Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ESP8266-01 - Brak możliwości zaprogramowania, brak reakcji na komendy AT

Janusz_1962 23 Sep 2016 17:00 2835 10
 • #1
  Janusz_1962
  Level 7  
  Witajcie i pomocy.
  Jestem całkowitym laikiem w sprawach programowania i elektroniki ale zachciało mi się termometru który b ędzie przekazywał temperaturę przez zewnętrzny serwis . Kupiłem "Konwerter USB RS232 PL2102 arduino 5V 3,3V", oraz "Moduł sieciowy WIFI ESP8266 sterowanie RS232 AT". Siedzę już nad tym 4 dni, wykonałem już chyba wszystkie możliwe kombinacje kablami i nic. Moduł nie reaguje na komendy AT. Jak coś wisze to znika z ekranu i nic. W czasie prób wgrywania firmware niebieska dioda sobie mruga i też nic się nie dziej e chyba , że wypisze błędy:
  warning: espcomm_sync failed
  error: espcomm_open failed
  error: espcomm_upload_mem failed
  error: espcomm_upload_mem failed.
  Zastanawiam się nad konwerterem ponieważ wszyscy którzy się wypowiadają o podłączeniach wypisuję, że np RXD podłączyć do TX itd. Ten mój nie ma RXD tylko RXC i TXC. Czy może przyczyna leży po tej stronie albo czeka mnie jeszcze wiele nauki. Pozdrawiam i błagam o pomoc.
  Oczywiście GPIO0 do masy dawałem.
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • #2
  Stefan_2000
  Level 19  
  1. W jaki sposób zasilasz ESP8266 - czym i jakim napięciem?
  2. Z jaką prędkością komunikujesz się z ESP8266?
  3. Upewnij się, że twój konwerter USB-RS232 działa: zewrzyj Rx z Tx i zobacz czy dostajesz to co piszesz (echo).
 • #3
  Janusz_1962
  Level 7  
  dzięki za szybką odpowiedź. Na początku bezpośrednio z konwertera potem dołożyłem 2 paluszki R6. podłączałem do razem + do + ziemia razem. Dzisiaj na filmiku jeden facet zasilał samo ESP z zasilacza (czyli moje dwie nowe baterie powinny być ok) a konwerter był bez napięcia na wyjściu 3,3V. Dopiero po podłączeniu USB dostał napięcie. Spróbuję jak wrócę z pracy. Jeśli idzie o prędkość to próbowałem i 9600 i 11500. Jeszcze sprawdzę z tego co mówisz konwerter. mogę go normalnie zewrzeć i nic się nie stanie? W czym potem mogę zobaczyć co on odpowiada. Ten sam program który jest do Arduino i w monitorze mam pisać?
 • #4
  Janusz_1962
  Level 7  
  No to teraz mogę już odpowiedzieć. Zasilam dwoma paluszkami- wyczytałem, że takie rozwiązanie jest poprawne. Zasilam tym bezpośrednio ESP8266 tylko masa jest razem. Tak jak wcześniej pisałem prędkości do komunikacji 9600; 115200 i prawie wszystkie inne. Dzisiaj dokupiłem dla pewności jeszcze rezystory 2,2k. Niestety też nie pomogło. Sprawdziłem konwerter przy zwartych stykach - echo jest. Próbowałem komend AT programem Sketch (po odpięciu GND i GPIO0 od masy) cisza, tak jakby moje komendy szły w kosmos. Następny poranek w plecy:(. Zamówiłem inne ESP8266, może we wtorek dojdzie.
 • #5
  goldenik
  Level 12  
  esp-01 działa nawet z konwertera USB ... więc kombinacje z bateriami są na razie niepotrzebne. pytanie czy VCC łączysz również do pinu EN ? a druga rzecz przy GPIO0 zwartym z masą układ jest w stanie programowania i komendy AT wtedy nie będą działać. w jakim programie próbujesz komunikować się komendami AT z esp ?
 • #6
  Janusz_1962
  Level 7  
  No to mogę baterie odłączyć. Fajnie mniej kabelków. U mnie nie ma pinu EN. Mam tylko VCC, GND, RX, TX, GPIO0, GPIO2, CH_PD oraz RST. Programy już chyba użyłem wszystkie dostępne zaczynając od Sketch poprzez inne do programowania i komunikacji AT. komputer wysyła dane np w REALTIME czy jakoś podobnie ten program się nazywa. Dioda niebieska mruga ale po chwili jest info, że port zamknięty i operacja się nie udała. GPIO0 na czas łączenia się z monitorem w celu wpisania AT mam odłączone od masy, a RST i CH_PD mam podłączone poprzez oporniki 2,2k do VCC. Bez oporników też próbowałem i przy wiszących kabelkach również. Może układ jest walnięty.
 • #7
  Janusz_1962
  Level 7  
  Panowie, totalna załamka. kupiłem inny, ESP8266-12. Miałem nadzieję, że to wina ESP8266-01. Niestety myliłem się. teraz podłączyłem, tak jak napisałem wersję-12 i sysytem ma problemy. Używam Windows 10 i jak poskładałem wszystko do "kupy", to sytem raz to widzi w systemie(menadżer urządzeń), a po sekundzie już nie. W głośnikach cały czas słychać podłączenie urządzenia i rozłączenie.

  Dodano po 23 [minuty]:

  W sumie jeszcze raz zapytam. Mój konwerter ma wyj/wej RXC i TXC. W ESP8266 jest cały czas mowa o RXD i TXD. Czy jest jakaś różnica.
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  piotr411
  Level 22  
  Umnie pod win8. 1 i 10 PL2102 sprawiał podobne problemy, wymiana na ch340 rozwiązała problem. Nie wiem czy w każdym przypadku tak będzie, pod win7 działają mi wszytkie konwertery. Więc przyjąć można, że to problem sterowników. O ile nie jest to problem niewłaściwego podłączenia ESP do konwertera, lub nawet jego uszkodzenie. Kolejną sprawą to zasilanie ESP, zauważyłem, że w modułach serii F po marcu 2016 trzeba wstawić jak najbliżej GND Vcc kondensator minimum 470uF bo są problemy z fleszowania i przypadkowe resety. W nowych modułach nie ma też, potrzeby podciągania GPIO0 i Reset, moduły mają wstawione rezystory 10k. Należy też zwrócić uwagę by GPIO2 podczas uruchamiania miało stan wysoki. W najnowszej wersji oznaczonej S znów są jakieś zmiany i problemy z fleszowaniem. Podatne są też zarówno nowe F I S na wszelkie zakłócenia z sieci podczas transmisji po UART. Należy stosować dobrej jakości przewody w ekranie. Wracając do konwertera, CH340 montuje się obecnie niemal każdym module z esp, producenci odeszli od innych konwerterów, bynajmniej nie było to podyktowane ceną ;)
 • #10
  goldenik
  Level 12  
  próbowałeś zmienić kabel usb od konwertera ?
 • #11
  Janusz_1962
  Level 7  
  Problem częściowo rozwiązany tzn. po zmianie konwertera na ch340, mogę wgrywać bez problemów oprogramowanie.Pozostał teraz problem z komunikacją i odbiorem komend AT, ale to już jest na osobny wątek. Jakoś cały czas mam wrażenie , że kłopotem jeszcze jest Windows 10. Dzięki wszystkim za pomoc. Aha, jeszcze dokupiłem moduł który robi napięcie 3,3V ponieważ napięcie bezpośrednio z konwertera robiło też problemy.
  Zamykam temat/