Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa zdjęcia plik .jpg

23 Wrz 2016 20:29 6759 26
  • Poziom 11  
    Dzień dobry, mam dysk DV+RW, a na niej zdjęcia w paru folderach zdjęcia otwierają się z błędem, skopiować je na dysk komputera można, ale też się nie otwierają, jak je można naprawić, w programie JPEGsnoop, pokazuje się miniaturka z kawałeczkiem obrazu i potem szaro po całości, czy jest możliwość naprawy takiego zdjęcia. W załączniku plik ze zdjęciem.
  • PCBway
  • Poziom 29  
    Ciekawy przypadek...

Po otwarciu pliku zauważyłem, że początek nie zawiera sygnatury JPG, natomiast są 3 sygnatury blisko końca pliku.
    Pierwszy obrazek znaleziony po sygnaturze jest nieczytelny, drugi to miniaturka, natomiast ostatni to początek właściwego zdjęcia, niestety jest go za mało i wczytuje się tylko pasek od góry.
    Najciekawsze, że dane które są na początku pliku kończą się sygnaturą końca pliku JPG. Po scaleniu tych danych z początkiem pliku otrzymałem "coś" co jest połączeniem tego oraz poprzedniego zdjęcia z płyty.

Spróbowałbym otworzyć tą płytę na kilku innych napędach optycznych - wiem z doświadczenia, że wyniki mogą być bardzo różne.

Dopiero jeśli nie uda się poprawnie odczytać płyty można się pobawić w sklejanie zdjęć z "kawałków" - ręczna i trochę czasochłonna robota.
  • Poziom 11  
    Dzięki, a możesz zdradzić jak to posklejałeś i czym?
  • Poziom 36  
    Witam.
    masterten napisał:
    Po scaleniu tych danych z początkiem pliku otrzymałem "coś" co jest połączeniem tego oraz poprzedniego zdjęcia z płyty.

Te dwie "połówki" dają jedno całe zdjęcie, które mamy w miniaturce :)
    Do Autora:
    Dużo masz tych "uszkodzonych" zdjęć? Zrób kopię tak jak radzi laptokowiec, a potem wrzuć jeszcze 2-3 zdjęcia na Forum - jeśli uszkodzenia będą takie same, może być szansa na zautomatyzowanie odzysku poprzez jakiś skrypt/makro.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witam, wrzucam jwszcze pare zdjęć, a proszę mi napisać jak tym edytorem odzyskać te zdjęcia, mama edytor " free hex editor neo " wczytuje zdjęcie i ? literki cyferki ?, to sobie jakoś poradzę nie wykożystując kolegów czasu i sam spróbuję odzyskać bo widzę, że więcej jest tych zdjęć do odzyskania :cry:

Pozdrawiam
  • Poziom 36  
    jancio19 napisał:
    jak tym edytorem odzyskać te zdjęcia, mama edytor " free hex editor neo " wczytuje zdjęcie i ? literki cyferki ?

Ja użyłem programu HxD - link do pobrania (po rozpakowaniu archiwum program jest gotowy do działania): http://mh-nexus.de/downloads/HxDpl.zip
    Jak używać tego programu?
    Cytat:
    1. Uruchamiasz HxD.
    2. Z menu Plik wybierasz funkcję Otwórz.
    3. Jako plik do otwarcia wskazujesz uszkodzone zdjęcie.
    4. Naciskasz na klawiaturze F3.
    5. W polu Typ danych: wybierasz opcję Wartości Hex, a następnie w polu Wyszukaj wpisujesz FF D8 FF E1. W polu Kierunek zaznaczasz opcję Wszędzie. Klikasz Enter.
    6. Ukaże Ci się mniej więcej takie okno (jeśli się nie ukaże, to nie odzyskasz pliku moją metodą):
    Zaznaczasz myszką wszystkie znaki przed FF D8 FF E1 (możesz w trakcie przeciągania myszki do góry pomóc sobie klawiszem PageUp, aby szybciej zaznaczyć wszystkie znaki do samej góry).
    7. Klikasz klawisz Delete i wciskasz przycisk OK.
    8. Klikasz jednocześnie klawisze Ctrl i S na klawiaturze (lub klikasz ikonę dyskietki w górnej lewej części okna programu). Zamykasz program i (jeśli plik nie został nadpisany innym plikiem) masz już odzyskane zdjęcie, które możesz obrobić w programie graficznym.

UWAGA: Metoda jest skuteczna dla plików, w których nagłówek FF D8 FF E1 znajduje się w początkowych częściach pliku (widać to chociażby po pasku przewijania w programie HxD). Jeśli nagłówek FF D8 FF E1 znajduje się w końcowych częściach pliku, to 7. punkt poradnika będzie brzmiał tak: Klikasz jednocześnie klawisze Ctrl i C na klawiaturze, po czym przechodzisz do samego końca pliku, i na samym końcu pliku wciskasz jednocześnie klawisze Ctrl i V na klawiaturze.

