Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Altium Designer Computer ControlsAltium Designer Computer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak to zrobić?? Przeróbka inwertera katody!!

09 Jul 2005 01:23 8400 46
 • Level 18  
  Witam!!
  Chce przerobić swój inwerter od katody, tak aby katoda błyskała w rytm muzyki!! Wie ktoś jak to zrobić?? Poniżej schemat poglądaowy, niewiem czy nie porobiłem błedów co do symboli elementów!!

  Jak to zrobić?? Przeróbka inwertera katody!!


  aaaaaaa, jak zrobic coś takiego żeby po koleji w tych samych odstępach czasu włączały się np. silniczki jeden pod drugim. coś takiego włacza się na 2s silnik nr 1 po tem ten się wyłacza i włącza się na 2s silnik numer 2 potem wyłącza się silnik 2, a włacza się na 2s silnik numer 3, potem sie wyłacza silnik3 i się włącza silnik nr. 1 i tak wkółko. Jak to zrobić??
 • Altium Designer Computer ControlsAltium Designer Computer Controls
 • Level 27  
  [GRUBY] wrote:
  Witam!!
  Chce przerobić swój inwerter od katody, tak aby katoda błyskała w rytm muzyki!! Wie ktoś jak to zrobić??


  Z tym może byc problem ze względu na sposób sterowania katody, ale może ktoś cos wymysli.
  [GRUBY] wrote:
  jak zrobic coś takiego żeby po koleji w tych samych odstępach czasu włączały się np. silniczki jeden pod drugim. coś takiego włacza się na 2s silnik nr 1 po tem ten się wyłacza i włącza się na 2s silnik numer 2 potem wyłącza się silnik 2, a włacza się na 2s silnik numer 3, potem się wyłacza silnik3 i się włącza silnik nr. 1 i tak wkółko. Jak to zrobić??

  Możesz zrobic układ na na przykład NE555 i 4017 do tego tranzystory,ewentualnie triaki (w zalezności od silnika) i gotowe. Możesz również zaprogramowac uP AT90S2313 i układ sterujący będzie jeszcze prostszy.

  Pozdrawiam
 • Altium Designer Computer ControlsAltium Designer Computer Controls
 • Level 18  
  Bartek_Wosik wrote:
  Możesz zrobic układ na na przykład NE555 i 4017 do tego tranzystory,ewentualnie triaki (w zalezności od silnika) i gotowe. Możesz również zaprogramowac uP AT90S2313 i układ sterujący będzie jeszcze prostszy.

  Można jakiś schemacik?? jetem wzrokowcem!!Żebyw szystkie elemrnty były tam podane dokładnie jakie mają byc, a i wystarcza tranzystory, ale tez bym prosił o dokładne oznaczenia!!A i na każdy "silnik" muszą być 3 tranzystory!!Silnik jest tu przykładowy!!
 • Level 27  
  dlaczego na każdy silnik musza byc 3 tranzystory?
 • Level 18  
  mówie "silnik" bo było proście napisać niż: będzie załączać różne rzeczy pod wejścia icl7107 i włączał odpowidnią nitke prądu, która będzie zapalać dany napiś na wświetlaczach 7-segmentowych, i dlatego 3, bo 2 na icl7107 i 1 dla nitki zapalającej- wyświetlacza!!
 • Level 27  
  Kolego zdradź nam jak Ty sobie wyobrażasz cały ten projekt? W pierwszym poście pisales ze chcesz przebudowac inweter do katody a teraz piszesz cos o stosowaniu miliwoltomierzy scalonych ICL 7107 i wyświetlaczach ;-)

  Opisz dokładnie co z czym
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Co tu robi ten icl7107 bo się bogubiłem?
  A katodę można próbować steorwać włączjąc i wyłączają napięcie zasilające: filterek i tranzystor, który będzie kluczował napięcie na przetwornice. Tak to chyba jest rozwiązane w neonach na głośniki, co to mogą świecić ciągle lub w rytm muzyki.
  I jeszcze raz się putam co tu robi woltomierz z serii icl7107???
 • Level 18  
  to są dwie autonomiczne rzeczy, tylko napisałem je w jenym poście!! Błażej a można mniejwięcej schemat tego??
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Daj filtr dolnoprzepustowy a na jego wyjści utranzystor,który bedzie załączał prąd na zasilanie. Nie mam teraz czym rysować, to nie pomogę. Poszukaj jeszcze w tematach z cyklu strowanie stroboskopu sygnałem audio. Tam były rozwiązania które mógłbyś zastosować.
  I co to za urządenie z tym icl?
 • Level 18  
  Urządzonko będzie zbudowane na czterech podwójnych wyświetlaczach 7-segmentowych, 2 będą podlaczone pod icl, a dwa pozostae będa wyświetlały co teraz jest mierzone, będzie mierzyć tak temperature proca, +12, +5 i bedzie obrotowy wyłącznik cztero pozycyjny, na którym będzie można ustawić co ma mierzc , albo automat, do którego potrzebuje schemat!! Prosze os chematy do wszystkeig, narysuje mi to co podał Błażej Ktoś?? Bo domnie nic niedociera jak rysunku niewidze!!

