Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polar 36/2 VIP - czerwona lampka na panelu.

Bogus105 27 Wrz 2016 10:17 1545 8
  • #1 27 Wrz 2016 10:17
    Bogus105
    Poziom 16  

Witam,

lodówka Monte Bianco (podobno Polar - wygląda tak samo). Dwie sprężarki. W sekcji zamrażarki na panelu sterowania zaświeciła się czerwona lampka. Kompresor działa. Na panelu, w sekcji zamrażarki są dwa przyciski. Prawy: włączając mam wrażenie że włącza się kompresor zamrażarki - nie posiadam instrukcji. Od razu pojawia się czerwona lampka wtedy. Jeżeli teraz nacisnę lewy przycisk zapala się lampka pomarańczowa (symbol gwiazdki) - czy to jest włączenie rozmrażania?
    W zamrażalniku lewa część rurek była mocno pokrywa lodem, po prawej mniej albo wcale.

pierwsze pytanie: instrukcja obsługi - czy jeszcze gdzieś istnieje?
    drugie: powód zapalenia czerwonej lampki.

Na razie wyłączyłem zamrażarkę prawym przyciskiem, otworzyłem drzwi i lód powoli znika... (zakładam, że prawy przycisk służy do wyłączenia części zamrażarki).

0 8
  • #2 28 Wrz 2016 09:45
    Bogus105
    Poziom 16  

Dogrzebałem się do schematu:

Wychodzi, że jeden przycisk (na schemacie prawy górny) włącza zasilanie zamrażarki, drugi 'zwiera' termostat, czyli coś a'la wymuszone mrożenie??

Włączając zasilanie (przycisk prawy górny) kompresor od razu startuje, czerwona lampka świeci). dziwne bo nie pamiętam, żeby wcześniej czerwona lampka świeciła:/

Proszę o poradę fachowców - czy to, że kompresor pracuje, a temperatura nie spada w komorze zamrażarki oznacza, że nieszczelna instalacja? Kiedyś kompresor ten był chyba wymieniany. Ma też zaworek do uzupełniania przylutowany. Może jakiś zator na kapilarkach? Jak to sprawdzić?

0
  • Pomocny post
    #3 28 Wrz 2016 20:55
    zibi1971
    Poziom 30  

Witam
    Przyciski mają takie funkcje jak opisałeś.Zielona kontrolka sygnalizuje zasilanie, żółta załączenie szybkiego mrożenia, czerwona sygnalizuję alarm za wysokiej temperatury.
    Masz nieszczelny albo przytkany układ, bez specjalistycznych narzędzi sam nic nie zdziałasz

1
  • Pomocny post
    #4 28 Wrz 2016 21:23
    jasiekgargamel
    Poziom 11  

Po objawach jakie opisałeś widać, że układ zamrażarki jest niedrożny lub nieszczelny. Sam tego nie naprawisz bez przyrządów. To jest bardzo dobry sprzęt
    i warto w niego inwestować pod warunkiem, że jego stan jest ok.

1
  • #5 29 Wrz 2016 11:23
    Bogus105
    Poziom 16  

Dziękuję za odpowiedzi. Dowiedziałem się, że układ zamrażarki już się kiedyś przytkał - był fachowiec, który go udrożnił i mówił, że ten czynnik (R134a???) ma tendencję do zapychania kapilar. To było chyba z 10 lat temu... Jeżeli to nie rozszczelnienie rurek gdzieś w ściankach lodówki (na tą chorobę umarła niedawno moja Beko i Liebherr kolegi) to potwierdzam, że to na prawdę dobre lodówki. Moja ma ok. 20 lat...

Idę po fachowca. Dam znać co wyszło.

Jeszcze jedno - w jaki sposób ta czerwona lampka sygnalizuje wysoką temperaturę? Po schemacie tego jakoś nie mogę zobaczyć:/

0
  • #7 29 Wrz 2016 12:33
    jasiekgargamel
    Poziom 11  

To jeszcze nie musi być koniec tej lodówki. W tym modelu można bez trudu wymienić uszkodzony (zatkany lub nieszczelny) parownik zamrażarki i lodówka działa jak nowa.

0
  • #8 29 Wrz 2016 12:47
    Bogus105
    Poziom 16  

Na schemacie widzę, że termostat ma dwie pary styków. Wynika więc ze słów Kolegów, że są one przełączane osobno - jedna para w zależności od czujnika temperatury w komorze zamrażarki i od nastawy kółeczka na panelu (ustawienia mocy mrożenia 1-7), druga para styków ma stałą temperaturę włączania i sygnalizuje za dużą temperaturę (stan alarmowy) w komorze niezależnie od nastawy temperatury?

1
  • Pomocny post
    #9 29 Wrz 2016 13:28
    jasiekgargamel
    Poziom 11  

W tym termostacie rzeczywiście są osobne styki do lampki, ale temperatura wyłączenia lampki nie jest stała. Jest ona o kilka stopni wyższa od nastawionej. Zmienia się liniowo wg nastawy

0