Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy piec c.o. jaki ? uzytkowanie zwykłego a z podajnikiem.

26 Wrz 2016 20:06 3786 42
  • Poziom 16  
    Witam. Niestety wczoraj mój stary piec c.o. zaczął cieknąć. Piec ma już na pewno ponad 10 lat wiec w grę wchodzi nowy który i tak miałem w planach kupić ale w przyszłym roku. Mam kilka pytań o piec itp. ponieważ sam jestem laikiem w tych sprawach. Przeprowadziłem się z bloków do domu 5 lat temu.
    A wiec tak, stary piec zwykły, mocy pieca nie znam.
    Instalacja otwarta z naczyniem u góry działała jako grawitacyjna, od 2 lat dołożona pompa. Od pieca idą grube rury ( jak to w grawitacji ) czym wyżej tym węższe.
    Mieszkanie które ogrzewam to 1 piętro 94m2 + jeden mały grzejnik na korytarzu.
    W mieszkaniu 2 duże żeliwne grzejniki po 30 żeberek + 3 małe po 10 żeberek + jeden nowy stalowy 60x60cm
    Parter domu ogrzewany inna niezależna instalacja ( inny właściciel)
    Dom z cegły nieocieplony, wszystkie okna nowe, pokoje 2,5m wysokości.
    Sama instalacja działa okej.
    Jak już pisałem powyżej piec miałem zwykły, bez podajnika, bez dmuchawy, nie rzadko musiałem biegać do piwnicy żeby utrzymać temperaturę. Albo gasnął, albo go przydusiłem i tak w kółko. Komin ma dobry cug, regularnie odwiedzany przez kominiarza, ponadto sam czyszczę komin co półtora miesiąca.
    1. Jaka moc pieca wybrać ? Z innych tematów wynika że około 15kW.
    2. Co do samego pieca to czy warto zainwestować i kupić z podajnikiem ?
    3 Czy piece z podajnikiem są awaryjne ? kolega taki ma i co jakiś czas mu się ten ślimak zacina. Czy może wybrać taki zwykły jak miałem ale z nadmuchem i sterownikiem.
    4 Czy warto rozglądać się za piecem w sklepach typu hipermarket kastorama ?

Od wczoraj naczytałem się już tyle tematów ze sam zgłupiałem co i jak wybrać.
    Jeśli nie w tym dziale to proszę o przeniesienie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 32  
    wolffik napisał:
    Jaka moc pieca wybrać ? Z innych tematów wynika że około 15kW

Tak ale gdyby miał być z podajnikiem to trochę większy
    wolffik napisał:
    Co do samego pieca to czy warto zainwestować i kupić z podajnikiem

Warto zasypujesz dokładasz raz dziennie (przy dużych mrozach) co dwa- cztery dni przy zwykłej naszej zimie do tego CWU i woda ciepła przez cały rok.
    wolffik napisał:
    Czy piece z podajnikiem są awaryjne ? kolega taki ma i co jakiś czas mu się ten ślimak zacina

Musisz uważać na za gruby opał jeżeli przypilnujesz to nic się nie dzieje ( mam już takie piece od 15 lat ) Jeżeli konserwujesz dbasz czyścisz to zero problemu
    wolffik napisał:
    Czy warto rozglądać się za piecem w sklepach typu hipermarket kastorama

