Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CNY17+AVR - Jak obliczyć rezystory

23 Wrz 2016 12:24 870 2
  • Poziom 12  
    Witam!
    Poproszę o wytłumaczenie co daje rezystor R2 przy takim podłączeniu, i jak go obliczyć.
    CNY17+AVR - Jak obliczyć rezystory
    Potrzebuję zastosować takie właśnie rozwiązanie, i zastanawiam czy i jaki tam powinien być rezystor. Wiem jak obliczyć R1.
    Ogólnie potrzebuję AVR sprawdzać stan na przełączniku 12V, znalazłem takie rozwiązanie i ono mi pasuje.
    Z góry dziękuję za wyrozumiałość.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    Procesor umiemy zaprogramować, a tranzystora podłączyć już nie. Znak czasów.

Rezystor kolektorowy powoduje zwiększenie przepływu prądu w tranzystorze jeśli zostanie on włączony. Pewnie i bez tego rezystora by działało przy podciągnięciu wejścia do Vcc. Rezystory podciągające w uC mają jednak dużą wartość zatem prąd kolektorowy byłby niewielki. Na tak niewielki prąd wpływają łatwo zakłócenia zewnętrzne. Poza tym w układzie rozproszone są pojemności elektryczne, które trzeba przeładować. Szybciej ten proces następuje jeśli dysponujemy większym prądem. Tak właściwie trzeba by spojrzeć do noty katalogowej i sprawdzić przy jakim prądzie kolektora nasz tranzystorek zachowuje się najlepiej. Obliczanie rezystora R2 niczym nie różni się od obliczania rezystora LED. Zakładamy tylko, że na włączonym tranzystorze odłoży się napięcie równe kilku setkom mV. Reszta to znów czyste prawo Ohma.