Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router do dwupiętrowego domu

rafor4 23 Wrz 2016 17:49 972 23
  • #1 23 Wrz 2016 17:49
    rafor4
    Poziom 7  

Witam.
    Mam problem z zasięgiem w domu i chciałbym się zapytać o poradę jak rozwiązać ten problem. Mieszkam w 2 piętrowym domu jednorodzinnym z użytkową piwniczką. Na każde piętro dociągnięty jest kabel ethernet. Na strychu znajduje się router Huawei B315, a na dachu jest antena LTE (mniejsza z tym). Dodatkowo na strychu znajduje się switch internetowy zwiększający ilość gniazd. Na piętrze i parterze znajdują się routery TL-WR740N, które działają jako oddzielne routery. W piwnicy nie ma żadnego urządzenia aczkolwiek nie zależy mi bardzo na zasięgu tam. Kanały routerów nie nakładają się na siebie. Wokół domu nie ma praktycznie żadnych sieci wifi. Problem jest w tym, że posiadając router na każdym piętrze nie pokrywa się w całości zasięg wifi, a samo wifi często zrywa na laptopie (komputery podłączone po kablu działają idealnie). W pokoju, w którym znajduje się router jest ok jednak w pokoju obok (za ścianą nośną) jest już 1 kreska zasięgu.. Każde piętro ma ~60m2. Co zrobić żeby to jakoś funkcjonowało?

0 23
  • PLC Fatek
  • #2 23 Wrz 2016 17:58
    2808562
    Użytkownik usunął konto  
  • PLC Fatek
  • #3 23 Wrz 2016 22:31
    sebap
    Poziom 39  

Dlaczego jako osobne routery a nie jako AP? Konfiguracja routera jaka? Siła nadawania ustawiona prawidłowo?

0
  • #4 24 Wrz 2016 00:52
    rafor4
    Poziom 7  

Ten router nie może nawet działać w AP. Swoją drogą nie mam pojęcia co to jest :) Siła nadawania, kanały oraz częstotliwości nadawania ustawione prawidłowe. Mam jeszcze router TL-MR3420. Także nie wiem czy może działać jako AP.

@edit
    Zamieniłem router na piętrze na TL-MR3420 i odpaliłem go jako AP (według instrukcji TP-Linka. Co mi to w sumie dało? Nie zauważyłem różnicy. Mam rozumieć, że główny router na strychu nie ma działać jako AP tylko router, prawda?

0
  • #5 24 Wrz 2016 10:04
    sebap
    Poziom 39  

Tak, główny jako router, reszta jako AP ale wygląda na to, że one nie dają rady.
    Kolega też miał kiedyś taki router ale pozbył się go bo chciał skorzystać z internetu na podwórzu. Nie mógł złapać sygnału i dopiero jak podszedł bardzo blisko ściany, za którą w odległości pół metra był router to złapał słaby sygnał. Znaczyło by to, że te routery mają kiepski sygnał.

0
  • #6 24 Wrz 2016 13:01
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

2x Ubiquiti Unifi lub Unifi LR na każde piętro i po problemie.

0
  • #7 24 Wrz 2016 13:05
    sebap
    Poziom 39  

Bez przesady, sam mam po 1 routerze na każdej kondygnacji po około 70m2. Są to routery Asusa ustawione jako AP, modele RT-N12E, RT-N10U i RT-N18U. Bardzo dobrze pokrywają zasięgiem, każdy swoje piętro.

0
  • #8 24 Wrz 2016 13:35
    matek451

Wszystko zależy od budżetu, no i UniFi to zupełnie inna jakość i możliwości. Standardowo WR-740 ustawiony centralnie tez powinien sobie poradzić z 60m2 ale to WiFi i warunki bywają różne. No i nie wiemy jakie są poziomy sygnału WiFi z tych WR-740 na każdej kondygnacji w różnych miejscach. To już sam autor musi sprawdzić i poustawiać. No i jak wyglądają zaawansowane ustawienia WiFi i radia na tych WR-740.

0
  • #9 24 Wrz 2016 21:27
    rafor4
    Poziom 7  

TL-MR3420 działa lekko lepiej ale nadal w pokoju obok zasięg jest słaby. Jaki router byście polecali z dobrym zasięgiem? Chociaż na 1 piętro powiedzmy do 200-300zł?

