Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beko WMB50811F - hałasujący bęben

krs321 24 Wrz 2016 15:48 648 16
  • #1 24 Wrz 2016 15:48
    krs321
    Poziom 10  

Witam.
    Od krótkiego czasu wyraźnie głośniej zaczął kręcić się bęben. Nawet podczas "ręcznego" kręcenia nim widać różnicę, zwłaszcza przy obrotach zgodnie ze wskazówkami zegara. Nie zajmuję się takimi rzeczami na co dzień, więc pomyślałem iż zapytam się specjalistów. Wydaje mi się (w zasadzenie to mam nadzieję) że to tylko łożysko, które będę mógł wymienić sam przy niewielkich nakładach finansowych. Ale może tak nie jest?

0 16
  • #2 24 Wrz 2016 16:13
    budiet
    Poziom 22  

To może być łożysko bębna, lub łożysko silnika.

0
  • #3 24 Wrz 2016 19:46
    dogr
    Poziom 2  

Wygląda na łożysko bębna, jeżeli kręcisz bębnem powinieneś przy mocno zużytych łożyskach wyczuć w rękach "chrobot" (drganie) zardzewiałych kulek. Jeśli są to łożyska silnika, będziesz tylko słyszał odgłos, bo pasek nie powinien przenieść drgań.

0
  • #5 19 Paź 2016 10:35
    krs321
    Poziom 10  

Witam.
    W końcu wziąłem wolne i znalazłem czas na nią. Szczerze powiedziawszy nie wiem jak ściągnąć pasek. Czy użyć siły czy raczej powinienem go w jakiś sposób poluzować. W każdym bądź razie jest to na pewno łożyska silnika, którego też nie udaje mi się zdemontować po odkręceniu dwóch śrub torx. Czy jest ktoś w posiadaniu jakiś instrukcji jak dokonać demontażu silnika bez strat? :)

0
  • Pomocny post
    #6 19 Paź 2016 10:49
    niewolno2
    Poziom 39  

Jeżeli w pralce występuje pokrywa na tylnej ścianie obudowy to po ściągnięciu jej będziesz miał dostęp do silnika, jeżeli takowa pokrywa nie występuje to jedynie od dołu będzie dostęp.

0
  • #7 19 Paź 2016 11:17
    zhudomel
    Specjalista AGD

krs321 napisał:
    Szczerze powiedziawszy nie wiem jak ściągnąć pasek.
    Kręcąc zsuwasz z dużego koła.

0
  • Pomocny post
    #8 19 Paź 2016 12:54
    Chupacabra
    Poziom 28  

krs321 napisał:
    Witam.
    W końcu wziąłem wolne i znalazłem czas na nią. Szczerze powiedziawszy nie wiem jak ściągnąć pasek. Czy użyć siły czy raczej powinienem go w jakiś sposób poluzować. W każdym bądź razie jest to na pewno łożyska silnika, którego też nie udaje mi się zdemontować po odkręceniu dwóch śrub torx. Czy jest ktoś w posiadaniu jakiś instrukcji jak dokonać demontażu silnika bez strat? :)

Odkręcasz te dwie śruby o których wspomniałeś, linkę uziemniającą, wypinasz wtyczkę i ciągniesz silnik prawdopodobnie w kierunku koła pasowego (w tył pralki). Użyj trochę siły, on jest prawdopodobnie na gumowych tulejach, więc trzeba go szarpnąć.

0
  • #9 19 Paź 2016 15:26
    krs321
    Poziom 10  

Dziękuję Panowie, udało się wszystko rozebrać jednak problemem nie jest łożysko. Trzymając cały ten trzpień(?) z łożyskami w ręku zauważyłem że chodzą cichutko. Wydaje mi się że to mogą być takie dwie wysuwane łopatki(?) które nie wiem do czego służą. Wydaje mi się, ponieważ nie ma tam żadnego innego ruchomego elementu. Przynajmniej mi się tak wydaje. I teraz pytanie. Czy to rzeczywiście mogą być one? I co to tak na prawdę dla mnie oznacza?

0
  • #11 20 Paź 2016 12:01
    krs321
    Poziom 10  

Chupacabra napisał:
    Daj zdjęcie tych łopatek, bo nie wiadomo o co chodzi. Wirnik Ci się posypał?

Miałem na myśli to, ale to jest chyba odpowiedzialne za wprawienie tego silnika w ruch.
    Dodatkowo pojawił się jeszcze jeden problem po mojej ingerencji który martwi mnie bardziej. Pralka przestała grzać :-/ Jak wygląda grzanie w tym modelu? Nie widzę żadnej grzałki.

0
  • Pomocny post
    #12 20 Paź 2016 12:49
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Szczotki nie łopatki :D
    Swoją drogą można już je wymienić, bo za wiele ich nie zostało i mogą być one powodem hałasu, o którym piszesz, nawet pokrywa się to z Twoimi obserwacjami, że w jedną stronę hałasują bardziej. Po założeniu i dotarciu nowych szczotek hałas powinien zniknąć. Delikatnie sugerowałbym Ci zaniesienie silnika do zakładu, który zamontuje i dotrze szczotki, bo na takiej prostej operacji też można się przejechać.
    Grzałkę możesz sprawdzić miernikiem (opór między dwoma zewnętrznymi wyprowadzeniami).

0
  • #13 20 Paź 2016 12:52
    krs321
    Poziom 10  

Ok, z wymianą szczotek sobie poradzę.
    Potrzebuję pomocy z lokalizacją grzałki. Nie widzę nic, co by mi przypominało tą z reklamy kalgonu :D

0
  • Pomocny post
    #14 20 Paź 2016 13:10
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Jeśli nie ma tak jak na poniższym obrazku to będzie z przodu zbiornika, czytaj istniejące tematy, nawet jeżeli nie dotyczą konkretnie Twojego typu.

Przy okazji załóż na moment silnik bez szczotek i zobacz czy zniknął ten hałas podczas ręcznego kręcenia, o którym mówiłeś :).

0
  • #15 20 Paź 2016 17:01
    krs321
    Poziom 10  

Wszystko działa. Zaczęła grzać.
    Mam jeszcze pytanie odnośnie tych szczotek. Czym grozi użytkowanie na takich już trochę zużytych? Jak się "skończą" to po prostu przestanie silnik działać?

0
  • Pomocny post
    #16 20 Paź 2016 17:35
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

krs321 napisał:
    Jak się "skończą" to po prostu przestanie silnik działać?

W najlepszym razie, w gorszym spali się silnik i / lub moduł :)

0
  • #17 20 Paź 2016 17:38
    krs321
    Poziom 10  

dzi_dziuś napisał:
    krs321 napisał:
    Jak się "skończą" to po prostu przestanie silnik działać?

W najlepszym razie, w gorszym spali się silnik i / lub moduł :)

Wszystko jasne. Temat zamykam, dziękuję wszystkim za pomoc :)

0