Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Połączenie laptopa, projektora Benq W2000 i amplitunera Yamaha RXV365

23 Sep 2016 11:26 2130 16
  • Level 7  
    Witam,

potrzebuję pomocy z połączeniem ze sobą laptopa Lenovo Y50-70, projektora Benq W2000 i kina domowgo LG HT303SU. Kino domowe ma służyć tylko do odtwarzania dźwięku - obrazu nie będę z niego przesyłać. Jaki jest najlepszy sposób wykorzystania kina, żeby mieć dźwięk przestrzenny?

Wyjścia/wejścia w kinie domowym:
    Połączenie laptopa, projektora Benq W2000 i amplitunera Yamaha RXV365lg ht 30..u.jpg Download (232.42 kB)

Wyjścia/wejścia w projektorze:
    Połączenie laptopa, projektora Benq W2000 i amplitunera Yamaha RXV365benq w2...jpg Download (39.81 kB)

Gniazdo słuchawkowe z S/PDIF (o ile ta informacja jest przydatna).
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 35  
    Kino nie posiada wejść aby mu z zewnątrz dostarczyć sygnał z dźwiękiem przestrzennym. Jest jedynie wejście stereo (aux in).
    Więc połączenie będzie standardowe.
    Laptop < HDMI > projektor.
    O ile będzie dźwięk po HDMI to można go pobrać z projektora (zielony dźek) i podać na aux in w kinie. (ew. analogicznie można zrobić z komputera, gdyby po HDMI nie było dźwięku).
  • Level 7  
    Dzięki za odpowiedź :).

Więc czego potrzebuję, żeby mieć dźwięk przestrzenny? Amplituner? Wzmacniacz? Nie znam się na audio i nie jestem audiofilem a chciałbym zbudować w miarę przyzwoite kino. Generalnie na pewno chciałbym kupić coś bez głośników, bo te od kina w zupełności mi wystarczają tylko chcę mieć prawdziwy dźwięk przestrzenny. Na razie chciałbym samą centralkę do dźwięku - głośniki zmieniłbym innym razem.

Czy coś w tym stylu byłoby ok: http://allegro.pl/amplituner-5-1-z-bleutooth-denon-avr-x520bt-i6445758877.html ?
    Jak już wspomniałem audiofilem nie jestem więc jestem pewien, że nie potrzebuję sprzętu wysokiej klasy. Co ze średniej półki jest godne zainteresowania?
  • Helpful post
    Level 35  
    Najlepiej amplituner, będzie można podłączyć i komputer i kino domowe, oczywiście rezygnując już ze wzmacniacza wbudowanego w kino.
    Amplituner z aukcji nadaje się do tego celu.
  • Level 7  
    Czyli w tym przypadku i laptopa i np konsolę podłączam do amplitunera za pomocą HDMI a potem z amplitunera do projektora też za pomocą HDMI a amplituner już po drodze "wie", że ma przekierować dźwięk na głośniki a nie wysyłać go do projektora (w którym są też jakieśtam głośniki)?

Dodatkowo, wszystkie głośniki mam bez końcówek, 2 "gołe" kabelki na głośnik (włączając w to subwoofer) to jak przy głośnikach są widzę w tym modelu na to "żabki" to w przypadku subwoofera muszę dorobić jakieś końcówki?

Tył tego amplitunera wygląda tak:

Czy ogólnie ten konkretny amplituner jest dobrym sprzętem, czy może przyjrzeć się czemuś innemu? Podałem go tylko jako przykładowy, bez researchu na ten temat.
  • Helpful post
    Level 35  
    Dźwięk może być jednocześnie i tu i tu, nie ma to żadnego znaczenia, amplituner "bierze" sobie dźwięk z HDMI jednocześnie przesyłając go na wyjście, co z tym zrobi użytkownik to już jego sprawa, można wyłączyć dźwięk w projektorze.
    W tym konkretnym modelu zaciski sprężynowe są właśnie na gołe przewody, naciskasz i wkładasz w dziurkę.

