Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekaźnik SSR i halogeny LED dużej mocy.

23 Sep 2016 19:59 1245 6
  • Level 24  
    Mam problem załączaniem trzech 50-watowych halogenów LED za pomocą przekaźnika SSR (SAP-2440A 90-280 VAC 40 A/280 V). Załączanie przekaźnika działa bardzo dobrze, problem jest przy wyłączonym przekaźniku.

Wyłączony przekaźnik przepuszcza mały prąd, który ładuje kondensatory w przetwornicach, i następuje błysk diod w halogenie. Zastosowałem równolegle do obciążenia rezystor 25 kOm i problem ustąpił, ale na rezystorze mam stale około 50 V - boje się trochę, że takie napięcie skróci bardzo żywotność halogenów. Teoretycznie można zmniejszać rezystancję, ale może jest jakiś bardziej elegancki sposób.
  • Level 20  
    Zwykły przekaźnik z cewką.
  • Level 24  
    Przekaźnik SSR miał zastąpić zwykły przekaźnik, który często kleił styki.

@JacekCz Skoro powszechnie używa się pojęcia żarówka LED, to można i powiedzieć halogen LED. Raczej nie jest to istotne dla sensu mojego wpisu. Każdy wie, o co chodzi.
  • Level 24  
    Dzięki za podpowiedź. Zgodnie z notą katalogową producenta prąd upływu jest max 8 mA. Z pomiarów wynika że to może być około 4 mA, jest jakiś wzór na dobór kondensatora?

Macek
  • Helpful post
    Level 43  
    Z obliczeń mi wychodzi 2mA (50V na 25kΩ).
    Kondensator można obliczyć z normalnego wzoru na reaktancję.
    Albo przesymulować to sobie np. w LTSpice.
    Mi wyszło że do zmniejszenia napięcia do poniżej 10V trzeba kondensatora aż 470...1000nF.
    Kondensator musi być na 630V. A szeregowo z nim trzeba dać rezystor kilkadziesiąt Ω/2W bo ze względu na dużą pojemność kondensatora duży prąd udarowy by za długo trwał.

Może jeszcze wyjaśnię: początkowy prąd udarowy będzie tak samo duży niezależnie od pojemności kondensatora.
    Dodanie rezystora nie skróci lecz wydłuży czas trwania prądu udarowego.
    Po co więc rezystor?
    Rezystor zmniejszy początkowy prąd udarowy o wydłuży go w czasie. Więc o ile czas trwania całego udaru będzie dłuższy, to cza trwania dużego udaru krótszy (albo nawet całkowicie się da go pozbyć).