W żadnym razie to tkz. marketówki Tylko u dobrych polecanych producentów za tym idzie cena ( dobrze pytać się użytkowników wybranego modelu przed zakupem )
  • Poziom 16  
    Dobra. Czyli jak z podajnikiem to troszkę większy niż 15kW.
    Nie z marketu czy najlepiej polski ?
    A co z piecem zwykłym ale z nadmuchem i sterownikiem ?
  • OptexOptex
  • Poziom 32  
    Masz prawie to samo co teraz tylko będziesz miał lepsze spalanie ale problemy te same rano rozpalanie , co dzienna obsługa Nie odczujesz dużej różnicy .
  • Poziom 16  
    Teraz w starym piecu to nagrzewałem wieczorem, o 5 rano przed robota szedłem otworzyć klapkę dołożyć łopatę i za 10 mi dołożyć łopatę i zamknąć klapkę, i ze 2 - 4 razy w dzień to samo. Piec nie gaszony przez 2 tyg. Co drugą sobotę gasiłem, czyściłem i zaś 2 tyg chodził.
    Może ten termostat z łańcuszkiem co klapkę otwiera ?
  • Poziom 19  
    Najpierw zastanów się czym chcesz ogrzewać czy drewnem węglem ekogroszkiem pelletem czy gazem a potem trzeba poszukać odpowiedniego kotła.
    Dużo na podobne tematy masz na
    http://czysteogrzewanie.pl/
    Jak wybierzesz kocioł zasypowy to najlepiej dolnego spalania nie będziesz musiał go wygaszać a tylko dokładać itp, poczytaj bo dużo na ten temat zostało już napisane.
  • Poziom 32  
    Piec z podajnikiem :
    wolffik napisał:
    za 10 mi dołożyć łopatę i zamknąć klapkę, i ze 2 - 4 razy w dzień

podajnik ładujesz co 3 dni nic nie otwierasz nie zamykasz .
    wolffik napisał:
    Piec nie gaszony przez 2 tyg

nie gaszony przez cały rok Tylko opróżniasz popielnik i ładujesz zbiornik opału, czyścisz bez wygaszania .
  • Poziom 16  
    Ten, co teraz miałem był właśnie dolnego spalania. Jedyny minus to taki, że jak się te gazy nazbierały, to potrafiło walnąć. Trochę się o komin boję.
  • Poziom 16  
    Mój stary piec ma dokładnie taka zasadę działania :

Nowy piec c.o. jaki ? uzytkowanie zwykłego a z podajnikiem. Nowy piec c.o. jaki ? uzytkowanie zwykłego a z podajnikiem. Nowy piec c.o. jaki ? uzytkowanie zwykłego a z podajnikiem. Nowy piec c.o. jaki ? uzytkowanie zwykłego a z podajnikiem. Nowy piec c.o. jaki ? uzytkowanie zwykłego a z podajnikiem. Nowy piec c.o. jaki ? uzytkowanie zwykłego a z podajnikiem. Nowy piec c.o. jaki ? uzytkowanie zwykłego a z podajnikiem.
  • Poziom 18  
    Witam.
    Nie daj się namówić na żadne podajniki, wentylatory, sterowniki i inne popierdółki. Kup kocioł tego typu co masz- dolnego spalania, koniecznie z miarkownikiem ciągu.
    Tu masz wybór: http://ranking.czysteogrzewanie.pl/kotly-dolnego-spalania
    Wybierz taki o jak najmniejszej mocy; kocioł 10 kW może spalić na dobę 50 kg węgla, czyli 1,5 tony na miesiąc. Ile spalałeś dotychczas?
  • Poziom 32  
    berga napisał:
    może spalić na dobę 50 kg węgla, czyli 1,5 tony na miesiąc

Na jaką kubaturę takie spalanie ? Dom ocieplony,czy nie ?
  • Poziom 33  
    berga napisał:

Wybierz taki o jak najmniejszej mocy; kocioł 10 kW może spalić na dobę 50 kg węgla, czyli 1,5 tony na miesiąc. Ile spalałeś dotychczas?

Dom przy takim spalaniu raczej nie ocieplony.

