Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy mogę zasilić zgrzewarkę punktową "modyfikowanym sinusem"?

23 Wrz 2016 23:55 1551 27
  • Poziom 4  
    Witam. Zakupiłem ostatnio zgrzewarkę punktową (do zgrzewania pakietów baterii etc.) model Sunko 787+ (z Aliexpress.com). Sprzedawca podał w opisie, że maksymalny pobór prądu to 15A, czyli niecałe 3500W, jednakże podłączona do linii zabezpieczonej bezpiecznikiem B16 wybija go co kilka zgrzewów (podejrzewam że przekaźnik wstawiony został przed uzwojeniem pierwotnym, więc przy każdym zgrzewaniu trafo pobiera prąd rozruchowy). Tu pojawia się mój problem - nie mogę wymienić bezpiecznika na większy, nie istotne dlaczego, po prostu nie mogę. Stwierdziłem więc, że mogę kupić akumulator 12V 40Ah (prąd max. 400A, 400x12 = 4800W, 1 zgrzew to pobór prądu przez dosłownie 1/4 - 1/2 sekundy, więc powinien na trochę wystarczyć), a do niego inwerter 8000W. W końcu przechodzimy do pytania zawartego w temacie - Czy użycie "tańszej" przetwornicy z sinusem modyfikowanym może źle wpłynąć na zgrzewarkę, uszkodzić ją lub w być w jakiś sposób niewskazane do użycia w tym celu? Osobiście nie widzę przeszkód, ale wolę się upewnić nim wydam okrągłą sumkę na coś, co może ostatecznie nie działać. Dziękuję za wszelkie porady i przepraszam za ewentualne błędy w użytkowaniu forum. Pozdrawiam, Wojtek.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 23  
    Nie, powinno dzialac

Moderowany przez retrofood:

Zastanawiam się skąd to wiesz. Poproszę o uzasadnienie.

• Moderator sekcji Technicznej
    Wojtkacy98 napisał:
    Osobiście nie widzę przeszkód, ale wolę się upewnić nim wydam okrągłą sumkę na coś, co może ostatecznie nie działać.

Bardzo słusznie, ale bez przedstawienia większej ilości danych o zgrzewarce, odpowiedzieć będzie trudno. To nie jest sprzęt powszechnie znany.
  • Poziom 4  
    Link do aukcji ze zgrzewarką taką jak moja: Link

Niestety pomimo posiadania amperomierza cęgowego nie mogę zmierzyć poboru prądu, bo impulsy mają max 20ms, więc zwyczajnie ich "nie łapie" (pokazuje raz 0, raz 8-9A, ale wiadomo że to za mało...). Co do bezpiecznika to sprawdziłem u znajomego który ma 20B i wywalało dopiero przy najwyższym ustawieniu zgrzewarki (90 i wyżej na skali). Dodatkowo zauważyłem, że mogę dojść do 50 (skala od 01 do 99 i odnosi się do skali 50-800A, przy czym im większe ustawienie tym dłuższy czas zgrzewu do maksymalnego 20ms) na moim bezpieczniku B16, jeśli nie jest niczym obciążony i zacznę od małych wartości, to samo było u znajomego - jeśli włączyłem zgrzewarkę i od razu ustawiłem 80 na skali, to wywalało, natomiast zaczynając od 60 - nie. Co do inwertera, to pomyślałem, że mógłbym kupić taki z czystym sinusem i prądem chwilowym 5000W, niby jest opisane jako prąd przez 10ms, ale może akurat załatwi sprawę? Nie chodzi mi tu jedynie o bezpieczeństwo zgrzewarki, lecz także o przyszłe zastosowanie inwertera (tak czy siak będzie mi potrzebny, a jako że do modyfikowanego sinusa mam ograniczone zaufanie to wolałbym tych kilkuset złotych nie utopić w coś co potem będę używał sporadycznie). Konkretnie to planuję zakup tego modelu; Link. Dziękuję za dotychczasowe porady i chętnie przeczytałbym też wasze opinie nt mocy chwilowej tego inwertera i jego wykorzystania do mojej zgrzewarki. Pozdrawiam, Wojtek.

