Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana kabla pod internet

26 Wrz 2016 15:19 783 18
  • Poziom 5  
    Witam
    Chciałbym wymienić uszkodzony kabel do którego mam podłączone gniazdko telefoniczne, a do niego router. Jest to kabel 6-żyłowy YTDY 6X0,5 i do tego chce podłączyć się nowym. Teraz nie wiem czy muszę kupić identyczny kabel 6-żyłowy czy np. mogę kabel 4-żyłowy(czy w ogóle można łączyć 6 z 4) ? Ma mi służyć wyłącznie do internetu.
    Z góry Dziękuję
  • Poziom 37  
    Jeśli mowa o kablu telefonicznym (z miejskiej centrali telefonicznej) do terminala klasy Neostrada, to wystarczą dwie żyły. Kabel "drut" okrągły 4 żyłowy o jakim myślę jest wytrzymalszy od płaskiego 2 żyły "linka" jaki wchodzi do telefonów stojących na biurku.

Jeśli o skrętce komputerowej (za routerem, w częsci cyfrowej) to ktoś cię okiwał, ma być kwalifikowana skrętka komputerowa 4x2 = 8
    Jaki to dostawca internetu?
  • Poziom 31  
    wilddogg13 napisał:
    kupić identyczny kabel 6-żyłowy czy np. mogę kabel 4-żyłowy

Możesz kupić 4-żyłowy
  • Poziom 5  
    JacekCz napisał:
    Jaki to dostawca internetu?

Neostrada 10Mb
  • Poziom 31  
    wilddogg13 napisał:
    wymienić uszkodzony kabel do którego mam podłączone gniazdko telefoniczne

Kabel do gniazdka ? Czy od gniazdka do routera ? A może od routera do komputera ?
    Który ma być wymieniony ?
  • Poziom 5  
    Do gniazdka. Kabel 6-żyłowy wchodził do plastikowego gniazdka w którym podłaczony był tylko 2 żyłami do wtyczki, do której podłacza się telefon, a w tym przypadku router
  • Poziom 31  
    Na jakim odcinku chcesz go wymienić masz jakąś puszkę na budynku czy prosto kabel do gniazdka ? Przyłącz do domu jest napowietrzny czy ziemny ?
  • Poziom 5  
    I ten kabel 6 żylowy w kilku miejscach był przycięty. Usunąłem spory kawałek i teraz jest zbyt krótki. Dlatego muszę do niego podłączyć ok. 2 metry nowego

Dodano po 58 [sekundy]:

Ten kabel to którego chcę się podłaczyć jest przyklejony do elewacji

Dodano po 1 [minuty]:

ten kabel z zewnatrz był ciagniety przez okno do miejsca, w którym stoi router
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Możesz spokojnie użyć 4-żyłowego lub nawet 2-żyłowego . zabezpiecz złączki aby się nie zwarły i będzie działać :) Jeżeli po elewacji na zewnątrz to użyj specjalnych złączek wypełnianych np. typu eton lub UY2 3M
  • Pomocny post

Poziom 35  
    Linia telefoniczna wykorzystuje 2 żyły i tyle ci wystarczy.
    Możesz dać dowolną linkę jeżeli ten przewód nie jest mocowany na sztywno do ściany.
    Jeżeli jest mocowany potrzebujesz drut (nie linkę choć i ona będzie dobra).
    Do mieszkań doprowadzono 6 żył jednak pracuje tylko jedna para reszta to zapas.
  • Poziom 5  
    A mógłbym użyć np. czegoś takiego tylko usunąć wtyczkę z jednej strony i podłaczyć do istniejącego ?

Link usunięto - Regulamin, pkt 3.1.18/trymer01
  • Poziom 31  
    Możesz tylko przy wykonywaniu złączki będziesz miał problem z odizolowaniem ( chyba że użyjesz szybkozłączek ) ponieważ żyły są bardzo cienkie , mój trik to po zdjęciu tej górnej izolacji weź zapalniczkę i po prostu opal te właściwe przewody z izolacji :D Ale najlepiej to te złączki o których pisałem wyżej . Jeżeli masz cztery żyły to właściwe są te środkowe

• Poziom 35  
    Tak możesz w tym przewodzie podłącz sygnał na zielony i czerwony i będzie ok.
    Niestety nie wiem na której parze masz sygnał na starym kablu. Jednak to sprawdzisz aparatem telefonicznym lub woltomierzem.

Co do zapasowych żył były one wykorzystywane np. dla drugiego numeru jak klient chciał mieć dwa czasem na długich odległościach stosowaliśmy łączenie par po dwie aby uruchomić Telefonię nośną lub sdi kiedy parametry linii szalały (stare czasy jeszcze w TPSA).
  • Poziom 31  
    Ricoh_220 napisał:
    Niestety nie wiem na której parze masz sygnał na starym kablu

Wystarczy jak rozkręcisz gniazdko i zobaczysz stare podpięcie
  • Poziom 5  
    Sygnał mam na przewodach czarnym i czerwonym w 6żyłowym. I teraz zastanawia mnie tylko jedno : W przypadku zakupu kabla czterozylowego jeśli chciałbym do niego na końcówce umieścić tę plastikową wtyczkę do której podpinam router to kolejność umieszczenia żył we wtyczce ma znaczenie ?
  • Poziom 31  
    Kolejność jako czarny czy czerwony nie ale we wtyczce Rj11 musisz umieścić je na środku. Jeżeli chcesz zarobić końcówkę bez zarabiarki to będzie to kłopotliwe a jeżeli nie masz doświadczenia to np. śrubokrętem praktycznie nie uda Ci się ta sztuka Lepiej kup zarobiony taki jak dałeś link i odetnij z jednej strony przeciąg od strony mieszkania i już masz gotowe :)
  • Poziom 5  
    Ok ta wiedza powinna starczyć. Dziękuję wszystkim za pomoc. Jak zrobie to dam znać czy działa :)
  • Poziom 5  
    Sorry zapomniałem odpisać. Zrobiłem wszystko tak jak radziliście i elegancko internet chodzi. Dzięki za pomoc.