  Dodano po 2 [minuty]:

  A, tylko te sterownik stroboskopu mają młą wade, bo załaczają na mały ułamek, i katoda niezdaży nawet mignąć, chyba??
 • Level 27  
  Jeśli chodzi o wykorzstanie sterownika od strobskopu to wystarczy wydłuzyc czas impulsu sterującego.

  Co do druiego układu to potzrebujesz zrobic termometr wielokanałowy. Projekty takie były opisywane w Elektronice dla Wszystkich w nr 12/2000. Sa tez takie zestawy do samodzielnego montazu produkcji Nord elektronik lub Jabel. Ich opisy z pewnościa znajdziesz w bazie. Wystarczy poszukac i wszystko sie znajdzie

  Pozdrawiam
 • Level 18  
  to temperature bedzie mierzyć tylko jedną, a resztato napiecia!! Mogł bym prosić o schemat tego co będzie to przełaczać??

  Dodano po 6 [minuty]:

  taki się nada??
  Jak to zrobić?? Przeróbka inwertera katody!!
  jak w tym wydłużyć długość syganłu??
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  To lepiej będzie ci zrobić woltomierz, na wejściu dać jakiegoś elektronicznego switcha, a temperature podawać jako funkcję napięcia. Nie mam w tej chwili dojścia dooswojej bazy, bo komputer się zbiesił po przeprowadzce, a papiery leżą "gdzieś gdzie niewiadomo gdzie"...
  a wtym układzie poziom pojawia się na nóżce 2 ukłądu 555, który to generuje impulsy do stroba, tak więc można go pominąć i użyć tylko lewej części układu.
 • Level 18  
  czyli, co wywlić??całego 555, i naprzykład to co pod 2 pod tranzystor?? Niemacie porostu takiego schematu, żeby przełączało, wiem, że jak są dwie rzeczy to wystarczy tranzystor, kondensato i rezystorek i śmiga, a jak zrobić 3 rzeczy to niwie!!, całośc już jest wymlon i tak zostanie zrobiona, tylko jak tą funkcje AUTO zrobić??
 • Level 27  
  Mozesz zmienic tylko wartosci tych elementów ktore Ci podałem. Wówczas katoda bedzie migała z predkościa zalezna od tych elementów i dodatkowo od czestotliwości dzwiekow jakie beda dochodzic do mikrofonu.

  Jeśli chodzi o schematy termometrów to chociaż spojrzałes na nie? ;-)
 • Level 18  
  Już patrze, bo napisałem tamtego posta zanim przezcztałem twojego, bo strony nieodświerzyłem!!
 • Level 18  
  Niekumam tego, czemu nasiłe podajecie mi linki do jakiś termometrów, ja już swój wybrałem, mam cay opsi w pdf i niekumam jak to się am to tego układu, który będzie automatycznie przełączał?? Do w jednym miejscu bedzie mierzyć temperature a w dwóch innych napęcie!! To link do posta w którym otrzymałem schemacik termometru i większość wskazówek https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic319184.html
 • Level 27  
  Jeśli byś zerknął na schemat Elektronice dla Wszystkich w nr 12/2000, gdzie jest opisany termometr 4-kanałowy to byś wiedział ze układ ten sam przełącza kanały pomiarowe co jakis, wcześniej ustalony czas. Wiedziałbyś też że układ ICL 7107 jest w gruncie rzeczy miliwoltomierzem słuzącym do pomiaru napięć w zakresie od 0-2000mV. Termometr wykonany na tym układzie tak na prawde pokazuje napięcie na czujniku np LM35. Gdybyś uważnie przeanalizował schematy do których dostałeś linki i chocby pobieznie zapoznał sie z notą aplikacyjna wykorzystywanych układów to byś nie miał tylu pytań.
  Na układzie miliwoltomierza ICL 7107 możesz zbudować woltomierz i termometr. Do jednego kanału podłączasz przetwornik np LM35 a do dwóch pozostałych dzielniki rezystancyjne i takim sposobem masz zrealizowany pomiar temperatury i dwóch napięc w róznych punktach. Do przełączania kanałów możesz wykorzystać na przykład takie roziązanie jak to opisane w Elektronice dla Wszystkich.

  Wystarczy poczytać i pomyśleć a pomysły same przyjdą.

