresowania?

0
  • Pomocny post
    #4 23 Wrz 2016 13:57
    A.Gieronimo
    Poziom 35  

Najlepiej amplituner, będzie można podłączyć i komputer i kino domowe, oczywiście rezygnując już ze wzmacniacza wbudowanego w kino.
    Amplituner z aukcji nadaje się do tego celu.

0
  • #5 23 Wrz 2016 17:18
    lukasz.susel
    Poziom 4  

Czyli w tym przypadku i laptopa i np konsolę podłączam do amplitunera za pomocą HDMI a potem z amplitunera do projektora też za pomocą HDMI a amplituner już po drodze "wie", że ma przekierować dźwięk na głośniki a nie wysyłać go do projektora (w którym są też jakieśtam głośniki)?

Dodatkowo, wszystkie głośniki mam bez końcówek, 2 "gołe" kabelki na głośnik (włączając w to subwoofer) to jak przy głośnikach są widzę w tym modelu na to "żabki" to w przypadku subwoofera muszę dorobić jakieś końcówki?

Tył tego amplitunera wygląda tak:

Czy ogólnie ten konkretny amplituner jest dobrym sprzętem, czy może przyjrzeć się czemuś innemu? Podałem go tylko jako przykładowy, bez researchu na ten temat.

0
  • Pomocny post
    #6 23 Wrz 2016 19:30
    A.Gieronimo
    Poziom 35  

Dźwięk może być jednocześnie i tu i tu, nie ma to żadnego znaczenia, amplituner "bierze" sobie dźwięk z HDMI jednocześnie przesyłając go na wyjście, co z tym zrobi użytkownik to już jego sprawa, można wyłączyć dźwięk w projektorze.
    W tym konkretnym modelu zaciski sprężynowe są właśnie na gołe przewody, naciskasz i wkładasz w dziurkę.

Przy wyborze konkretnego modelu nie pomogę, najlepiej będzie jak sam sobie zrobisz research. Trzeba pamiętać że jeżeli masz głośniki 4Ω to amplituner musi być przystosowany do pracy z głośnikami 4-8Ω.

0
  • #7 11 Maj 2017 14:40
    lukasz.susel
    Poziom 4  

UPDATE:

Dostałem za darmo amplituner Yamaha RX-V365, więc plany na kupno nowego na razie znikły, dopóki nie przetestuję tego czy mi czasem nie wystarczy:
    https://www.google.pl/search?q=yamaha+amplitu...7OfTAhWCdpoKHaTAA5cQ_AUIBigB&biw=1680&bih=920

Po dłuższym czasie szarpania się z nim, żeby puścić dźwięk na głośniki 5.1 wyczytałem, że nie obsługuje on przesyłania dźwięku za pomocą HDMI. Rozumiem w takim razie, że muszę połączyć laptopa z projektorem i dopiero projektor do amplitunera, tak? Ale za pomocą czego najlepiej? Jak mogę w takim razie uzyskać dźwięk 5.1, którego źródłem będzie laptop?

Z góry dzięki za podpowiedzi ;).

0
  • #8 12 Maj 2017 08:45
    A.Gieronimo
    Poziom 35  

Z laptopa najlepiej wyjść po HDMI podłączasz do wejścia DVD albo DTV, obojętnie a drugim kablem HDMI z out w ampli do projektora.
    Wszystko powinno działać.

0
  • Pomocny post
    #9 12 Maj 2017 09:34
    Polon_us
    Poziom 41  

A.Gieronimo napisał:
    Z laptopa najlepiej wyjść po HDMI podłączasz do wejścia DVD albo DTV, obojętnie a drugim kablem HDMI z out w ampli do projektora.
    Wszystko powinno działać.

Kolega A.Gieronimo jest pewien tego, co napisał?
    Autor tematu wyraźnie zaznacza
    lukasz.susel napisał:
    Po dłuższym czasie szarpania się z nim, żeby puścić dźwięk na głośniki 5.1 wyczytałem, że nie obsługuje on przesyłania dźwięku za pomocą HDMI.

I ma rację, tak jest napisane w instrukcji tego wzmacniacza.
    lukasz.susel napisał:
    Jak mogę w takim razie uzyskać dźwięk 5.1, którego źródłem będzie laptop?

Kolega przyjrzy się swojemu laptopowi. Wg specyfikacji ma on również optyczne, cyfrowe wyjście audio tj. S/PDIF.
    Tylko dość specyficzny kabelek będzie potrzebny.
    Także, połączenia powinny wyglądać następująco:
    - HDMI - laptop -> projektor
    - optyczne - laptop -> wzmacniacz - stosowne wejścia są w tym wzmacniaczu.

W laptopie oczywiście należy zmienić domyślne wyjście cyfrowe audio.

Powodzenia :)

0
  • #10 12 Maj 2017 09:36
    lukasz.susel
    Poziom 4  

Próbowałem tak podłączać i nigdy nie uzyskałem dźwięku przestrzennego.
    Przy kalibracji mikrofonem słychać, że wszystkie głośniki działają a po podłączeniu za pomocą HDMI mam dźwięk z 2 głośników (chyba, że ustawię to udawane 5.1, gdzie z każdego głośnika leci to samo...)

