Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr napięcia stałego do słuchawek.

27 Wrz 2016 08:59 813 15
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Witam
    Rzeczywiście jesteś początkujący. Po pierwsze popraw pisownię. Po drugie o ile dobrze zrozumiałem to masz wyjście wzmacniacza ze składową stałą. Wystarczy szeregowo do słuchawek włączyć kondensator o pojemności ok 100uF.
    Pozdrawiam
    W.B.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_g%C3%B3rnoprzepustowy

Jeżeli chcesz zachować pasmo słuchawek (od 4 Hz w górę), to 3-decybelowa częstotliwość graniczna musi wynosić 4 Hz albo mniej. Z wzoru, który znajdziesz w źródle powyżej, wynika, że pojemność kondensatora odcinającego składową stałą powinna wynosić 1000 µF lub więcej. Pamiętaj o polaryzacji kondensatora (włączenie uwzględniające znak napięcia stałego widocznego na wyjściu wzmacniacza) oraz odpowiednim napięciu maksymalnym kondensatora (dobrze jest, by było przynajmniej o 30-50% wyższe od napięcia stałego w układzie).
  • Moderator Projektowanie
    2N3866 napisał:
    pasmo słuchawek (od 4 Hz w górę)

Słuchawki przenoszące 4 Hz ???
    Gdyby takie "idealne" słuchawki istniały, to rzeczywiście kondensator powinien mieć 1000 mikroF.
    Dla słuchawek rzeczywistych w zupełności wystarczy kondensator 100-220 mikroF na napięcie co najmniej takie jak napięcie zasilania wzmacniacza.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 29  
    trymer01 napisał:
    2N3866 napisał:
    pasmo słuchawek (od 4 Hz w górę)

Słuchawki przenoszące 4 Hz ???
    Gdyby takie "idealne" słuchawki istniały, to rzeczywiście kondensator powinien mieć 1000 mikroF.
    Dla słuchawek rzeczywistych w zupełności wystarczy kondensator 100-220 mikroF na napięcie co najmniej takie jak napięcie zasilania wzmacniacza.

Jakie założenia, taki wynik :). Przy 220 µF znajdziemy się z 3-decybelową częstotliwością graniczną w okolicy 18 Hz. To wyliczenie jest obarczone błędem, bo zakłada zerową impedancję źródła, która jest jednak niezerowa. Ja proponuję krakowskim targiem 470 µF, co jest kompromisem między wymiarami a przezroczystością kondensatora dla pasma akustycznego ("rozbieg" charakterystyki filtru - pasmo przejściowe, gdzie zniekształcenia fazy są największe - poza pasmem akustycznym zwykle definiowanym od 20 Hz).
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    MinecraftMIB napisał:
    Nie wiem czy robię coś źle, ale jeśli podłączę kondensator szeregowo to ciągle jest napięcie stałe na wyjściu.

Po dołączeniu słuchawek czy z jednym zaciskiem kondensatora wiszącym w powietrzu? Po dołączeniu słuchawek i po naładowaniu się kondensatora nie ma prawa być na nich żadnej składowej stałej.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    MinecraftMIB napisał:
    Sprawdzałem przy wiszącym, ale dość długo się ładuje ten kondensator ze względu na to że napięcie na jednym z kanałów wynosi 25mV.

To nie sprawdzaj na wiszącym, sprawdź na podłączonych słuchawkach.

MinecraftMIB napisał:
    Ogólnie zależy mi na tym że jeśli słuchawki są podłączone bez muzyki to wtedy jest ta składowa stała, a gdy ją włączymy ona nie istnieje. To tak jakby był tam przekaźnik i w momencie kliknięcia przycisku "play" usuwał składową stałą.

A po co tak? Nie wystarczy oddzielić składową stałą niezależnie od tego czy muzyka jest czy nie?

MinecraftMIB napisał:
    Sprawdzałem to na kondensatorach ceramicznych i wtedy nawet jeśli nóżka była luzem to i tak nie przepuszczała napięcia. Rozumiem że w elektrolitycznych to trochę inaczej działa?

Elektrolityczne charakteryzują się upływnością, na megaomowej rezystancji wewnętrznej miernika powstaje mierzalny spadek napięcia.
  • Poziom 32  
    A skąd ta składowa stała?? Może od tego trzeba zacząć rozważania. Kondensator nie "przepuści" składowej stałej. Kondensatory ceramiczne są "szybsze" od elektrolitycznych. Ale to rozważania trochę nie na temat. Słuchawki mają właściwy wtyk? Może są 3-pinowe, a powinny być 4-ro pinowe?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    MinecraftMIB napisał:
    Nie wiem do końca dlaczego jest ta składowa stała, prawdopodobnie coś jest nie tak z procesorem dźwiękowym(takie były konkluzje na innym temacie).

Jeśli składowej stałej jest 25mV to w ogóle nie ma problemu, ale jeśli już chcesz właczać kondensatory to plusem w stronę wyjścia gdzie występuje napięcie dodatnie.

MinecraftMIB napisał:
    Zastanawia mnie dlaczego właściwie pomiędzy wolnym pinem(tym użytkowym),

Co nazywasz "wolnym pinem"?

MinecraftMIB napisał:
    jest napięcie koło 2V, czy ma to jakichś związek/może w tym przeszkodzić?

Nie mierzysz ty aby napięcia polaryzacji mikrofonu?
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    MinecraftMIB napisał:
    Wolny pin, czyli ten czwarty, który ma inne funkcje niż przesyłanie "sygnałów dźwiękowych".

Tam nie ma takich pinów:

MinecraftMIB napisał:
    Gdyby przez te 25mV nie było problemu to bym nie zakładał tematu, przez ta składową rozmagnesowły mi się już dwie pary słuchawek.

Słuchawki się nie rozmagnesują przez 25mV składowej stałej. Jaki prąd płynie w obwodzie?

MinecraftMIB napisał:

Co do tego napięcia 2V to porostu mnie zastanawia jak to jest podłączone.

Może na przykład tak:

Uwaga - w starych telefonach Nokii i Samsunga połączenia są inne - zamionione kontakty mikrofonu i masy.