Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PC - Komputer resetuje się przy graniu wymagające gry

Starku 23 Sep 2016 16:52 1191 6
e-mierniki
    Starku
    Level 2  
    Witam, jestem początkującym forumowiczem i to mój pierwszy temat na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość.

Mam problem taki jak w temacie. Sprawdzałem na wielu grach i pojawia się ten sam kłopot (Wiedźmin 3, Wiedźmin 2, Battlefield 4, Dying Light, GTA 5 i Lords Of The Fallen). Grając w Hearthstone, Diablo 3, Wiedźmin 1 itp. nic się nie dzieje. System i wszystkie gry są oryginalne. Nie pojawia się blue screen przed restartem.

Komputer mam już 3 lata
    Mój sprzęt:
    Windows 7 Home Premium 64-bit
    Intel Core i5-4570 3.2 GHz
    RAM Ballistix sport 2x 4GB (8GB)
    NVIDIA MSI GeForce GTX 760 2GB
    Zasilacz Thermaltake Smart SE 530W 87% Efficiency
    Dysk HDD Seagate 2 TB

Zmieniłem pastę na procesorze, oczyściłem cały komputer sprężonym powietrzem,
    wszystkie wiatraki działają (1 zasilacz, 2 grafika, 2 obudowa przód i tył, 1 procesor). Dodatkowo boczna pokrywa jest zdjęta.

Dane w spoczynku (HW Monitor):

Dane w teście 30 min. (OCCT i HW Monitor):

Grając godzinę w Wiedźmina 3 temperatura karty graficznej osiągała około 80 stopni a procesor po około 60-70 stopni na rdzeniu (O ile dobrze pamiętam).
    Wszystkie gry są optymalizowane za pomocą NVIDIA GeForce Experience.
    Wszystkie sterowniki są zaktualizowane. Próbowałem też czyścić komputer programem CCleaner.
    Został mi już tylko format do którego powoli się szykuję ale za nim wszystko przerzucę co mi jest potrzebne na inny dysk, postanowiłem zaczerpnąć porady na tym forum.

Proszę o pomoc i czekam na odpowiedź.

Pozdrawiam

ps. Jeśli wybrałem złe miejsce na temat proszę o przeniesienie i przepraszam za kłopot.
  • e-mierniki
    User removed account
    User removed account  
  • e-mierniki
    310artur
    Level 43  
    Uruchom HWiNFO w trybie sensor only i zminimalizuj
    Uruchom na 5 minut test power supply w OCCT
    Po teście wróć do HWiNFO i zrob screen wszystkich parametrów monitorowanych.

I na Boga zamknij obudowę. Nie będę milion razy pisał dlaczego - uwierz na słowo ma być zamknięta wtedy jest chłodniej.
    Starku
    Level 2  
    Ok, obudowa zamknięta i test zrobiony :

Przepraszam, że tak późno. Byłem całą noc w pracy i dopiero teraz mogłem się za to wziąć.
  • Helpful post
    310artur
    Level 43  
    Temperatury są raczej dobre. Zamknięcie obudowy chyba pomogło :P
    Obstawiałbym jako winnego zasilacz. Ale w ciemno nie będę radził wymiany. Opcje masz dwie - diagnostyka przez podmianę albo przez pomiar. Podmiana to chyba jasne - pożyczasz od kogoś sprawny markowy zasilacz na parę godzin (moc podobna do twojej OK 450W przy mocnych liniach 12V już starczy, więcej może być mniej raczej nie). Wstawiasz zamiast swojego i testujesz.
    Przez pomiar
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html
    Pomiaru dokonujesz 2 razy. Raz w idle - czyli włączasz PC wyświetla się pulpit a ty mierzysz. Drugi raz gdy na PC uruchomiony jest test power supply w OCCT. Interesuje cię głównie linia 12V i wskazane pomierzyć ją w kilku miejscach (minimum na kostce 4/8 pin ATX tej koło procesora i na kostce zasilania karty graficznej).
    Program wykazał duże wahanie napięcia na tej linii. Najniższe 11,616V ledwo mieści się w normie (11,6V minimum) natomiast samo wahanie nie powinno być większe jak 0,3V dla tego markowego zasilacza wahanie powyżej 0,2V już by mnie martwiło. A program pokazuje ponad 0,4V co jeśli pomiar miernikiem potwierdzi będzie oznaczało usterkę zasilacza.
    Starku
    Level 2  
    Rozumiem, tak podejrzewałem. No trudno, lepsze to niż karta graficzna.
    Jutro spróbuję załatwić drugi zasilacz. Jak to nie pomoże, to odezwę się bezpośrednio do ciebie, jeśli to nie problem.
    Póki co dziękuję bardzo za pomoc i pozdrawiam.
    310artur
    Level 43  
    Pisz na forum - w czym to przeszkadza? O to w forum chodzi żeby inni korzystali z cudzych rozwiązań. Dlatego warto zawsze temat doprowadzić do końca a i w ostatnim poście się postarać coś konkretnie napisać. Ja odpisuje w tematach w których się udzieliłem jak długo mam jeszcze jakieś pomysły.