Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec robiony - zawór termostatyczny

24 Wrz 2016 12:25 927 14
  • Poziom 9  
    Witam. Posiadam piec CO około 25-30 kw jest to stary piec robiony dołożona do niego dmuchawa Problem w tym ze pale tylko na małych temperaturach w zakresie od 45-55 stopni i co za tym idzie kociol i komin oblepiony jest sadza i smoła .Myślałem o zabudowaniu zaworu termostatycznego zeby zwiekszyc temperaturę do 70 stopni na zbiornik ciepłej wody,a na grzejniki zostawic temperaturę 45-55stopni.Znalazłem taki zawór ale niejestem pewny czy zda egzamin ESBE ZAWÓR TERMOSTATYCZNY MIESZAJĄCY 1'' 35-60 C bardzo proszę o jakąś podpowiedź dzięki
  • Poziom 19  
    Trochę za mało danych podałeś kolego, prawdopodobnie masz przewymiarowany kocioł do twojego budynku i stąd problemy z opalaniem i kominem bo kisisz opał.
    Jak za bardzo przewymiarowany kocioł to zawór nie pomoże.
    Zrób sobie obliczenia na samym początku tutaj i daj wyniki:
    http://cieplowlasciwie.pl/
    A potem poczytaj tutaj jak palić i jak zmniejszyć moc kotła:
    http://czysteogrzewanie.pl/
    A tu masz opisany swój problem itp:
    http://czysteogrzewanie.pl/kociol/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/
  • Poziom 43  
    Kolego jak palisz mokrym, niesezonowanym drewnem to ŻADNE zawory nie pomogą.
    Będzie kapać z pieca.
  • Poziom 9  
    Ja palę tylko węglem.
  • Poziom 19  
    Opisz od początku jak palisz tym węglem a więc tak:
    Kocioł wyczyszczony przygotowany do palenia i teraz wkładam .................. itd itd krok po kroku.
  • Poziom 9  
    Wkładam trochę papieru, na to drewno i zapalam. Gdy rozpałka się pali zasypuje węglem, kilka łopat, zamykam piec. Tylko proszę nie pisać o górnym rozpalaniu, bo próbowałem i ten sposób się nie sprawdza.
  • Poziom 9  
    Górne spalanie się nie sprawdza u mnie ponieważ mam ogień cały czas. Raz na tydzień wygaszam tylko żeby wyczyscić piec. Przy górnym spalaniu tak się nie da. Dlatego myślałem o zaworze żeby zwiększyć temperaturę na kotle, tylko nie wiem czy wogóle taki zawór zda egzamin, to by musiał być taki zawór jak przy grzejnikach tylko większy przekrój, a jak narazie, takiego nie znalazłem.
  • Poziom 19  
    Nie sprawdza się bo ty się nie stosujesz do tego i palisz cały czas, a przy kotle typu górnego się tak po prostu nie da i kisisz opał!!! Dalej nie wiemy jaki to kocioł, ale jak samoróbka to na 100% pewnie górnego spalania!!! Chcesz palić i dorzucać to albo zmień kocioł na dolnego spalania, co na pewno odbije się na oszczędnościach opału i komforcie użytkowania, albo pal w tym co masz tak jak należy czyli od góry i po każdym załadunku wygaszaj i rozpalaj od nowa, albo przetestuj u siebie palenie kroczące. Więcej na te tematy masz w linkach które podałem wcześniej.
    A jak się nie stosujesz do danej metody spalania to się nie dziw że się nie sprawdza.

• Poziom 18  
    Witam. Zawór ESBE, którym jesteś zainteresowany jest przeznaczony do wody użytkowej a nie do kotła i c.o. Proponował bym ci temperaturowy zawór termostatyczny ATV firmy AFRISO, który jest stworzony do kotłów stałopalnych i instalacji c.o. Pozostaje ci dobranie temperatury zaworu (w przypadku kotłów stałopalnych minimalna temperatura to 50 stopni) jak i jego średnicy. Zawór montujesz na powrocie instalacji c.o. przy kotle i mostkujesz go z zasilaniem. Pomiędzy zaworem i kotłem montujesz pompę, która wymusza obieg i szybciej wygrzewa kocioł przez co przestaje się pocić i obkładać sadzą. wszystko to masz w instrukcji montażu zaworu ATV.
  • Poziom 43  
    ziomekorko napisał:
    Pomiędzy zaworem i kotłem montujesz pompę, która wymusza obieg i szybciej wygrzewa kocioł przez co przestaje się pocić i obkładać sadzą

A guzik prawda , mokry węgiel nadal będzie parował , jedyne wyjście to non stop palimy , nie używamy miarkownika ciągu , wentylator, czy drzwiczek, non stop musi być cug to para wylatuje ze spalinami.
  • Poziom 9  
    Dzieki za odpowiedzi zastanawia mnie ten zawór na powrocie czy to pozwoli zwiekszyć temperaturę kotła ,chyba spróbuje go zabudowac
  • Poziom 34  
    witekmn napisał:
    czy to pozwoli zwiekszyć temperaturę kotła
    Owszem, pozwoli, ale też pozwoli łatwiej w kotle zagotować wodę.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie znalazłem rozwiązanie,zabudowałem zawór kulowy z siłownikiem (elektrozawór) na wyjściu z bijlera .Zasilanie wziołem ze sterownika pieca jak narazie wszystko jest ok,temperatura na kotle 70st, a na ogrzewanie 45st dzięki wszystkim za rady pozdrawiam i zamykam temat
    Piec robiony - zawór termostatyczny