Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydrofor ocynk 300 l - dopompowanie powietrza

phanick 27 Wrz 2016 11:33 1410 3
  • #1 27 Wrz 2016 11:33
    phanick
    Poziom 28  

Przychodzę z problemem, który dręczy mnie od dłuższego czasu. Co jakiś czas w bezprzeponowym zbiorniku hydroforowym (300 l + pompa SKA grudządz) trzeba dopompowywać powietrza (ciśnienie załącz.: 0.2 MPa, ciśnienie wyłącz: 0.4 MPA).

Niestety problem jest taki, że nigdy nie wiem, ile tego powietrza dobić, bo nie wiem, ile wody w zbiorniku się znajduję. Brak szklanej rurki określającej poziom wody.

-wypuszczenie całej wody i dobicie powietrza nie wchodzi w grę - raz tak zrobiłem, i potem powietrze uciekło pompą, przy okazji trochę ją rozszczelniając.

-metody określenia poziomu wody na temperaturę (mierzyłem miernikiem elektronicznym z sondą typu K) - brak rożnicy temperatury na całej wysokości hydroforu, stukanie śrubokrętem (w części z woda niby ma być inny dźwięk) nic nie dają. Z kolej obserwowanie, która część hydroforu poci się, działa tylko latem.

Wiem, że najbardziej optymalnie jest dobicie powietrza do 0.2MPa w momencie, gdy woda jest lekko ponad rurą wylotową, ale jak to zrobić nie wiedząc, ile jest wody? Wpadłem więc na prosty pomysł - mianowicie - należy upuścić `X` litrów wody i obserwować, jak zmieni się ciśnienie wskazywane przez manometr - od `Y` do `Z` MPa.

Dzięki powyższym danym, można byłoby wyliczyć, przy założeniu, że po upuszczeniu X litrów wody, ilość powietrza w zbiorniku nie zmieniła się, ile jest w nim wody (w litrach), a z tego przełożyć to już na poziom tej wody.

Czy ktoś podjąłby się wyprowadzenia wzoru na L - ilość wody w zbiorniku po upuszczeniu X litrów, gdy ciśnienie spadło z Y do Z?

0 3
  • #2 27 Wrz 2016 11:42
    stonefree
    Poziom 24  

A nie ma kranu z boku zbiornika w połowie wysokości? Poza tym może trzeba uszczelnić manometr u góry zbiornika skoro trzeba często dopompowywać?

1
  • #3 27 Wrz 2016 14:04
    jerry1960
    Poziom 33  

W zbiorniku 300 l powinno być miejsce na wodowskaz, dwa króćce 1/2 cala. montujesz dwa zawory i rurkę wodowskazową . Poziom wody trzymać w połowie rurki.

0
  • #4 27 Wrz 2016 14:56
    phanick
    Poziom 28  

U mnie jest jedynie z lewej strony otwór wlotowy na wodę z pompy, z prawej - wylotowy, od dołu - zawór spustowy, w środku - kranik z wentylem samochodzowym, w dolnej części właz kontrolny i na górze manometr.

Dodano po 41 [minuty]:

Niech:
    p1 - ciśnienie powietrza przed pobraniem wody [MPa]
    p2 - ciśnienie powietrza po pobraniu wody [MPa]
    X - ilość wody pobranej [l]
    L - ilość wody, która pozostała w zbiorniku po pobraniu [l]
    300 - pojemność zbiornika deklarowana przez producenta [l]

Wymiary zbiornika:
    Dla uproszczenia przyjąłem, że zbiornik ma kształt walca (w rzeczywistości należałoby go przybliżyć
    jeszcze dwoma półkulami - jedną na dole, a drugą na górze).
    l - obwod walca [175 cm]
    r - średnica walca = l /(2 * pi) = 27.85 cm
    H - wysokość walca [110 cm]

Pojemność zmierzona:
    V = pi * r^2 * H = pi * (27.85 cm)^2 * 110 cm = 268 l
    Wynik różni się o 32 l od deklarowanej przez producenta z uwagi na niedoliczenie półkul - przyjmijmy dalej w rozwiązaniu 268l.

Przed pobraniem wody:
    Ciśnienie powietrza: p1
    Objętość wody: L + X
    Objętość powietrza: 268 - (L + X)

Po pobraniu wody:
    Ciśnienie powietrza: p2
    Objętość wody: L
    Objętość powietrza: 268 - L

$$\frac{{p_1 }}{{p_2 }} = \frac{{268 - L}}{{268 - (L + X)}}$$

Zatem
    $$268p_1 - Lp_1 - Xp_1 = 268p_2 - Lp_2 $$

Zatem poszukiwana zależność ma postać:
    $$L = \frac{{268p_1 - p_1 X - 268p_2 }}{{p_1 - p_2 }}$$

Ponieważ rurka z kranem doprowadzającym wode z pompy jest na wysokośći h = 25 cm (rurka odprowadzajca wode jest niżej),
    więc minimalnie w zbiorniku musi się znaleźć: pi * r^2 * h = 60.92 [l] wody

Możemy też oszacować, ile maksymalnie wody można pobrać w cyklu 0.4 MPa -> 0.2 MPa, gdyby ilość powietrza była optymalna:
    $$X = \frac{{268p_1 - p_1 L - 268p_2 + p_2 L}}{{p_1 }} = \frac{{(268 - L)(p_1 - p_2 )}}{{p_1 }} = \frac{{(268 - 60.92)(0.4{\mbox{ MPa - 0}}{\mbox{.2 MPa)}}}}{{0.4{\mbox{ MPa}}}} = 103.54$$

0
  Szukaj w 5mln produktów