0
  • #11 24 Wrz 2016 22:42
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

rafor4 napisał:
    W pokoju, w którym znajduje się router jest ok jednak w pokoju obok (za ścianą nośną) jest już 1 kreska zasięgu.. Każde piętro ma ~60m2. Co zrobić żeby to jakoś funkcjonowało?
    Moim zdaniem problem nie jest w typie zastosowanego AP czy rautera - tylko we właściwości budynku. Miałem wielokrotnie przypadki, gdzie pierwotnie była planowana jakaś ilość UAPów (wg projektu budowlanego) np. 20, a później się okazało, że ściany nośne tak tłumią sygnał, że po pomiarach ilość zastosowanych UAP wzrastała do 35 czyli prawie dwukrotnie. Znam budynki, gdzie pewne ściany nośne wytłumiają sygnał 2,4GHz niemalże do zera. W takim przypadku zamiana TPLinka na Asusa czy UAPa czy jeszcze coś innego - nic nie pomoże. Tak samo, z zastosowaniem anten kierunkowych w warunkach wewnątrz budynku - ze względu na odbicia i interferencje (w końcu to zjawiska falowe) - wynik jest nieprzewidywalny i z reguły daleki od oczekiwań.

matek451 napisał:
    Wszystko zależy od budżetu, no i UniFi to zupełnie inna jakość i możliwości.
    No ja bym nie przesadzał. Na pewno to lepsza jakość w zarządzaniu siecią, natomiast co do jakości działania to ja bym miał pewne obiekcje. Nowa jakość to np. Ruckus czy Aruba. Ale i te niewiele pomogą, gdy jest duże tłumienie ścian - praw fizyki się nie zmieni.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #12 25 Wrz 2016 00:44
    rafor4
    Poziom 7  

@Darom
    Czyli co muszę zrobić? Wkurzać się na wolno działający i rozłączający internet, zamontować router w każdym pokoju? Próbowałem posiłkować się repeaterem jednak to jest straszna kupa. Router pokroju Asusa RT-N18U nic nie poprawi? Na MR3420 jest ciutke lepiej niż na tamtych pozostałych dwóch.

0
  • #13 25 Wrz 2016 11:19
    sebap
    Poziom 39  

Kup jednego Asusa, lub pożycz od kogoś na próbę.

0
  • #14 25 Wrz 2016 14:47
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

rafor4 napisał:
    Czyli co muszę zrobić?

rafor4 napisał:
    zamontować router w każdym pokoju?

Nie koniecznie router a AP (Access Point - punkt dostępu) i nie koniecznie w każdym pokoju (tu byś musiał to sprawdzić organoleptycznie ile i gdzie potrzebne by były), łącząc to wszystko jednak przewodem RJ45 (a jeśli przewodów RJ45 położyć nie można, to zastosować PLC).

0
  • #15 25 Wrz 2016 17:23
    ziras
    Poziom 16  

Witam!
    Jeżeli jest tak jak piszesz to sensowne jest użycie AP w centralnym miejscu i routera na strychu.

KOCUREK1970 ma racje w takiej konfiguracji najlepiej sprawdzi się porządny AP.

Ja używam AP NETGEAR ProSafe WNDAP350 i w domu 400 m (4 kondygnacje po 100m, AP na 1 pietrze nawet nie centralnie) zasięg jest w każdym pomieszczeniu i kilkanaście metrów wokół domu na antenie wewnętrznej AP. Jak zasięg będzie za mały to ma wyjście na 2 dodatkowe anteny. Po dokupieniu injectora możesz go zasilić PoE (co jest sensowne bo masz wszystkie zasilacze razem na strychu).
    Na znanym portalu aukcyjnym można kupić za połowę ceny z porównywarki cen, a teraz jest tez używany w cenie dobrego routera (to nie moja aukcja ale kupowałem u tego sprzedającego i używany sprzęt działa bez zarzutu).

Do Twojego Huawei B315 łączysz kabelkiem AP w miejscu jednego z Twoich TL-WR740N (najlepiej jak najbardziej centralnie położonym) lub do jednego z gniazdek w centralnym punkcie domu.
    Wyłączasz WiFi w Huawei B315, żeby się nic nie nakładało i masz jedną sieć w całym domu i wokół niego ;-)
    Oczywiście wszystko zależy silnie od konstrukcji ścian i stropów (u mnie są zbrojone metalowymi belkami co 80-90 cm, a ściany z ceramiki).

0
  • #16 25 Wrz 2016 19:16
    matek451

Fajne bajki, router pracujący z mocą 100mW pokrywa skutecznym zasięgiem WiFi 4 piętrowy dom o ogromnej powierzchni i jeszcze kawał ogrodu.

0
  • #17 25 Wrz 2016 20:45
    rafor4
    Poziom 7  

Jak na razie próbuję działać na 3 routerach - każdy na jednym piętrze. Swoją drogą to czy urządzenia przenośne (telefon/laptop) nie powinny przełączać się pomiędzy sieciami o najlepszym sygnale? Druga sprawa to czym się różni AP od routera? Jedyną zaletą jaką zauważyłem jest to, że dowolne urządzenia są na tym samym poziomie i bez problemu łączą się ze sobą nawzajem. Wynika coś z tego jeszcze?