PS Ogólnie to przepraszam jeśli w pierwszym poście podałem jakieś niesprawdzone informacje - czasem człowiek się pomyli, niedopatrzy i ot, problem. Co do inwertera to widzę właśnie, że podrożał o 1/2 swojej ceny (jeszcze wczoraj ten model widziałem za $220), ale generalnie chodzi o coś podobnego (o mocy chwilowej 5000W przez ~10ms). Jeśli ktoś znalazłby dla tego urządzenia jakąś alternatywę w cenie max $220-$230 (najlepiej na Aliexpress.com) to byłbym niezmiernie wdzięczny.
  • Poziom 4  
    Mój miernik cęgowy to UNI-T UT203, nie wiem, może to ja nie potrafię się nim posługiwać, ale po prostu prąd rozruchowy tego trafo jest zbyt krótki żeby mógł go wychwycić... co do rezystancji to nie mogę jej zmierzyć, bo musiałbym zdjąć obudowę na której jest plomba, a jednak wolałbym mieć możliwość odesłania tego sprzętu do chińczyka w razie usterki (mam jeszcze ochronę na Aliexpress przez miesiąc, więc gdyby coś się stało to oni problemu nie robią, ale plomba raczej powinna być)... Jakieś pomysły? Jeśli moim multimetrem cęgowym da się to zmierzyć, to prosiłbym o wyjaśnienie w jaki sposób. Dzięki.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 4  
    Znamionowy 15A max... Nie mów, że przy rozruchu to maleństwo pobiera ponad 20KW...

W tym wypadku inwerter chyba odpada... Jakieś pomysły? Naprawdę nie mogę tknąć tych bezpieczników, a nie chciałbym rezygnować z możliwości jakie daje mi ta zgrzewarka. Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Wojtkacy98 napisał:
    W tym wypadku inwerter chyba odpada... Jakieś pomysły

Kolego wpuściłeś się sam na głęboką wodę.

Po drugie przetwornica albo wywali Protect, albo upali klucze przetwornicy DC/AC, albo będzie startować na softstarcie i nici z 20ms pełnej mocy.

Po trzecie czemu nie możesz zmienić zabezpieczeń, poparte pomiarami skuteczności ochrony?
    Tobie wystarczy zmiana charakterystyki nie prądu zabezpieczenia.

Sam stwarzasz nieistniejące problemy.
    Inne wyjście to transformator 400v/230V o odpowiedniej mocy.
  • Poziom 4  
    Wpuściłem na głęboką wodę? Według producenta to urządzenie pobiera 15A maksymalnie, więc czysto teoretycznie to producent wprowadza klienta w błąd. Co do bezpieczników to nie istotne dlaczego, po prostu nie mogę i koniec, muszę znaleźć inne rozwiązanie.
  • Poziom 4  
    Właśnie sam siebie dobiłem - znalazłem taki oto filmik: Link i przypomniało mi się że wybierałem między tymi dwiema zgrzewarkami, ale ostatecznie wybrałem Sunko 787A+ ze względu na "jakość wykonania" względem konkurencji marki "noname"...

Myślicie, że ta zgrzewarka która według autora filmiku działa w porządku (ta czarna) faktycznie może się okazać pozbawiona problemu wysokiego natężenia rozruchowego? Jeśli tak to w sumie nie pozostaje mi nic innego jak kupić ten model, wyjdzie i tak taniej niż kupno dodatkowego inwertera + aku czy inne podobne rozwiązania.
  • Specjalista elektryk
    Witam

Sytuacja jest trochę osobliwa. Z jednej raczej mało prawdopodobne, aby ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem. Tzn połączył zgrzewarkę XXX z inwerterem YYY i mu zadziałało lub nie.

Po pierwsze nie znamy, ile faktycznie pobiera ta zgrzewarka prądu w impulsie. Ja mam sondę oscyloskopową (prądową) i czasami mierzę chwilowe prądy. Wyłączniki różnie reagują. Zasadniczo taka zgrzewarka nie powinna pobierać dużo energii.

Tak na szybko wyliczyłem, że do jednego zgrzewu "bateryjnego" powinno wystarczyć około 4dżule energii. W tym jest wliczone ok. 3,5J energii na podgrzanie o 400stC małego skrawka blachy Zn(3mm /3mm) i ok. 0,5J energii na stopienie analogicznej warstwy grubości 30um. To są założenia z kapelusza (coś musiałem przyjąć) ale raczej nie oderwane od rzeczywistości. Oczywiście to jest tylko energia potrzebna do podgrzania samego złącza. Cały układ jest na tyle mało efektywny, że w przwodach doprowadzających i układach przetwarzania tracimy drugie tyle. Ale nawet jeśli to jest 20dżuli, to wyłącznik instalacyjny 16A nie powien wyłaczyć.