U mnie już kolejny rok kocioł na eko groszek 25kW ogrzewa 250m^2 idzie około 3,5t opału na sezon, dom ocieplony.
  • Poziom 32  
    U mnie dwa domy około 200m w sumie ogrzewane z jednego pieca 20 kW jeden nie ocieplony to ok 6-7 ton na sezon , miału jakości 19kj
  • Poziom 16  
    U mnie cały sezon grzewczy to od połowy września już przepalam wieczorami a od października cały czas jadę do końca kwietnia praktycznie czyli pale non stop 7 miesięcy.
    Węgla nie oszczędzam bo mam małe dziecko w domu.
    Spalam 5 ton na sezon czyli na miesiąc wychodzi jakieś 0,7 tony czyli jakieś 24 kg na dzień.
  • Poziom 32  
    Na 94m.kw. to mało ? Ja pale cały rok dolicz 1t na CWU
  • Poziom 16  
    Dobra. Zdecydowałem ze wezmę piec zwykły z dolnym spalaniem o mocy około 15kW + miarownik ciągu. Tańszy i mniej awaryjny niż z podajnikiem, poza tym w piwnicy mam jeszcze 6 ton węgla. W przypadku zakupu pieca z podajnikiem musiałbym coś zrobić z tym i kupić groszek. Kwestia jeszcze wyboru pieca.
  • Poziom 19  
    Co do wyboru polecam Ci MPM DS 12-14KW chyba najlepszy wybór jak na naszym rynku.
    http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-dolne-spalanie-ds.html
    Może mniej znany od konkurencyjnych dolniaków ale jak narazie najbardziej dopracowany pod względem technologi spalania.
    Co do mocy zrób sobie chociaż przybliżony audyt na
    http://cieplowlasciwie.pl/
    Czym dokładniej wypełnisz wszystkie rubryki będziesz miał dokładniejsze wyliczenia.
    Podaj wyniki to jeszcze Ci coś doradzimy i sprawdzimy.
  • Poziom 16  
    Nie da rady z takim u mnie. Ja muszę mieć tak jak ten stary co do czyszczenia rusztu czyli z przodu. Od góry mam mało miejsca.
  • Poziom 19  
    To ile ty masz tam od podłogi do sufitu bo wysokość takiego kotła to 1070mm więc co na kuckach podkładasz do obecnego ?
  • Poziom 16  
    Mam 2,2m ale nad piecem ( nie widać na zdjęciu ) schodzą się rury do kupy.
    Z 2 pionów + z 2 pieca gazowego stojącego obok. Odpalam go czasami, mam go na wszelki wypadek. Na wysokość nie ma źle ale te rury bardzo by przeszkadzały.
  • Poziom 19  
    Chyba przesadzasz montowałem 25KW i jest tam spora przestrzeń do manewrów. Pokaż może fotkę to się przekonamy, zawsze może mółbyś nim odjechać kilkanaście cm od ściany i może by wydoliło.
  • Poziom 16  
    Jutro będzie fotka.
  • Poziom 38  
    Kolego, ja powiem z mojego doświadczenia,
    wymieniłem kocioł 28 (słownie dwadzieścia osiem) KW na podajnik ślimakowy żeliwny 16 czy tam 17KW. (Ogniwo eko biecz).
    Sterownik z wyliczeń spalania podaje średnią moc na poziomie <9KW.
    Grzeję tym na 200m^2, parter z kamienia (tak, ściany z kamienia) lekko ocieplony wełną od wewnątrz, piętro NIE ocieplone. Klatka schodowa nie ocieplona. Do tego pomieszczenie nad garażem ok 20m^2.

Ten kocioł jest już na wyrost. Oczywiście CWU cały rok z podajnika.

Ci co pisza kup zasypowy mają dużo czasu w życiu na grzebanie się w syfie...
    Jak można coś takiego komuś doradzić?

Kolego zimą sypię 100kg węgla co 2...3 dni przy mrozach...
    Fakt, trzeba piec wyczyścić co 2 tygodnie...

Piszę jako użytkownik starego zębca zasypowego (rozpal, zgaś, dosyp, wybierz, SYF!) który przesiadł się na Ogniwo eko+ eko-biecz.
    Znajomy ma Lazara też bardzo mogę polecić.

Odpowiedz Sobie sam na pytanie czy chce codziennie dokładać węgiel?
    Ile chcę wydać na piec... (Moje ogniwo kosztuje ok. 7kzł, Lazar więcej, tej klasy jeszcze Defro można kupić w podobnym pieniądzu).
    Ja piec mogę polecić z czystym sumieniem (sterownik ecoal to magia!, eth, dostęp przez www/telefon, powiadomienia smsowe/emaile o konczacym sie opale etc.)
    Dobrze wykonany jak na dzisiejsze czasy...
    No i ta moc... jak masz połowę mojej kubatury to nie daj sie namówić na nic >17KW!

