Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Czy pasywny multiswitch się sprawdzi?

23 Wrz 2016 21:11 1227 3
  • Poziom 12  
    Witam. Mam zakupiony konwerter quattro, antenę telewizji naziemnej zewnętrzną Digired oraz multiswitch aktywny 5x8. Wszystko hula i jest ok.
    Dla telewizji naziemnej sygnał ma parametry: siła 70%, jakość 90% (obecnie przy jednym odbiorniku TV).
    Zastosowany multiswitch ma parametry: tłumienie naziemnej 5 db +-2, tłumienie satelitarnej 4db +-2.
    Nie daje mi spokoju, czy sprawdził by się u mnie multiswitch pasywny, tzw. "zero watt" firmy ankaro lub opticum. Ma jednak o wiele gorsze parametry: tłumienie satelitarnej ok. bo również 4 db +- 2, ale tłumienie naziemnej aż 18 db +-2. Moja instalacja nie będzie zbyt duża, maks. 2-3 odbiorniki telewizji naziemnej, maks. 2 odbiorniki satelitarnej w domu jednorodzinnym. Czy ktoś ma doświadczenia w tym względzie i potrafi oszacować, czy sygnał telewizji naziemnej nie spadnie za bardzo?
  • Poziom 35  
    To zależy, jak silny jest sygnał na samej antenie.
  • Poziom 12  
    No ale nie wiem jak to sprawdzić - dlatego pytam. Nie mam miernika. Mogę podać tylko siłę i jakość podawane przez odbiornik. Przy podłączeniu anteny naziemnej bezpośrednio do telewizor, sygnał jest praktycznie taki sam jak przez multiswitch aktywny., tzn. siła 70%, jakość 90%. Producent podaje, że zysk energetyczny anteny, to: VHF 6-8dB / UHF 12-18dB. Nie znam się, ale tłumienie multiswitcha pasywnego 18 db wydaje się wartością znaczącą. Mogę zrobić jeszcze inaczej: zamontować multiswitch pasywny, a dokupić zasilacz ze wzmacniaczem do anteny, co ma dać zysk 20 db. ale sensu w tym działaniu nie widzę.
    Może ktoś ma podobny multiswitch pasywny i może się wypowiedzieć, na ile tłumi on sygnał tv naziemnej? Czy dobrze rozumiem, że w jego przypadku im więcej odbiorników, tym bardziej siła sygnału spada?
  • Poziom 12  
    Nie ryzykowałem. Zamontowałem multiswitch aktywny. Po pewnym czasie i tak miałem problemy z odbiorem na niektórych telewizorach. Problemem okazały się nowe, ale fatalnej jakości przewody Video-TV.