Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak weryfikacji podpisu cyfrowego sterowników

26 Wrz 2016 21:21 2328 16
  • Poziom 12  
    Laptop: DELL Inspiron 15 (N5050)
    Karta graficzna: Intel HD Graphics 3000
    System: Windows 7 Home Premium

Parę dni temu zainstalowałem ze strony Intela do mojej karty graficznej nowsze sterowniki, które wydawały mi się do niej pasować. „Przezornie”, tuż przed instalacją, wykonałem punkt przywracania. Niestety, po instalacji obraz nie wyglądał najlepiej. No i tu popełniłem błąd. Zamiast te sterowniki po ludzku odinstalować, przywróciłem z punktu stan systemu sprzed ich instalacji. Wszystko wróciło do normy. Do wczoraj, kiedy to zainstalowałem 5 aktualizacji Windows Update:

Code:
    1. KB3179930,

2. KB3182203,
    3. KB3181988,
    4. KB3184143,
    5. KB3185278.

Po instalacji ww. aktualizacji i restarcie zaczęło się. Rozdzielczość zmieniła mi się na 800x600. Zajrzałem więc do 'Menedżera urządzeń', a tam obok dwóch urządzeń — karty graficznej Intel HD Graphics 3000 oraz kontrolera Audio dla wyświetlaczy Intel ® — czarne wykrzykniki na żółtym tle, we właściwościach tych urządzeń komunikat:

Code:
    System Windows nie może zweryfikować podpisu cyfrowego sterowników wymaganych dla tego urządzenia. Niedawna zmiana sprzętu lub oprogramowania, który może być zainstalowany plik, który jest niepoprawnie podpisany lub uszkodzony, lub które mogą być szkodliwe oprogramowanie z nieznanego źródła. (Kod 52)

Ciągłe uruchamianie systemu w trybie bez wymuszania podpisanych sterowników jest dość uciążliwe, więc jedyne, co teraz pomaga, to przywrócenie stanu sprzed aktualizacji i wyłączenie Windows Update, ale to nie rozwiązuje problemu, bo nie mogę mieć niezaktualizowanego systemu,

Jak się z tym uporać?
  • Poziom 13  
    A próbowałeś po prostu instalować sterysterowniki ze strony producenta?
  • Poziom 12  
    Po zainstalowaniu najnowszych sterowników ze strony Intela obraz nie wygląda najlepiej, a nigdzie nie mogę znaleźć starej wersji sterowników, które posiadam aktualnie.
  • Poziom 13  
    A ze strony Dell'a? Jest tam sterownik z 19 grudnia 2012 oraz z 8 kwietnia 2016 do karty graficznej. Pamiętaj żeby usuwać sterownik z poziomu urządzenia przed każdą próbą zainstalowania innego-tak dla przypomnienia.
  • Admin grupy komputery
    rostov84 napisał:
    Jak się z tym uporać?
    Dodaj podpis cyfrowy do sterowników.
  • Poziom 12  
    Rockmancar napisał:
    A ze strony Dell'a? Jest tam sterownik z 19 grudnia 2012 oraz z 8 kwietnia 2016 do karty graficznej.

Aktualny sterownik mojej karty pochodzi z 19 lipca 2011, a tego kontrolera z 15 października 2010. Zresztą, te sterowniki zawierają się w jednej instalce.

DriverMSG napisał:
    Dodaj podpis cyfrowy do sterowników.

Jak to zrobić?
  • Poziom 12  
    Użycie tej aplikacji wymaga chyba włączenia na stałe trybu testowego? Czy nie obniży to w jakiś sposób wydajności systemu, albo nie będzie powodowało jakichś błędów w działaniu?
  • Admin grupy komputery
    Coś źle doczytałeś. Poza tym, program może też wyłączyć tryb testowy i nie ma to wpływu na wydajność systemu.
  • Poziom 12  
    W opisie nie jest napisane, żeby po podpisaniu sterowników wyłączyć tryb testowy. Jedynie:

Cytat:
    After you enabled Test Mode and added signatures to the required system files, they should bypass Windows’s driver signature enforcement and load without any issues. However, if for some reason you are interested to revert it, you can re-launch the application, choose “Disable Test Mode” from the main menu, and reboot.

