Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DAF XF 105 460 - Retarder nie hamuje na rozgrzanym oleju

szyniu 26 Wrz 2016 21:29 1812 6
  • #1 26 Wrz 2016 21:29
    szyniu
    Poziom 20  

Witam wszystkich mam taki problem z DAFem.
    DAF XF 105 460 Automat 2010r RET EST 52

Retarder hamuje na zimnym silniku jak osobiście sądzę jest to za słabe hamowanie ale jest przynajmniej wyczuwalny (auto zwalnia i słychać charakterystyczny dźwięk) w miarę wzrostu temperatury słabnie aż do momentu że nie czujemy żadnego hamowania(wystarczy jakieś 15-20 min).Kontrolka się normalnie zapala,redukuje biega wszystko jak w normalnie działającym układzie tylko bez zwalniania.
    Nie wyświetlają się żadne błędy parametry z komputera w normie temperatury,ciśnienie i prądy zaworów wydają się być poprane a RET nie hamuje.
    Olej zmieniony dwukrotnie czysty bez opiłków, i zmieniony został jeszcze zawór proporcjonalny na nowy oryginalny, wszystkie te prace nie przyniosły żadnego pozytywnego rezultatu.
    Może ktoś przerabiał podobny problem i chce się podzielić spostrzeżeniami będę wdzięczny za pomoc z góry dzięki.

0 6
  • #3 27 Wrz 2016 22:20
    szyniu
    Poziom 20  

Jaki olej był zalewany nie jestem wstanie powiedzieć nie robiłem tego sam osobiście a co panowie polecacie lać do tego RET.

0
  • #4 28 Wrz 2016 20:36
    krisbrumm
    Specjalista - DAF Trucks

W DAfie nie ma retardera tylko intarder.
    P.S. Zalany to może być ojciec z Piątku na Sobotę.Forum to nie trzepak pod blokiem.

0
  • #5 28 Wrz 2016 22:11
    szyniu
    Poziom 20  

Zgadza się, intarder.
    Strasznie się kolega poruszył, wydaje mi się zupełnie nie potrzebnie, a to co, pan napisał, nie wnosi nic do tego, by pomóc, czy doradzić w rozwiązaniu problemu.

1
  • #6 07 Paź 2016 13:17
    szyniu
    Poziom 20  

Panowie nikt nie ma żadnego pomysłu.

0
  • #7 08 Paź 2016 21:42
    kozak-mp3
    Poziom 12  

Z podobną sytuacją spotkałem się w setrze 415HD tyle że tam jest retarder. Jak tylko silnik się rozgrzał retarder hamował kilka sekund i puszczał. Na pulpicie żadnych błędów czy komunikatów. Winowajcą okazała się chodniczka oleju. Olej nagrzewał się powyżej dopuszczalnego progu i automatycznie odłączało retarder, Przy hamowaniu temperatura oleju rosła błyskawicznie, a zbicie jej do temperatury cieczy chłodzącej zajmowało dobre kilka minut. Po wymianie chłodniczki retardzer działa jak należy. W starej było więcej kamienia niż w 20 letnim czajniku - widocznie przez długi czas silnik chłodziła woda a nie płyn chłodniczy. Myślę ze warto było by się wpiąć komputerem i podczas jazdy testowej monitorować temperaturę płynu i temperaturę oleju w intarderze.

0