Sprawdź sobie opisaną wyżej metodę na pliku IMG_0838.JPG, który dodałeś w poprzednim poście. Po wykonaniu na tym pliku opisanych przeze mnie operacji powinieneś otrzymać taki efekt:
    Potem konieczna jest już tylko obróbka graficzna polegająca na wycięciu zbędnych elementów, poskładaniu zdjęcia (jeśli składa się z kilku fragmentów) oraz ewentualnej korekty kontrastu i jasności.
    Zdjęcia odzyskane z załączonego archiwum przesyłam w załączniku poniżej.
    Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 11  
    Dzięki, spróbuje jedno co mnie martwi to to zaznaczanie długo trwa.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Kliknij lewym przyciskiem myszy tam, gdzie ma być początek zaznaczenia. Następnie wciśnij i przytrzymaj Shift. Przytrzymując Shift, przejedź paskiem przewijania tam gdzie ma być koniec zaznaczenia, kliknij tam lewym przyciskiem myszy i puść klawisz Shift. Powinno pójść szybciej. :)
    jancio19 napisał:
    jak mi pozostaje np szary pasek to go wycinam w jakimś graficznym programie i już, tak.

Tak.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Ok, shift dział, czyli jak mi pozostaje np szary pasek to go wycinam w jakimś graficznym programie i już, tak.

Zauważyłem jeszcze takie coś, że tak: mam na tym DVD foldery z nazwami np wakacje 2006 i uszkodzone zdjęcia są np zdjęciami z folderu wakacje 2006, które są nie uszkodzone, ale znajdują się w folderze o innej nazwie, ciekawe.

Niektóre zdięcia mają około 90% szary pasek, czyli lipa tych się nie odzyska ?.
  • Poziom 36  
    jancio19 napisał:
    Niektóre zdięcia mają około 90% szary pasek, czyli lipa tych się nie odzyska ?.

Prawdopodobnie nie, ale jak chcesz możesz podesłać któreś z tych "bardzo" uszkodzonych na próbę - może uda się coś "wydłubać". :)
    Oczywiście działasz na kopiach zdjęć, a nie na oryginałach.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Wydaje mi się, że tak jakby pomylone są końce i początki plików, a same pliki są ok, bowiem w tym zdjęciu mamy koniec FF D9, a następny sektor zaczyna się od FF D8 FF, czyli następne zdjęcie. Gdyby zrobić kopię posektorową i po położeniu jego odnaleźć plik, można by patrzeć na całość pliku binarnie, bo tak mamy jakby obciętą końcówkę zdjęcia i początek następnego, które kończy się dalej, a nie zostało skopiowane.
  • Poziom 11  
    A, dlaczego miniaturki są dobrze wyświetlane (całe zdjęcie) ?
    Jakbym miał kopię mógłbym odzyskać to co tam jest.
    Odzyskało się tyle, dalsza część pliku jest pewnie w dalszych sektorach, dlatego też jego rozmiar to zaledwie 300 kB. Jak załączysz dalsze, to można doklejać.
  • Poziom 36  
    Niestety nie udało się odzyskać całego zdjęcia - załączam to co odzyskałem.
    Faktycznie z obrazu "bit po bicie" można by było spróbować wyodrębnić więcej danych.
    Moje sklejone poniżej, jak widać początek następnego i koniec poprzedniego, już nie korygowane kolory i położenie.
    Są dalsze części pliku z tego co widzę. Dobrze byłoby dać to posektorowo, a nie zdjęciami, bo ucinane są fragmenty sektorów i trzeba odbudowywać informację, a tak kopiując posektorowo od FF D8 FF do FF D9 mogłoby się okazać, że mamy całe zdjęcie nieuszkodzone, bowiem nie mamy ograniczenia rozmiarem pliku. Na kopii łatwo je wyłapać. Jeśli załóżmy uszkodzone zdjęcie mamy od sektora 200201 do sektora 204201 to wtedy jest całe skopiowane, a tak mamy sieczkę np zdjęcie 1 od 199170 do 202300 i mamy 2 połówki zdjęcia w jednym pliku nieczytelne.
  • Poziom 11  
    A, jak zrobić posektorowo to na tych plikach ?
    Jak masz obraz płyty, to można z niego działać, wolałbym posektorowo skopiowaną płytę, być może da się np. w DMDE wykonać, ale nie robiłem.
    Tu np sklejone zdjęcie 674 z 675 i jeszcze koniec jego jest w 676 (linia widoczna to skutek chyba braku części pliku, gdyż sektor końcowy zdjęcia 674 nie jest kompletny). Te zdjęcia mają za mały rozmiar jak na wielkość, coś się tu nie zgadza, stąd problemy z początkiem i końcem pliku. Dodatkowo załączam poprzednie tylko posklejane z wszystkimi jego danymi jakie mam, nie dopracowane, bo na szybko, braki danych na końcach zdjęć stad rozjechane zdjęcie, składa się ono ze zdjęcia 672, 673 i 674.
  • Poziom 11  
    Dzięi, a co zrobić jak mi wyskakuje komunikat, że nie udało się znaleźć "FF D8" ?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Skopiować całą zawartość pliku i wkleić ją na koniec poprzedniego zdjęcia. Zakładam, że poprzednie zdjęcie jest naprawione, tyle że brakuje w nim fragmentu na dole (szary pas).
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    jancio19 napisał:
    Dzięi, a co zrobić jak mi wyskakuje komunikat, że nie udało się znaleźć "FF D8" ?

