Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty licznik Geigera/dozymetr

26 Wrz 2016 20:19 780 2
  • Poziom 4  
    Cześć. Z ciekawości chciałbym przebadać parę przedmiotów pod względem promieniowania. Dozymetry są dość drogie, więc kupno odpada, a tym bardziej, nie potrzebuję profesjonalnego sprzętu. Poszperałem na forum i znalazłem kilka schematów liczników Geigera na bazie tuby np. sbm-20 czy dob-50 oraz przetwornicy. Niestety, nie znam się za bardzo na elektronice więc sam takiej przetwornicy nie będę w stanie zbudować. Czy da się kupić gotową taką przetwornicę w postaci modułu? Jeżeli wystarczy tylko podłączyć przetwornice z tubą to będę w stanie wykonać to samodzielnie w domu. Nie potrzebuje żadnych wyświetlaczy, wystarczy żeby dawało mi znać czy wykryto promieniowanie poprzez np. dźwięk czy miganie diody.
  • Poziom 37  
    Może warto rozejrzeć się za mniej kłopotliwym rozwiązaniem? Przeszukaj jeszcze raz forum. Tym razem poszukując licznika opartego o fotodiodę półprzewodnikową.

Zapewne jest więcej jak poniższy temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3243816.html

W podanym temacie jest link do niemieckiej strony gdzie jest sporo różnych aplikacji zarówno na lampach jak i na diodach. To plus informacje z elektrody powinny rozwiązać problem.
  • Poziom 4  
    O tych gotowych już licznikach do telefonów czytałem i po pierwsze są dalej dość drogie i podobno jakościowo słabe. Myślałem nad starym i sprawdzonym rozwiązaniem z radzieckimi tubami, są tanie i będę miał sporo zabawy z podłączeniem tego nawet jak uda mi się kupić gotową przetwornice. Na elektronice nie znam się praktycznie w ogóle. Do całej zabawy zainspirował mnie temat promieniujących zegarków, naczyń, itp. Mam tego sporo w domu i chciałbym dla zabawy sobie posprawdzać :)