Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wieża Hi-Fi podpięta do TV, TV podpięty do PC powodują zwarcie instalacji w domu

25 Wrz 2016 22:26 663 3
  • Poziom 8  
    Witam, posiadam w domu telewizor LED podłączony do komputera za pomocą kabla HDMI. Do telewizora kablem SCART podłączony jest dekoder, a do dekodera doprowadzony jest kabel antenowy. Wczoraj postanowiłem podłączyć do tego zestawu swoją leciwą wieżę Hi-Fi, podłączając ją poprzez wyjście słuchawkowe w TV do wejścia MD (2x chinch) w wieży. Taka konfiguracja wydawała się działać, jednak po paru godzinach przy włączonych TV, PC (obraz na TV) i wieży nastąpiło zwarcie i wywaliło korki w mieszkaniu.

Myślałem, że to wina komputera, ale dziś identyczna sytuacja miała miejsce, tym razem przy wyłączonych TV, wieży i dekoderze oraz PC na stanie wstrzymania. Dodam, że wczoraj po podłączeniu i włączeniu TV, PC i wieży dotknąłem tych gniazd chinch w wieży i poleciała mała iskra (bardziej ją poczułem na palcu niż zobaczyłem).

Dodam także, że wcześniej miałem podobny problem. Ten sam komputer, lecz TV CRT, z podłączonym bezpośrednio kablem antenowym i złączony z PC poprzez S-Video. Użytkować ten zestaw mogłem jedynie, gdy odłączyłem kabel antenowy od TV. Inaczej wyrzucało korki. Po dodaniu dekodera problem zniknął.

Zauważyłem jeszcze jedną dziwną przypadłość. Czasami głośniki komputerowe wydają taki dziwny, głuchy "puk", gdy zamrażarka w kuchni przestaje pracować. Działo to się jeszcze zanim podłączyłem do zestawu wieżę.

Komputer jest podłączony do wyzerowanego gniazdka, natomiast TV, dekoder i wieża do zwykłego. Oba gniazdka nie posiadają uziemienia.

Na razie w obawie o sprzęty odłączyłem wieżę i zastanawiam się, czy może nie kupić nowego kabla jack-2x chinch, gdyż bieżący jest kiepskiej jakości. Dodatkowo myślę o zerowaniu drugiego gniazdka (tego pod TV, wieżę i dekoder) oraz zakup listwy antyprzepięciowej (aktualnie mam zwykły rozgałęziacz). Dodatkowo testowałem konfigurację z odłączonym kablem antenowym od dekodera, i przez ok 5h nic się nie działo, ale szczerze obawiam się o swoje sprzęty i wolę dalej nie sprawdzać.

Będę wdzięczny za wszelkie porady i sugestie mogące rozwiązać ten problem.
    Dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Maserman napisał:
    Taka konfiguracja wydawała się działać, jednak po paru godzinach przy włączonych TV, PC (obraz na TV) i wieży nastąpiło zwarcie i wywaliło korki w mieszkaniu.

A jakie kolega ma bezpieczniki ? Topikowe czy S z różnicówką?

Maserman napisał:
    Użytkować ten zestaw mogłem jedynie, gdy odłączyłem kabel antenowy od TV. Inaczej wyrzucało korki. Po dodaniu dekodera problem zniknął.

Tego nie bardzo rozumiem. Ale jeśli dekoder miałeś zapięty pod TV a antenę pod dekoder to masy i tak były połączone i powinno tak samo "wywalać korki" ???

Maserman napisał:
    Zauważyłem jeszcze jedną dziwną przypadłość. Czasami głośniki komputerowe wydają taki dziwny, głuchy "puk", gdy zamrażarka w kuchni przestaje pracować. Działo to się jeszcze zanim podłączyłem do zestawu wieżę.

To akurat jest normalnym zjawiskiem. Po sieci często przenoszą się zakłócenia kiedy przerywa się obwód urządzeń o charakterze indukcyjnym typu agregat lodówki. Od tego są filtry, jest ich cala masa. Jedne więcej a inne mniej skuteczne. Ale są ;)

Maserman napisał:
    Komputer jest podłączony do wyzerowanego gniazdka, natomiast TV, dekoder i wieża do zwykłego. Oba gniazdka nie posiadają uziemienia.

Tu też rodzi się pytanie ? A jaką wtyczkę sieciową posiada ów TV przystosowaną do zerowania czy też dwu przewodową tylko ?

Maserman napisał:
    Na razie w obawie o sprzęty odłączyłem wieżę i zastanawiam się, czy może nie kupić nowego kabla jack-2x chinch, gdyż bieżący jest kiepskiej jakości. Dodatkowo myślę o zerowaniu drugiego gniazdka (tego pod TV, wieżę i dekoder) oraz zakup listwy antyprzepięciowej (aktualnie mam zwykły rozgałęziacz). Dodatkowo testowałem konfigurację z odłączonym kablem antenowym od dekodera, i przez ok 5h nic się nie działo, ale szczerze obawiam się o swoje sprzęty i wolę dalej nie sprawdzać.

Po mojemu . Żeby nie mieć w/w problemów trzeba się starać aby cała "elektronika" podłączona w jakiś zestaw, chodziła z jednej listwy i kablami sprzęty były umasione. Nie powinno być wtedy jakiś przydzwięków , tętnień itp.. przepięć.
    A co do anteny zewnętrznej.. To też może być że Twoje zerowanie nie odpowiada potencjałowi masztu na kominie bądź parapetów blaszanych lub rynien.
    A może być nawet że Twój sąsiad z którym dzielisz maszt antenowy na dachu ma przebicie w swoim TV a że w mieszkaniu nie ma różnicówki to mu się nic nie dzieje?

Tu dużo rzeczy odgrywa ważną rolę. Pozdrawiam Piko.
  • Poziom 43  
    Podłącz kabel antenowy do TV przez to http://www.dipol.com.pl/izolator_galwaniczny_5-2400mhz_signal_R48605.htm
    To mrowienie, ( niewidoczna iskra?) to normalne zjawisko, nie grożące porażeniem. Pewno masz "różnicówkę" i dlatego taka reakcja bezpieczników.
    To zerowanie gniazdka pewne?
    To, że poprzez dekoder nie " wywala" bezpieczników spowodowane pewno jest tym, że albo jest zasilany zasilaczem zewnętrznym (napięciem stałym) albo w jego przetwornicy między masami nie ma wcale pojemności(tylko rezystor rzędu MΩ).