Druga sprawa - to stabilność pracy inverterów dla krótkotrwałych obciążeń. Tutaj nie mam dużego doświadczenia, a jeśli już mam - to raczej złe. Rozumiem, że dla przekształtnika 20kW, obciażenie przez kilka okresów mocą 3kW to nie jest problem. Jednak jeśli jest to przekształtnik o mocy znamionowej 4kW - to może być (jak mniemam) to problem.

pzdr
    -DAREK-
    Darom napisał:

Po pierwsze nie znamy, ile faktycznie pobiera ta zgrzewarka prądu w impulsie. Ja mam sondę oscyloskopową (prądową) i czasami mierzę chwilowe prądy. Wyłączniki różnie reagują. Zasadniczo taka zgrzewarka nie powinna pobierać dużo energii.

Tylko o jakiej energii mówimy? Czy nie chwilowej? Jakie pojemności są tam ładowane i jak to ładowanie jest rozłożone w czasie? Nie znając budowy zgrzewarki trudno o najprostsze wnioski. Ja jednak pokusiłbym sie o jedno sprawdzenie. Zasilając urządzenie z innego obwodu o identycznym zabezpieczeniu. Może to tylko felerny egzemplarz B16 się trafił?
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    retrofood napisał:
    Jakie pojemności są tam ładowane

Wg. linku to jest tam transformator.

Tak, ale gdzieś za nim są duże pojemności.
  • Poziom 23  
    Skoro nie przeraża wydatek na inwerter o mocy powyżej 4kW, to może dostępne jest zasilanie 3-fazowe i można pomyśleć o transformatorze 400/230V?
  • Poziom 4  
    mar_uda napisał:
    Skoro nie przeraża wydatek na inwerter o mocy powyżej 4kW, to może dostępne jest zasilanie 3-fazowe i można pomyśleć o transformatorze 400/230V?

Mieszkam w bloku. Jedyna "siła" tutaj to sąsiad szeroki na 2m spod czwórki.
  • Poziom 38  
    Gdyby tak spróbować zasilić to urządzenie przez rezystor wykonany z drutu oporowego - takiego jak do grzałek (spirala elektryczna) o rezystancji np.: 3Ω? Powinno to zmniejszyć udar prądu.
  • Poziom 4  
    Tak właściwie to już znalazłem rozwiązanie. Po pierwsze - założę spór chińczykowi o to, że wprowadził mnie w błąd podając maksymalny pobór prądu 15A, więc powinienem dostać częściowy zwrot. Następnie wystawię ten model na OLX, zaznaczając, że do poprawnego funkcjonowania potrzebuje bezpiecznika B20, C16 lub czegoś co jest w stanie wytrzymać impuls 60A o długości 20ms - nie mam zamiaru nikogo wprowadzać w błąd tak jak zrobiono to ze mną. Po udanym zgromadzeniu środków spowrotem zamówię model, który działa bezproblemowo na bezpieczniku B16 (tak, tego "noname"). Dziękuję wszystkim za pomoc, pozdrawiam - Wojtek.
  • Specjalista elektryk
    retrofood napisał:

Tylko o jakiej energii mówimy? Czy nie chwilowej? Jakie pojemności są tam ładowane i jak to ładowanie jest rozłożone w czasie? Nie znając budowy zgrzewarki trudno o najprostsze wnioski. Ja jednak pokusiłbym sie o jedno sprawdzenie. Zasilając urządzenie z innego obwodu o identycznym zabezpieczeniu. Może to tylko felerny egzemplarz B16 się trafił?

Tak na marginesie podejrzewałem, że to jakaś nowoczesna zgrzewarka z przetwornicą i akumulacją energii w kondensatorach. Okazało się, że to tranformatorówka.

Ja abstrahowałem od szczegółów wykonania. Po prostu policzyłem ile potrzeba energii na wykonanie zgrzewu. Nawet zakładając, że czas wykonywania zgrzewu byłyby 20ms (1 okres) to tak nie powinno dojść do wyłączenia bezpiecznika.

Wojtkacy98 napisał:

Większość filmów na Youtube przedstawia szczęsliwych użytkowników tej zgrzewarki, ten akurat dobrze ilustruje problem, z którym zetknął się kol. Wojtkacy98.

I dobre pomysły kolegi mar_uda i Rafała (freebsd).

pzdr
    -DAREK-
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Masz podaną wagę zgrzewarki na 5kg więc raczej inwenter odpada. Masz tylko tą zgrzewarkę na tym bezpieczniku czy coś jeszcze, skoro to blok to pewnie tak. A prądu pobierane się sumują.
  • Użytkownik usunął konto