Odnośnie problemów z podajnikiem. O ile kupujesz węgiel zgodny z DTRką... ja nie miałem ani jednego problemu od roku. Niektórzy piszą że te piece (podajnik ślimakowy) są głośne - ja mam go przez ścianę sypialni... i... szczerze to go nie słyszę.

W razie czego zapraszam, chętnie opowiem / odpowiem o podajniku i piecu:).
  • Poziom 16  
    Nowy piec c.o. jaki ? uzytkowanie zwykłego a z podajnikiem. Nowy piec c.o. jaki ? uzytkowanie zwykłego a z podajnikiem.

Dodano po 24 [minuty]:

Zapomniałem o ważnej sprawie. A mianowicie jak pisałem jeszcze niedawno moje centralne działało grawitacyjnie, teraz chodzi pompa ale jak ja wyłączę to idzie po staremu. Na ostatnich dodatnich zdjęciach widać że do pieca z góry i z boku wchodzą grube rury. Jak już wymieniam to wskazane by było aby nowy piec miał też wyjścia gość grube żeby mi to grawitacyjnie chodziło .

Dodano po 5 [minuty]:

Grubość rury przy piecu to 2 cale
  • Poziom 38  
    Ogniwo ma 1i1/2" przyłącza.
    Z Twoich zdjęć widzę, że do odważnych świat należy...
    Kocioł gazowy w takim ekhem... syfie z kopciucha, nie boisz się?
    Że o wspólnym kominie nie wspomnę...zasypujesz sadzą kocioł gazowy...
    Nowoczesne piece podajnikowe, z sterownikami raczej nie są stworzone do grawitacji - one lubią móc sterować pompą i dmuchawą w celu regulacji parametrów PID...
    Tak jak pisałem wcześniej musisz odpowiedzieć Sobie na pytanie (cytując klasyka... zaje...znaczy bardzo ważne), ile możesz dać za kocioł i jak często będziesz chciał do niego zaglądać.

Policzyłeś zapotrzebowanie na stronach podanych przez kolegę wcześniej?
    P.S. zalegające kilka ton opału nie powinno decydować o Twoich dalszych krokach w ogrzewaniu... zawsze może sąsiadowi chociażby za pół ceny odsprzedać. A na upartego spalisz na ruszcie awaryjnym.
    Ah... no i pamiętaj, że z większości gmin możesz dostać dofinansowanie po zamianie kopciucha śmieciucha na "energooszczędny/'eko' kociol".
  • Poziom 19  
    Z czyszczeniem nie było by problemu nie przesadzaj modernizacji na pewno wymagały by rury przyłączeniowe czyli zasilanie i powrót ale to normalne bo identyczne podłączenie to miałby chyba tylko identyczny kocioł, i może trzeba by go było ustawić lekko pod kątem ale to do zrobienia.
    Wszystko się da zrobić jak się chce.
    Ale decyzja należy do Ciebie.
    Większość kotłów ma podłączenia 6/4 cala a z tego co widać to masz 2 lub więcej więc bez przeróbki i tak się nie obejdzie.
  • Poziom 16  
    Piec gazowy jest na wszelki wypadek, odpalam go ze 4 razy w roku na kilka godzin.
    Piec gazowy nie jest podłączony do tego samego komina co piec węglowy.
    Rury do mojego starego pieca to 2 cale - jak już pisałem powyżej, że będzie trzeba przerobić coś to i tak było wiadomo z góry.
    Tak jak już pisałem powyżej zdecydowałem ze wezmę piec zwykły z dolnym spalaniem o mocy około 15kW + miarownik ciągu.
    Przełożyło się na tę decyzje kilka spraw.

Piec zwykły jest sporo tańszy od z podajnikiem
    W piwnicy mam 6 ton węgla + jakieś 2 kubiki drzewa do spalenia.
  • Poziom 38  
    Twoja decyzja.
    Pamiętaj ze kocioł kupujemy na dekadę. ..nie na 1 rok...

Udanego spalania.