Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Apollo SUP-100 - Nie działająca suszarka

26 Sep 2016 18:11 978 11
 • Level 11  
  Witajcie. Proszę cierpliwsze osoby o jakieś wskazówki co sprawdzić, jak i ewentualnie jak naprawić suszarkę. Jestem laikiem jak chodzi o elektrykę i elektronikę dlatego proszę obok nazw technicznych o opisowe ;)

  Celem jest naprawa lub przynajmniej nauczenie się czegoś pożytecznego... nie posiadam mierników i tego typu narzędzi więc jak się uda to się uda, nie to nie, grunt by coś zrozumieć i się nauczyć.

  Suszarka firmy Apollo, model SUP-100-PINK. Moc 1000W.

  Apollo SUP-100 - Nie działająca suszarka

  Suszarka przestała działać - silnik nie uruchamia się. Przed śmiercią czasami działała z przerwami - jakby coś nie łączyło/przerywało.

  Po rozkręceniu suszarki nie widać by coś się odlutowało, jakiś kabelek przerwał, czy przepaliło. Przełącznik 3 stopniowy: wyłącz, włącz i szybkie dmuchanie rozmontowałem ale też mechanicznie wszystko gra.

  Po podłączeniu do kontaktu - przy wyłączonej suszarce próbówka świeci po dotknięciu obu blaszek w przełączniku (są 2 - jedna włącza nadmuch, druga szybszy nadmuch), świeci także na łączeniu z silniczkiem - zaznaczyłem strzałkami na zdjęciu:

  Apollo SUP-100 - Nie działająca suszarka

  Poniżej zdjęcia, jakby trzeba było coś dokładniej to proszę o info.

  Apollo SUP-100 - Nie działająca suszarka Apollo SUP-100 - Nie działająca suszarka Apollo SUP-100 - Nie działająca suszarka


  Co można by tam sprawdzić bez mierników, jak, czy tak powinno być że prąd dochodzi do silnika mimo wyłącznika suszarki w pozycji 0 ? Jak ktoś ma pomysł co mogłoby tam nie działać proszę o info.
 • Helpful post
  Level 32  
  Sprawdź sznur od gniazdka to częsta usterka . Ale może zakup sobie najtańszy miernik i zawsze się przyda Nie kombinuj pod napięciem !!!
 • Helpful post
  Level 43  
  Bezpiecznik termiczny do wymiany lub przepalona spirala .
 • Level 11  
  @marqqv Sznur sprawdzałem i serio musi być dobry skoro przewodzi prąd do silniczka ;) No ale przyjrzę mu się jeszcze. Już kiedyś mnie popieścił prąd (jakiś debil zdjął przełączniczek z włącznika światła i po ciemku nie było widać że z niego blaszka wystaje pod prądem :( ) więc nie bój się jestem ostrożny - musiałem spr czy prąd dochodzi po prostu.

  @PITERRR acha, to prędzej ten bezpiecznik bo spirala nie widać by była przepalona - chyba że źle myślę że powinna być "osmalona", które to może być ten bezpiecznik termiczny? Jakiś czas działała suszarka właśnie jakby kabel nie łączył - przerywała działanie - no ale prąd daje, przerwań nie widać więc możliwe że ten bezpiecznik, hm
 • Level 11  
  @Chupacabra tak podejrzewałem że to któryś z tych elementów :) Pomyślę czy kupić, czy się przyda, musiałbym od zera przypomnieć sobie czym różni się natężenie od napięcia a tym bardziej opór ;) by w ogóle tego używać. Za bardzo nie miałbym do czego, a raczej nie wiem do czego ;) Domyślam się że droższy miernik niż ta tania suszarka no ale zobaczę jeszcze. Mam czasami pomysły coś zrobić ale nie mam wiedzy. Niby człowiek miał dawno, dawno temu przedmioty ale przez nauczyciela i jego podejście to człowiek miał awersję a nie ciekawość poznawania elektrotechniki :-/

  Czyli wychodzi że trzeba by pomierzyć, podotykać miernikiem i takie tam ;) by mieć pewność co padło i wtedy odlutować/przylutować co trzeba. Poszukam info jak się używa miernika, jakichś podstaw i zastanowię się czy jest sens się bawić w reanimację. Dzięki Panowie za wskazówki. Za dnia jeszcze raz to obejrzę dokładnie.
 • Helpful post
  Level 32  
  Doradzam też, sprawdź diody. Częsty przypadek ich uszkodzenie.
 • Level 11  
  He nie znam tu żadnej rączki a tm bardziej złotej, nie jestem u siebie ;) Sprawdzę co radzicie może uda się coś a jak nie to przynajmniej jak rzucacie nazwy na przyszłość będę wiedział jak coś padnie znów. Do tej pory dioda to dla mnie było coś co świeci ;)
 • Helpful post
  Level 43  
  Apollo SUP-100 - Nie działająca suszarka Zaznaczyłem.
  Mierząc omomierzem ustawionym na funkcję testu diod (lub "piszczyka" ) w jedną stronę powinieneś otrzymać nieskończoność, a w drugą (zamienione przewody miernika) ok. 600.
  Oczywiście diody powinny być odlutowane od reszty układu. Zapamiętaj tylko z której strony był pasek na diodach i podłącz tak samo po sprawdzeniu.
 • Level 11  
  Dzięki za podpowiedzi. Suszara na razie na półkę leci a jak dorwę sprzęt sprawdzę jak radzicie wszystko miernikiem. Zamykam :)