  Pozdrawiam
 • Level 18  
  Przepraszam, bardzo, ale chyba się pomyliłes i niedałeś mi linku do tego 12/200, a i wiem że icl7107 jest miliwoltomierzem!!ściągnełem z baz yEDW i juz przeanalizowałem, jaki trzeba by bło wsadzić tam tranzystor, (zamiast diód led, które wyświetlają co jest mierzone),żeby np. wytrzymal 21 segmentów??

  Dodano po 47 [minuty]:

  Czy zamiast lm35c można użyć lm35dz ??

  Dodano po 16 [minuty]:

  A i ma ktoś wzór płytki drukowanej w pdf lub innym pliku do tego??
 • Level 27  
  [GRUBY] wrote:
  Przepraszam, bardzo, ale chyba się pomyliłes i niedałeś mi linku do tego 12/2000

  Rzeczywiście świadomie nie dałem Ci linku tylko napisałem że taki układ był tam opisywany z myśla że sam go poszukasz ;-) Jest on tu: http://www.edw.com.pl/pcb/avt2389.zip
  [GRUBY] wrote:
  jaki trzeba by bło wsadzić tam tranzystor, (zamiast diód led, które wyświetlają co jest mierzone),żeby np. wytrzymal 21 segmentów??

  Czy możesz napisać bardziej zrozumiale o co Ci chodzi?
  [GRUBY] wrote:
  Czy zamiast lm35c można użyć lm35dz ??

  Możesz
 • Level 18  
  Człodz oto, że nadtym będzie wisiał jeszcze 4 wyśwetlacze, na których będzie napis np. -|-12 i tak dlaej, zrobie to tak,ze podłącze pod katode każdego segmantu opornik, potem zrobie trzy kabelki i przylutuje je w ten sposób, że jak się pod n ajeden z nich to się wyświetli +12, na drugi +5 na trzeci PROC, tylko niweim jaki tranzystor to wytrzyma, jeden segment ma 25mA, chyba!!
 • Level 27  
  Prąd wyjściowy sterujący segmentem wyswietlacza LED wynosi dla układu ICL 7107 8mA a nie 25mA.
  Możesz zastosować tranzystory BC337 (Ic=800mA). Czy możesz jeszcze napisać ile chcesz wykorzystac wyswietlaczy? Pytam bo nie jestem pewien czy dobrze Cie zrozumiałem.

  Pozdrawiam
 • Level 18  
  Więc jak, ja coś żle przeczytałem, czy trzeba będzie zastosować tranzystory??
 • Level 27  
  Wyprowadzenia sterujące wyświetlaczem podłączasz przez rezystory z odpowiednimi katodami segmentów wyslietlaczy. Anody wyswietlaczy podłączasz do plusa.
 • Level 18  
  czyli co będzie wydzielać mniej światła?? Jak się wylicza taki rezystor??
 • Level 27  
  Im mniejszy prad płynący przez segment wyświetlacza (czyli diodę LED) tym słabej bedzie ona świeciła.
  O obliczaniu rezystora poczytaj sobie klikając tutaj
 • Level 18  
  no i nic mi z tego nie wyszo, bo ni niemusze zchodzić z wartość napięcia w V tylko z natężenie, bo ten wzór to zanzałm, napięcie podane np przez baterie - napięcie zasilania diody led przez natężenie produ na np. diodzie led czyli w tym wypadku to wychodzi tak (0-0)/0,025=0, więc to chyba nie ten wzór??!! A i jeszcze jedno na moje pytanie:
  [GRUBY] wrote:
  Chodzi oto, że nad tym będą wisiał jeszcze 4 wyśwetlacze, na których będzie napis np. -|-12 i tak dalej, zrobie to tak,ze podłącze pod katode każdego segmantu opornik, potem zrobie trzy kabelki i przylutuje je w ten sposób, że jak się poda napięcie na jeden z nich to się wyświetli +12, na drugi +5 na trzeci PROC, tylko niweim jaki tranzystor to wytrzyma, jeden segment ma 25mA, chyba!!
  Twoja odpowiedz:
  Bartek_Wosik wrote:
  Możesz zastosować tranzystory BC337 (Ic=800mA).
  Teraz taka mała wątpliwość, może się myle ale według tego co nam gadali na technice w zeszłym roku szkolnym to wychodzi, że podałeś zły ten tranzystor, bo prąd który musi zostać odany na baze to P- czyli plus, bo jest to tranzystor NPN, a według tego co nam nawbijali to jeżeli wyjście sterujące z tamtego układziku podaje GND, a nie + to powinien być tranzystor, któremu podaje sie na baze GND, czyli tranzystor PNP, jeżeli się m yle to mnie popraw!!

  Dodano po 1 [minuty]:

  Czyli według tego co namiessałem wychodzi że nadaje się BC327, bo jest PNP i też ma 800mA??
 • Level 18  
  To jak obliczyć ten rezystor i jak z tym tranzystorem??