To oznacza, że jego początek jest w poprzednim zdjęciu, dalsza część danych to twój plik, który obrabiasz, a jego koniec jest w następnym (o ile nie występuje w tym pliku FF D9). Problem w tym, że kopiuje się zdjęcie na dysk z uciętym końcem sektora - czyt. właściwości pliku - rozmiar pliku bajty - do wielkości pliku, a na dysku i tak zajmuje cały sektor - czyt. właściwości pliku - rozmiar na dysku bajty - do pełnych sektorów. Oznacza to tyle, że przejścia między plikami są niekompletne o niepełne sektory - różnicę między tymi rozmiarami, bo każde nowe zdjęcie zaczyna się od nowego sektora. Każdy koniec zdjęcia to FF D9 i dalej same zera do końca sektora kończącego zdjęcie. By skopiować tak pocięte zdjęcie w całości, trzeba kopię posektorową nośnika i odnaleźć ten plik w położeniu na kopii. Wtedy nie trzeba obrabiać kilku zdjęć i poprawiać, a jedynie kopiujesz posektorowo od FF D8 FF do FF D9 i masz całe zdjęcie w kilka sekund odzyskane.
    Dydelmax napisał:
    Skopiować całą zawartość pliku i wkleić ją na koniec poprzedniego zdjęcia. Zakładam, że poprzednie zdjęcie jest naprawione, tyle że brakuje w nim fragmentu na dole (szary pas).

Poprzednie jest niekompletne i jeszcze ma kolor zepsuty i rozjechany obraz - skutek niepełnego kopiowania sektorów, jak napisałem powyżej, brakuje zawsze pewnej części z tych 512 bajtów, chyba, że dane zdjęcie kończy się z końcem sektora - rzadkość, ale możliwe. Jak chcesz możesz poprawić to moje oii.jpg (kompletne dane z pominięciem brakujących dwóch końców sektorów), ale nie bardzo jest warto się bawić, jeśli z użyciem kopii posektorowej zostanie skopiowane w całości.
  • Poziom 11  
    Dobra masakra dzięki, pokombinuje zobacze co się da zrobić lepiej wywołać zdjęcia nie będzie bólu d.......y za przeproszeniem w takich sytuacjach jak moja, co uratuje to wywołam i wielki szacun za wiedze. Pozdrawiam.
    Jak masz kopię to naprawisz w krótkim czasie, ewentualnie podeślij mi kopię uszkodzonej tej płyty, to w wolnym czasie zobaczę co i jak i czy da się szybko odzyskać te zdjęcia.

Poradnik:

Kopiowanie płyty:
    1. Pobierasz z: http://dmde.com/download.html ,uruchamiasz program DMDE i wybierasz opcję kopiuj sektory:
    2. Jako źródłowy wybierasz opcję dysk:
    3. Z okna któro się pojawi wybierasz swoją płytę CD/DVD i klikasz ok:
    4. Jako docelowy wybierasz plik:
    5. Następnie wybierasz miejsce zapisu kopii, nazwę i klikasz zapisz:
    6. Po wykonaniu tego klikasz ok:
    7. Potwierdzasz powyższą informację, możesz sprawdzić, czy wszystko co wybrałeś się zgadza:
    8. Czekasz na zakończenie procesu, po zakończeniu wyskoczy informacja, którą potwierdzasz i kopia gotowa:

Odzysk automatyczny zdjęć z kopii:
    1. Zamykasz DMDE, uruchamiasz ponownie i wybierasz opcję obrazy dysków:
    2. Wybierasz zapisany obraz i klikasz otwórz:
    3. Następnie potwierdzasz klikając ok:
    4. W oknie któro się pojawi wybierasz pełne skanowanie:
    5. Potwierdzasz parametry i klikasz skanuj (zostawiając domyślne):
    6. Po zakończeniu skanowania klikasz na trójkąt obok którego napisane jest RAW.....:
    7. Następnie dwukrotnie klikasz na jpeg lub jpg:
    8. Przy tym monicie możesz zarówno wybrać Tak i Nie, jeśli wybierzesz Tak musisz wskazać miejsce zapisu logu:
    9. Następnie ponownie dwukrotnie klikasz na jpeg lub jpg:
    10. Zaznaczasz "ptaszkiem" folder ze strzałką, klikasz na niego PPM i wybierasz Odzyskaj pliki...:
    11. Wskazujesz miejsce zapisu pliku, klikasz ok i zdjęcia znalezione odzyskane:

Jest to automatyczna opcja odzyskiwania po sygnaturach. Pliki tak odzyskane będą miały inne nazwy niż mają i z wszystkich folderów będą pomieszane, będziesz musiał przejrzeć co odzyskałeś, jest też opcja manualna, bardziej wyrafinowana, ale i bardziej czasochłonna. Mogę i ją także przedstawić, chociaż musiałbym najpierw widzieć jak program odczytuje wykonany obraz płyty.