PS3 na przykład mam podłączone za pomocą takiego kabelka:
    Połączenie laptopa, projektora Benq W2000 i amplitunera Yamaha RXV365origin..jpg Download (37.68 kB)
    i 5.1 działa pięknie...

Cytaty z różnych for o przesyłaniu dźwięku za pomocą HDMI w tym amplitunerze (Yamaha RX-V365):
    - "this amp doesn't decode HD audio formats"
    - "I have a Yamaha receiver and all the HDMI inputs and outputs provide is switching of the selected HDMI video source to the HDMI output connector. Audio - nada."
    - "This 365 is actually a current generation receiver, but does not accept audio via HDMI"

0
  • #11 12 Maj 2017 09:40
    lukasz.susel
    Poziom 4  

Polon_us napisał:
    Kolega przyjrzy się swojemu laptopowi. Wg specyfikacji ma on również optyczne, cyfrowe wyjście audio tj. S/PDIF.

Kwestia laptopa też mi się niestety zmieniła - obecny przeznaczony tylko na centrum multimedialne nie ma tego wyjścia... :(

0
  • #12 12 Maj 2017 09:43
    Polon_us
    Poziom 41  

Hmm, kolega mógłby zamieścić zdjęcie tej strony laptopa, gdzie jest wyjście słuchawkowe?
    Wszelakie specyfikacje wymieniają te wyjście cyfrowe.
    Można jeszcze sprawdzić ustawienia karty audio - czy jest tam widoczne wyjście S/PDIF.
    Samo gniazdo jest nietypowe. Nie takie jak w wzmacniaczu.

0
  • #13 12 Maj 2017 09:49
    lukasz.susel
    Poziom 4  

Teraz zdjęcia zamieścić nie mogę, ale dokładny model obecnego laptopa to HP Pavilion dv7-6b10ew. Ta informacja wystarczy? Nie przypominam sobie żeby były tam inne oznaczenia niż standardowy mikrofon i słuchawki...

0
  • Pomocny post
    #14 12 Maj 2017 09:59
    Polon_us
    Poziom 41  

No tak, ja zasugerowałem się modelem laptopa w temacie - Lenovo Y50-70.
    Heh, zmienia się jak w kalejdoskopie.

W takim przypadku kolega może rozważyć zakup urządzenia o nazwie HDMI Audio ekstraktor np. Allegro aukcja 658640784

Te urządzenie byłoby wpięte pomiędzy laptopem i projektorem na połączeniu HDMI.
    Na jego wyjściu optycznym uzyskuje się sygnał cyfrowy audio wydzielony z przesyłanego sygnału HDMI.
    Który można oczywiście podłączyć do wzmacniacza.

Wygląda to jak na poniższym zdjęciu:

0
  • #15 12 Maj 2017 11:46
    lukasz.susel
    Poziom 4  

Polon_us napisał:
    No tak, ja zasugerowałem się modelem laptopa w temacie - Lenovo Y50-70.

Przepraszam mój błąd - robiąc update powinienem zaktualizować wszystkie informacje.

Polon_us napisał:
    W takim przypadku kolega może rozważyć zakup urządzenia o nazwie HDMI Audio ekstraktor

Rozważanie rozpoczęte i jak nie ma innego wyjścia to się na to zdecyduję, ale z racji tego, że miałem nadzieję załatwić to jakimś kablem a nie konwerterem za 100 - 200 zł to muszę zapytać: jest inny sposób, czy to jedyna szansa na dźwięk przestrzenny? Jak jedyna to jak z jakością takich konwerterów? No name to będzie dobry wybór?

0
  • Pomocny post
    #16 12 Maj 2017 12:22
    Polon_us
    Poziom 41  

lukasz.susel napisał:
    jest inny sposób, czy to jedyna szansa na dźwięk przestrzenny?

Jest jeszcze jedna możliwość. Ale to nie jest żaden kabelek czy inna przejściówka.
    Tego problemu nie rozwiąże się w ten sposób.

Innym rozwiązaniem może być zainstalowanie zewnętrznej karty audio na USB do laptopa.
    Można rozejrzeć się, może coś się znajdzie w rozsądnej cenie.
    Wzmacniacz dysponuje wejściami cyfrowymi audio zarówno optyczne i koaksjalne (Coax), jak również ma wejścia analogowe 5.1.

Jeżeli kolega znajdzie jakąś atrakcyjną kartę audio to można tą stroną rozwiązać problem przestrzennego dźwięku.
    Jeśliby kolega skłaniał się by w kierunku karty audio to mocno sugerowałbym kartę, która by posiadała wyjście cyfrowe. O ile byłoby to możliwe.

0
  • #17 22 Maj 2017 11:57
    lukasz.susel
    Poziom 4  

Dla zakończenia wątku:

kupiłem kartę muzyczną na USB "i-tec 7.1 USB Channel Audio Adapter (http://www.i-tec.pl/?t=3&v=123)", połączyłem kartę z amplitunerem kablem optycznym i wszystko jest już ok - w końcu mam dźwięk przestrzenny :).

Dzięki wielkie za rady :).

0