Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektowanie sterownika kotła oraz przeróbka inst. C.O. i C.W.U.

sibibibi1 25 Wrz 2016 13:54 633 6
  • #1 25 Wrz 2016 13:54
    sibibibi1
    Poziom 10  

Witam
    Projektuję sterownik instalacji do swojego domu. Mam kocioł który zasila instalację C.O. i C.W.U.
    Na kotlem mam cały czas ustawione 60 stopni. Zacząłem tutaj mieszkać dopiero na lato więc nie było problemu z ciepłą wodą. Teraz problem się zrobił kiedy trzeba ogrzać dom. Jest to instalacja otwarta, z jedną pompką bez żadnych zaworów 3d lub 4d. Pomka jest na wyjściu z pieca i zasila całą instalację. I teraz jak chcę mieć ciepłą wodę to mam za ciepło w domu. Jako elektronik hobbysta stwierdziłem że zaprojektuję sterownik. I teraz myślałem nad przeróbką instalacji. 1 teza to wstawienie zaworu 3D z siłownikiem na wyjście na grzejniki, tą pompkę co jest teraz dać tylko na CWU. Na wyjście z kotła wstawić trójnik połączony z 3D, za 3D wstawić pompkę z czujnikiem temperatury. Sterownik sterował by 3D tak aby na czujniku temperatury było około 35 stopni. Niewiem czy myślę dobrze, dlatego proszę o pomoc. Jak by był to zły dział to proszę pisać. W razie potrzeby mogę wykonać schemat.
    Pozdrawiam Sebastian

0 6
  • PLC Fatek
  • #2 25 Wrz 2016 14:53
    1tropek
    Poziom 22  

sibibibi1 napisał:
    W razie potrzeby mogę wykonać schemat.
    Pozdrawiam Sebastian

Od tego należy zacząć.
    Prosty rysunek stanu obecnego ( plus zdjęcia by koledzy po fachu mogli pobiadolić ) i rysunek planowanej instalacji.

ps.
    jeśli instalacja ma nie być zbyt skomplikowana proponuję zawór termostatyczny z zewnętrznym czujnikiem ( kapilarnym ) zamiast zaworu 3D z napędem.

2
  • PLC Fatek
  • #3 25 Wrz 2016 17:43
    Ptak3124
    Poziom 24  

Układy grzewcze z jedną pompą i obsługą obiegu grzewczego i osobno cwu (np. latem) są dość popularne.

Np. Wyjście z kotła, pompa i zawór 3D z rozdziałem na cwu i obieg grzewczy. Nie ma to nic wspólnego z zabezp. temp. powrotu kotła.
    Jako elektronik pewnie znasz zabawki PLC.

Otóż sam zawór 3D wymaga siłownika z wył. krańcowymi. Reszta jest prosta... tryb lato, i pompa działa tylko wtedy, kiedy temp. kotła jest większa od temp. cwu. Zawór 3D przełączony na cwu.
    Tryb "zima" i wtedy pompa chodzi ale zawór 3D przełącza obieg na ogrzewanie lub cwu. Oczywiście można się pobawić z PLC i wykonać harmonogram dla zaworu 3D. Np. częściowe otwarcie zaworu 3D.
    W PLC programujesz też opcje o przegrzaniu kotła. W ten czas sterownik, gdy kocioł osiąga np. 90'C, załącza samoczynnie obieg grzewczy celem schładzenia kotła.

Możesz zamiast 3D dołączyć następną pompę dla cwu. Wtedy problem sterowania 3D znika. Potrzebujesz tylka wyjścia no/nc i kilka termostatów. Nie potrzeba nawet PLC.
    Probem masz, gdy kocioł się zagotuje.

Ale wracając do podstaw... masz kocioł, tylko jaki? Jak zwykły "śmieciuch", to bez sęsu pakować się w zaawansowane PLC i inne dodatki. (...) i tak musisz napalić i potrzeba min. dwie wizyty w kotłowni. W ten czas możesz skorygować ręcznie nastawy zaworu mieszającego... lub odłączyć od zasilania pompę ogrzewania, jeśli samo cwu ma grzać... tak samo musisz ingerować, jeśli kocioł się zagotuje.

0
  • #4 27 Wrz 2016 22:41
    sibibibi1
    Poziom 10  

Witam
    Przepraszam że tak późno odpisuję ale nie było czasu. Schematy będą może na jutro.
    Ptak3124 Piszesz coś o PLC. Wiem co to mniej więcej jest, ale nigdy głębiej w ten temat nie ingerowałem. To co ja robię to jest sterownik bazowany na mikrokontrolerze.
    Jeżeli chodzi o sterowanie zaworem 3D to mam swój algorytm jak to się odbywa. Chodzi mi tu bardziej o samą instalacje a nie sterowanie. Ja to robię tylko dlatego że zamierzam założyć dmuchawę, a ten sterownik co jest teraz jest niezwykle nie przyjazny.
    Jeżeli chodzi o sens pakowania tej elektroniki to warto bo wtedy mogę sobie w domu zrobić urządzenie którym można odczytać/ustawić nastawy. Schematy dorzucę jutro.
    Pozdrawiam Sebastian

0
  • #6 29 Wrz 2016 05:56
    jas67
    Poziom 22  

Zacznij od zmiany usytuowania naczynia bezpieczeństwa. Ma być połączone bezpośrednio z kotła bez żadnej armatury na rurze bezpieczeństwa.

0
  • #7 29 Wrz 2016 16:34
    sibibibi1
    Poziom 10  

Witam
    Naczynie nie jest tak połączone jak na schematach. Jest połączone bezpośrednio do kotła, bez zaworów itp,
    Taki urok schematów z internetów.
    Pozdrawiam Sebastian

0