Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LEDowy system do detekcji obecności i pozycji ludzi w pomieszczeniu

ghost666 26 Wrz 2016 13:14 1524 0
 • LEDowy system do detekcji obecności i pozycji ludzi w pomieszczeniu
  Badacze z Center for Lighting Enabled Systems & Applications (LESA) znajdującego się w Rensselaer Polytechnic Institute zdobyli amerykański patent (#9,363,859) na "System i metodę oświetlenia pomieszczenia zintegrowaną z układem do charakteryzacji oświetlanej przestrzeni". Pomysł oparty jest na wykorzystaniu rozproszonej sieci punktów świetlnych opartych o diody elektroluminescencyjne i sensorów czasu przelotu do generacji mapy wysokości pod tymi punktami świetlnymi. Każdy punkt świetlny skonfigurowany jest tak, że emitowane światło modulowane jest ustalonym przebiegiem (każdy punkt w sieci moduluje światło inaczej). Rozproszone, zmodulowane światło jest następnie odbierane przez najbliższą parę sensorów czasu przelotu. Analiza danych pochodzących z tych sensorów pozwala na wyznaczenie wysokości elementów, które znajdują się pod punktami świetlnymi. Dalszy element systemu zbiera te dane i na ich podstawie konstruuje mapę wysokości obiektów w pomieszczeniu, którą następnie porównuje z mapą referencyjną, np. zebraną dla pustego pomieszczenia.

  Ogromną zaletą opisanej technologii jest fakt, że może ona zostać zintegrowana z niemalże dowolnym, zainstalowanym już systemem oświetlenia LED. W przyszłoścy tego rodzaju sensory integrowane mogą być z produkowanymi punktami świetlnymi. Mapa wysokości pomieszczenia może pozwolić na dostosowywanie natężenia emisji z poszczególnych punktów świetlnych do aktualnej sytuacji, co w szerszej perspektywie przełoży się na zmniejszenie kosztów energii, zużywanej przez systemy oświetleniowe.

  Ponieważ sensory czasu przelotu widzą tylko modulację światła, system taki nie stanowi problemu dla prywatności osób w pomieszczeniu. Układ ten jest w stanie jedynie ocenić rozmieszczenie osób w pomieszczeniu i ich wysokość od podłogi (czy raczej odległość od głowy do sufitu).

  W ramach dalszego rozwoju opisywanego systemu LESA testuje dwie przykładowe aplikacje: inteligentna sala konferencyjna i inteligentny pokój szpitalny. Wykorzystanie opisywanego systemu jest w tych przypadkach najtańszą możliwością zbierania tego rodzaju danych, jako że system wykorzystuje istniejące oświetlenie - wymaga instalacji jedynie minimalnej liczby komponentów. W docelowym produkcie, jak przewidują naukowcy z LESA, zintegrować można by szerszą gamę sensorów, nie tylko te mierzące czas przelotu światła. Pozwoliłoby na tanią integrację systemu oświetlenia z zaawansowanymi algorytmami automatyki pomieszczeń m.in. uczeniem maszynowym.

  Źródło: Link

 • Mitronik