Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magnum 205L test amperażu.

jpatryk125 24 Sep 2016 21:02 4890 15
    jpatryk125
    Level 9  
    Witam,

noszę się z zamiarem zakupu spawarki magnum 205L.
    Teraz mam bestera 1501 i powiem, że nawet daje radę(jak na amatorskie użytkowanie), ale jednak to tylko 115A.

Magnuma chcę kupić głównie z uwagi na jego 200A.

I teraz pytanie.
    Czy te 200A jest rzeczywiście osiągalne z tej spawarki?
    Na YT widziałem kilka filmików testu amperażu chińskich spawarek miernikiem szczękowym i przy 250A miernik wskawywał nierzadko poniżej 200.
    Więc albo miernik do kitu, albo Chińczycy oszukują...

Mam nadzieje, że pomożecie, bo nie chcę kupić nowej spawarki o podobnych parametrach jak stara...

A może ma ktoś akurat tego magnuma i miernik i mógłby sprawdzić?

pozdrawaim
    bearq
    Level 38  
    Do czego potrzebujesz tych 200A i ile byś spawał na takim prądzie?
    jpatryk125
    Level 9  
    Tak, jak napisałem powyżej.
    Mam teraz 115A i nie jestem w 100% z nich zadowolony. Przeliczając, że 40A potrzeba na 1mm, to moją spawarką mogę spawać max 3mm. A ponieważ spawarka swoje już wyspawała, to chcę ją zmienić na coś lepszego; i co ważne; na taką, która bez problemu zrobi blacharkę samochodową, jak i pospawa np. płaskownik 5mm z pełnym przetopem. Bo moim besterem spawanie cienkich blaszek to katorga...
    Często też aktualna spawarka po prostu "klei", a nie spawa (tyczy się to głównie spawania punktowego).
    Zastanawiałem się nad besterem 1905, ale tu na forum go odradzają i proponują właśnie Magnuma invertera.

Jeśli chodzi o spawy, to spawam albo punktowo, albo max po 50mm długie spaway (wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe). Dodam, że spawam raczej rzadko, jak jest taka potrzeba w gospodarstwie domowym.

A temat założyłem z uwagi na filmik w necie, gdzie spawarka chińska na ustawieniu 250A dawała 170...

Dodam, iż pytałem kilku sprzedawców o prawdziwość tych 200A i wszyscy zgodnie twierdzą, że dokładnie taki prąd jest.
    marcin55246
    Level 25  
    jpatryk125 wrote:
    Przeliczając, że 40A potrzeba na 1mm, to moją spawarką mogę spawać max 3mm.

Żartujesz? Na 150A blachę 5mm po prostu przetapiam.
    jpatryk125 wrote:
    która bez problemu zrobi blacharkę samochodową,

Zainteresuj się TIGiem.
    jpatryk125
    Level 9  
    Tig'a nie chcę, bo nie potrafię nim spawać.
    Chcę MIG/MAG.
    Tylko tak jak już pisałem wyżej mam wątpliwości, czy Magnum 205L osiąga 200A(Bo tabliczka znamionowa swoje, a rzeczywistość weryfikuje tabliczki...).
    Być może; kiedy dokonam zakupu tej spawarki; nie będę używał maxymalnego prądu, ale chcę mieć zapas.
    Dodatkowo atutem 205L jest możliwość MMA, oraz lutospawania, co jest fajne, bo spawarka mała, a możliwości (teoretycznie) spore. Do tego gwarancja 2 lata, płynna regulacja prądu, no i serwis w miarę ogarnięty w PL.
    Może jest ktoś, kto potwierdzi lub zaneguje parametry ww. magnuma lub poleci coś lepszego w przedziale cenowym raczej ubogim jakim jest 1500-1800zł.
    bearq
    Level 38  
    Jak jest do wszystkiego to do niczego, dodatkowe opcje mocno ograniczone a osprzęt też swoje kosztuje. I nadal to tylko chiński inverter z cyklem pracy na poziomie 30% przy dobrych wiatrach. Poszukaj lepiej czegoś używanego ale markowego.
    jpatryk125
    Level 9  
    bearq wrote:
    Poszukaj lepiej czegos uzywanego ale markowego.

Jakieś propozycje?
    Niestety ogranicza mnie budżet (no powiedzmy, że za dobry sprzęt mogę nadwyrężyć go do 2000zł) oraz; co najważniejsze; 230V.
    bearq
    Level 38  
    Na 1f nie przekroczysz nawet 150A chyba że chwilowo i to przy dobrym inverterze.
    bearq
    Level 38  
    Z sieci pobierzesz jakieś 16A maksymalnie co daje Ci 3.5kW. Przy sprawnosci 100% tej spawarki i napięciu na wyjścu 22.5V otrzymasz 155A. Musisz sie liczyć z tym że ta sprawność będzie o wiele mniejsza więc i prąd spawania spadnie. Jeśli spawasz w domu z doskoku to tego nawet nie wykorzystasz bo przy 120A spokojnie ogarniesz większość miękkich stali do 8mm.
    freebsd
    Level 40  
    Esab c201, zgodnie z instrukcją, wymaga bezpiecznika zwłocznego 20 A.

@jpatryk125 Nie masz za dużych spadków napięcia w sieci elektrycznej, gdy obciążasz ją spawarką? Używasz przedłużacza do spawarki?
    jpatryk125
    Level 9  
    freebsd wrote:
    Nie masz za dużych spadków napięcia w sieci elektrycznej, gdy obciążasz ją spawarką? Używasz przedłużacza do spawarki?

Do domu wchodzi kabel na zabezpieczenie przedlicznikowe 32A, potem na zalicznikowe 25A, dalej przewód ydyp 3x2.5 ok. 20m do garażu, w garażu bezpiecznik 16A.
    freebsd
    Level 40  
    Zmierz napiecie elektryczne w gniazdku w garażu podczas spawania. Ty spawaj, a np. ktoś poproszony o pomoc sprawdzi wskazania woltomierza.
    Niewiele to da, co najwyżej wskazówkę. Najlepiej, gdybyś zmierzył impedancję pętli zwarcia. Może problemem nie jest sama spawarka, tylko jej zasilanie.
    jpatryk125
    Level 9  
    Spadek napięcia to ~20V (237-218) mierzone miernikiem - multimetrem Uni-T.
    freebsd
    Level 40  
    Zakładam, że ustawiłeś spawanie duża mocą i nie używałeś przedłużacza. Taki spadek napiecia jest niewielki. Nie stanowi on problemu dla spawarki, a to oznacza, że tu nie ma problemu i faktycznie potrzebujesz mocniejszego urządzenia.
    jpatryk125
    Level 9  
    Podsumowując temat:
    Zrezygnowałem z zakupu Magnuma z uwagi na jego chińskie pochodzenie, a kupiłem okazyjnie używaną spawarkę Awelco Unimig 252 na 230v. ma 32 ustawienia prądu, jest to porządna solidna transformatorówka. Osiąga 250A (sprawdzone, ponieważ posiada ona miernik amperażu rzeczywistego prądu spawania).
    pozdrawiam