0
  • #18 25 Wrz 2016 23:09
    jprzedworski

rafor4 napisał:
    Druga sprawa to czym się różni AP od routera?
    Router to urządzenie na styku dwóch logicznych sieci. Np. 192.168.1.0 i 192.168.2.0. Mają przekazywać pakiety między tymi sieciami. Sęk w tym, w pewnym uproszczeniu, że to przekazywanie nie jest symetryczne, to znaczy w jedną stronę działa, w drugą już nie tak łatwo. Te internetowe routery mają chronić sieć użytkownika przed nieupoważnionym dostępem z zewnątrz, a jednocześnie umożliwiać użytkownikowi dostęp do internetu. Sieć utworzona na routerach będzie składać się z różnych podsieci, między którymi wymiana danych będzie utrudniona. Access point nie tworzy nowych podsieci. Wszystkie komputery będą w jednej logicznej sieci bez ograniczeń we wzajemnej wymianie danych.
    Część routerów ma możliwość przełączenia w tryb AP, w innych można to zrobić podłączając kabel do gniazda LAN zamiast WAN.

0
  • #19 25 Wrz 2016 23:28
    Darom
    Specjalista elektryk

jprzedworski napisał:

Część routerów ma możliwość przełączenia w tryb AP, w innych można to zrobić podłączając kabel do gniazda LAN zamiast WAN.
    Przede wszystkim DHCP wyłączyć

pzdr
    -DAREK-

0
  • #20 26 Wrz 2016 19:42
    rafor4
    Poziom 7  

Czyli dokładnie tak zrobiłem i jest tak jak myślałem :P Dziękuję za wytłumaczenie. Wreszcie zaczął poprawnie działać skaner na wszystkich komputerach po ustawieniu urządzeń jako AP. Będę próbował zmienić ten router na piętrze i dam znać jak poszło.

0
  • #21 26 Wrz 2016 21:25
    bannanas
    Poziom 6  

TP linki są niezłe, Asusy też. byle nie D-link, to porażka

0
  • #22 26 Wrz 2016 21:41
    tommczyk
    Poziom 9  

Pracuję w firmie ISP i często jeżdżę na uruchomienia do klientów. Zdarzają się pałace z jednym AP i wszystko śmiga, a są małe klitki z dwoma AP a i tak jest lipa. WiFi jest jak loteria. Musisz próbować, sprawdzać, kombinować. Faktem jest to, że AP do routera najlepiej jest podłączać kablem. Jesteś w dobrej sytuacji bo masz centralny punkt na strychu i doprowadzoną skrętkę na każde piętro. Ja bym kupił jakiś fajny AP i sprawdził go jak działa na poszczególnych piętrach. Przykładowo instalujesz go na pierwszym piętrze i chodzi po pokojach na tym poziomie i patrzysz jak to śmiga. Jak się sprawdzi to instalujesz na każdym piętrze taki AP. Pamiętaj o tym, że na WiFi prawie zawsze będziesz miał straty i tego nie przeskoczysz, im dalej od routera tym gorzej, tak to działa. Kiedyś, jakiś wykładowca powiedział że największym osiągnięciem w technice WiFi jest to że w ogóle działa ;) Powodzenia.

0
  • #23 26 Wrz 2016 23:21
    jprzedworski

tommczyk napisał:
    Kiedyś, jakiś wykładowca powiedział że największym osiągnięciem w technice WiFi jest to że w ogóle działa
    Dobrze powiedziane. To jakby rozmowa z kimś przez ścianę, w dodatku w budynku z dużym echem. Tłumienie i odbicia. Im gorsze warunki, tym trudniej skorygować błędy i wyłowić treść.

0
  • #24 27 Wrz 2016 10:47
    Darom
    Specjalista elektryk

Tak jest jak napisali kol. tommczyk i jprzedworski. Do tego jeszcze dodam, że na WiFi 2,4GHz mamy do dyspozycji tylko trzy kanały (nie nachodzące na siebie) - więc czesto mamy "przekrzykiwanie" się AP pracujących na tym samym, bądź zbliżonym kanale. Obsługuję kilka biur, które w sąsiedztwie mają inne biura i praktycznie jest niemożliwe korzystanie z WiFi z powodu wzajemnego zakłócania się. Aby Wi-Fi wszędzie pracowało, musiałbym do każdego pomieszczenia wstawić AP, albo zawrzeć porozumienie z sąsiadami o lokalizacji i ustawieniu kanału każdego AP.

pzdr
    -DAREK-

0