A to chyba oznacza wyłączenie trybu testowego i problemy ze sterownikami wracają. Poza tym, po coś ta aplikacja zawiera opcję 'Remove Watermarks'.
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    W przypadku niezgodnego podpisu cyfrowego lub jego braku często system sobie nie radzi (czasem nawet z włączonym na stałe trybem testowym). Skoro wcześniej nie dostawałeś komunikatu to podejrzewam, że z przywracaniem systemu lub aktualizacją coś poszło nie tak. Sugerowałbym usunięcie narzędzi do zarządzania ustawieniami grafiki poprzez Panel sterowania/programy i funkcje oraz odinstalowanie z poziomu Menedżera urządzeń sterowników dla wszystkich urządzeń ze znakiem ostrzeżenia.
    Po odinstalowaniu usuń pozostałości sterowników karty graficznej z użyciem DDU (wyraź zgodę na deinstalację w safe mode):
    http://www.guru3d.com/files-get/display-driver-uninstaller-download,20.html
    Po restarcie uruchom wiersz poleceń z prawami administratora i wykonaj:
    sfc /scannow
    Następnie podaj:
    1. Architekturę systemu (32 czy 64 bit).
    2. Pełną nazwę modelu zainstalowanego procesora.
    3. Identyfikatory sprzętu dla urządzeń, przy których w Menedżerze urządzeń będzie widoczny znak ostrzeżenia:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1944761.html
    Identyfikatory podaj w formie umożliwiającej ich kopiowanie (nie screen/zdjęcie).
  • Poziom 12  
    @DriverMSG, utknąłem w momencie, w którym trzeba podać ścieżkę do niepodpisanego sterownika. W tym celu wszedłem we właściwości urządzenia, z którym jest problem, szczegóły sterownika i przejrzałem całą listę podanych tam plików. Każdy z nich, w rubryce 'Podpis cyfrowy' ma albo 'Microsoft Windows', albo 'Microsoft Windows Hardware Compatibility'. O czym to świadczy i w jaki sposób odnaleźć ścieżkę do niepodpisanego sterownika?

@master-007, dziękuję za radę, jednak zanim się do niej zastosuję, chciałbym spróbować wskazówki podanej przez @DriverMSG. Mam tylko dwa pytania. Gdzie dokładnie mogę znaleźć identyfikator sprzętu, o który prosiłeś w pkt. 3? Odinstalować mam tylko sam sterownik, ale nie odinstalowywać urządzenia?
  • Pomocny post
    Admin grupy komputery
    rostov84 napisał:
    Każdy z nich, w rubryce 'Podpis cyfrowy' ma albo 'Microsoft Windows', albo 'Microsoft Windows Hardware Compatibility'.
    Więc sterowniki mają podpis, ale nie działa poprawnie mechanizm ich weryfikacji.
    Najlepiej wyczyścić rejestr i system ze starych sterowników (DriverCleaner itp), po czym przystąpić do ponownej instalacji.
    rostov84 napisał:
    Gdzie dokładnie mogę znaleźć identyfikator sprzętu

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1228905.html

rostov84 napisał:
    a nigdzie nie mogę znaleźć starej wersji sterowników, które posiadam aktualnie.
    A jaką wersję posiadasz?
  • Poziom 12  
    DriverMSG napisał:
    A jaką wersję posiadasz?

Intel (R) HD Graphics Family:
    — Wersja sterownika: 8.15.10.2455
    — Data sterownika: 2011-07-19

Intel (R) Audio dla ekranów:
    — Wersja sterownika: 6.14.0.3074
    — Data sterownika: 2010-10-15

Jeśli znajduję, to o rok, dwa starsze. I jeszcze jedno — różnią się dopiskiem: A00 lub A09.
  • Pomocny post
    Admin grupy komputery
    rostov84 napisał:
    różnią się dopiskiem: A00 lub A09.
    To chyba wersja BIOS, ale bez znaczenia dla działania urządzeń.

rostov84 napisał:
    Intel (R) HD Graphics Family:
    — Wersja sterownika: 8.15.10.2455
    — Data sterownika: 2011-07-19
    ftp://ftp.dell.com/video/R311294.exe
  • Poziom 12  
    DriverMSG napisał:

Pomogło czyszczenie DC i instalacja tych sterowników. :) Mam tylko nadzieję, że jest to efekt stały i nie zmieni się nic po instalacji nowych aktualizacji WU. W razie czego proszę o niezamykanie tematu.
  • Poziom 12  
    Dziś po kolejnych aktualizacjach i problem nie wraca, więc myślę, że temat można uznać za rozwiązany i zamknąć go. :)