Przy wyborze konkretnego modelu nie pomogę, najlepiej będzie jak sam sobie zrobisz research. Trzeba pamiętać że jeżeli masz głośniki 4Ω to amplituner musi być przystosowany do pracy z głośnikami 4-8Ω.
  • Level 7  
    UPDATE:

Dostałem za darmo amplituner Yamaha RX-V365, więc plany na kupno nowego na razie znikły, dopóki nie przetestuję tego czy mi czasem nie wystarczy:
    https://www.google.pl/search?q=yamaha+amplitu...7OfTAhWCdpoKHaTAA5cQ_AUIBigB&biw=1680&bih=920

Po dłuższym czasie szarpania się z nim, żeby puścić dźwięk na głośniki 5.1 wyczytałem, że nie obsługuje on przesyłania dźwięku za pomocą HDMI. Rozumiem w takim razie, że muszę połączyć laptopa z projektorem i dopiero projektor do amplitunera, tak? Ale za pomocą czego najlepiej? Jak mogę w takim razie uzyskać dźwięk 5.1, którego źródłem będzie laptop?

Z góry dzięki za podpowiedzi ;).
  • Level 35  
    Z laptopa najlepiej wyjść po HDMI podłączasz do wejścia DVD albo DTV, obojętnie a drugim kablem HDMI z out w ampli do projektora.
    Wszystko powinno działać.
  • Helpful post
    Level 42  
    A.Gieronimo wrote:
    Z laptopa najlepiej wyjść po HDMI podłączasz do wejścia DVD albo DTV, obojętnie a drugim kablem HDMI z out w ampli do projektora.
    Wszystko powinno działać.

Kolega A.Gieronimo jest pewien tego, co napisał?
    Autor tematu wyraźnie zaznacza
    lukasz.susel wrote:
    Po dłuższym czasie szarpania się z nim, żeby puścić dźwięk na głośniki 5.1 wyczytałem, że nie obsługuje on przesyłania dźwięku za pomocą HDMI.

I ma rację, tak jest napisane w instrukcji tego wzmacniacza.
    lukasz.susel wrote:
    Jak mogę w takim razie uzyskać dźwięk 5.1, którego źródłem będzie laptop?

Kolega przyjrzy się swojemu laptopowi. Wg specyfikacji ma on również optyczne, cyfrowe wyjście audio tj. S/PDIF.
    Tylko dość specyficzny kabelek będzie potrzebny.
    Także, połączenia powinny wyglądać następująco:
    - HDMI - laptop -> projektor
    - optyczne - laptop -> wzmacniacz - stosowne wejścia są w tym wzmacniaczu.

W laptopie oczywiście należy zmienić domyślne wyjście cyfrowe audio.

Powodzenia :)
  • Level 7  
    Próbowałem tak podłączać i nigdy nie uzyskałem dźwięku przestrzennego.
    Przy kalibracji mikrofonem słychać, że wszystkie głośniki działają a po podłączeniu za pomocą HDMI mam dźwięk z 2 głośników (chyba, że ustawię to udawane 5.1, gdzie z każdego głośnika leci to samo...)

PS3 na przykład mam podłączone za pomocą takiego kabelka:
    Połączenie laptopa, projektora Benq W2000 i amplitunera Yamaha RXV365origin..jpg Download (37.68 kB)
    i 5.1 działa pięknie...

Cytaty z różnych for o przesyłaniu dźwięku za pomocą HDMI w tym amplitunerze (Yamaha RX-V365):
    - "this amp doesn't decode HD audio formats"
    - "I have a Yamaha receiver and all the HDMI inputs and outputs provide is switching of the selected HDMI video source to the HDMI output connector. Audio - nada."
    - "This 365 is actually a current generation receiver, but does not accept audio via HDMI"
  • Level 7  
    Polon_us wrote:
    Kolega przyjrzy się swojemu laptopowi. Wg specyfikacji ma on również optyczne, cyfrowe wyjście audio tj. S/PDIF.

Kwestia laptopa też mi się niestety zmieniła - obecny przeznaczony tylko na centrum multimedialne nie ma tego wyjścia... :(
  • Level 42  
    Hmm, kolega mógłby zamieścić zdjęcie tej strony laptopa, gdzie jest wyjście słuchawkowe?
    Wszelakie specyfikacje wymieniają te wyjście cyfrowe.
    Można jeszcze sprawdzić ustawienia karty audio - czy jest tam widoczne wyjście S/PDIF.
    Samo gniazdo jest nietypowe. Nie takie jak w wzmacniaczu.
  • Level 7  
    Teraz zdjęcia zamieścić nie mogę, ale dokładny model obecnego laptopa to HP Pavilion dv7-6b10ew. Ta informacja wystarczy? Nie przypominam sobie żeby były tam inne oznaczenia niż standardowy mikrofon i słuchawki...
  • Helpful post
    Level 42  
    No tak, ja zasugerowałem się modelem laptopa w temacie - Lenovo Y50-70.
    Heh, zmienia się jak w kalejdoskopie.

W takim przypadku kolega może rozważyć zakup urządzenia o nazwie HDMI Audio ekstraktor np. Allegro aukcja 658640784

Te urządzenie byłoby wpięte pomiędzy laptopem i projektorem na połączeniu HDMI.
    Na jego wyjściu optycznym uzyskuje się sygnał cyfrowy audio wydzielony z przesyłanego sygnału HDMI.
    Który można oczywiście podłączyć do wzmacniacza.

Wygląda to jak na poniższym zdjęciu:

• Level 7  
    Polon_us wrote:
    No tak, ja zasugerowałem się modelem laptopa w temacie - Lenovo Y50-70.

Przepraszam mój błąd - robiąc update powinienem zaktualizować wszystkie informacje.

Polon_us wrote:
    W takim przypadku kolega może rozważyć zakup urządzenia o nazwie HDMI Audio ekstraktor

Rozważanie rozpoczęte i jak nie ma innego wyjścia to się na to zdecyduję, ale z racji tego, że miałem nadzieję załatwić to jakimś kablem a nie konwerterem za 100 - 200 zł to muszę zapytać: jest inny sposób, czy to jedyna szansa na dźwięk przestrzenny? Jak jedyna to jak z jakością takich konwerterów? No name to będzie dobry wybór?
  • Helpful post
    Level 42  
    lukasz.susel wrote:
    jest inny sposób, czy to jedyna szansa na dźwięk przestrzenny?

Jest jeszcze jedna możliwość. Ale to nie jest żaden kabelek czy inna przejściówka.
    Tego problemu nie rozwiąże się w ten sposób.

Innym rozwiązaniem może być zainstalowanie zewnętrznej karty audio na USB do laptopa.
    Można rozejrzeć się, może coś się znajdzie w rozsądnej cenie.
    Wzmacniacz dysponuje wejściami cyfrowymi audio zarówno optyczne i koaksjalne (Coax), jak również ma wejścia analogowe 5.1.

Jeżeli kolega znajdzie jakąś atrakcyjną kartę audio to można tą stroną rozwiązać problem przestrzennego dźwięku.
    Jeśliby kolega skłaniał się by w kierunku karty audio to mocno sugerowałbym kartę, która by posiadała wyjście cyfrowe. O ile byłoby to możliwe.
  • Level 7  
    Dla zakończenia wątku:

kupiłem kartę muzyczną na USB "i-tec 7.1 USB Channel Audio Adapter (http://www.i-tec.pl/?t=3&v=123)", połączyłem kartę z amplitunerem kablem optycznym i wszystko jest już ok - w końcu mam dźwięk przestrzenny :).

Dzięki wielkie za rady :).