Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino - przekaźnik bezprzewodowy 433mhz - jak najlepiej?

27 Wrz 2016 12:42 1932 5
  • Poziom 15  
    witam,
    Może ktoś z Państwa doradzi mi wybór rozwiązania?
    Posiadam Arduino+Rpi+Domoticz do wykonywania prostych zadań sterowania w domu. Niestety - nie wszędzie puściłem kable.

Szukam teraz jakiegoś prostego modułu, najpewniej na częstotliwości 433mhz który po wysłaniu tekstu np. ":TERMA:WLACZ" odezwie się (jeśli jest zaprogramowany na nazwę "TERMA" i załączy zasilanie.

Rozwiązań jest już kilka - droższych i tańszych. Mi zależy żeby było tanie i działało pewnie.
    Moje pomysły:
    1. sensor tinyBrd (2,4ghz) + przekaźnik - https://nettigo.pl/products/bezprzewodowy-sensor-tinybrd . Ale trochę drogo..
    2. arduino mini + moduł rf + przekaźnik - cena w porządku, tylko niewygodnie programować i lutować wszystko do kupy..

Może jesteście w stanie coś doradzić innego / lepszego?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 38  
    Nie wiem co chcesz jeszcze wymyślić. Wg mnie pomysł nr1 będzie najlepszy. Ja na twoim miejscu bym poszedł w kierunku ESP8266.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 16  
    Moduł RF możesz kupić gotowy na 2,4Ghz. Z modułem 433Mhz daj sobie spokój - ja przez pół roku robiłem jeden projekt na 433Mhz i doszedłem do wniosku że lepiej od początku było kupić na 2,4Ghz. Program jest tak bardzo rozbudowany że, łatwiej było mi wprowadzić modyfikację usprawniające transmisję niż wymianę modułu, ale była to droga przez mękę. 4zł kontra 20zł - oszczędność wcale się nie opłaciła. Te moduły nadają się bardziej do zabawy niż konkretnego projektu. Co jak co, ale na tym module nauczyłem się o transmisji danych i wszystko co z nim związanych do tego stopnia że żygać się chce. Programista z 30 letnim doświadczeniem wysiadał przy pomocy w moim projekcie, więc o czymś to świadczy co do tych modułów. Tanio nie znaczy dobrze.
    A druga sprawa co tu dużo lutować - kupujesz arduino nano, moduł RF 2,4Ghz, przekaźnik na płytce z separowaniem i łączysz do kupy.
    U ciebie może nie być problemu na 433 bo wysyłasz nie wiele danych. U mnie wysyłane dane były non stop plus w między czasie dodatkowe dane bez przerywania wysyłania i odbierania bieżących. 433 jest podatny na zakłócenia. Anteny robiłem wszystkie możliwe opcje. Nie da się ukryć że 433 to prehistoria. Teraz są popularne i tanie bo chińczyki wyzbywają się ich na siłę żeby ich nie wywalać do kosza. Sam się przekonasz ile jest wart 433 jak napotkasz pierwszy problem z nieprawidłową pracą.
  • Poziom 39  
    Nie bardzo rozumiem krytykę kanału 433MHz. Kanał jak każdy inny, śmieci jak wszędzie. Niemniej dopisuję się do opcji pierwszej bo jest po prostu łatwiejsza w implementacji. Moduły nrF24L01 "odwalają" za nas kawał dobrej roboty.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    @domin122 Jeśli programista z 30-letnim stażem wymiękał przy ich programowaniu, to zmień programistę. Może biedak już jest za stary, aby ogarnąć postęp :)
    Popularne moduły 433, lub 868MHz działają bardzo dobrze i fajnie się je programuje. Oczywiście trzeba uwzględnić zakłócenia, ew. zmiany kanału, oprogramować podstawy transmisji. Moduły na 2,4GHz (zapewne myślisz o czymś zbliżonym do RFM70/73) oferują niewiele więcej - niby jakieś pakiety + ACKi, ale to oszczędza raptem kilkadziesiąt linii kodu. Praktycznie to samo robi RFM22/23/63, tyle że trzeba oprogramować ACKi i ew. retransmisje. Jeżeli ktoś nie ma ochoty na zabawę ze stosem radiowym, to można kupić ESP8266 i posyłać wszystko przez TCP/IP lub UDP - praktycznie 100% wymiany danych realizuje moduł bez ingerencji zewnętrznego programu.
  • Poziom 31  
    @domin122

Witam.
    Ciekawe spostrzeżenia. Ale uważam że 433 jest lepszą częstotliwością .
    Zrobiłem projekt na RFM69W i chodzi fantastycznie. Transmisja przechodzi bez najmniejszych przez
    betonowe ściany w mieście pod nadajnikami i niema najmniejszych problemów z transmisją danych.
    I ten zasięg. 300 w osiedlu pełnym bloków.
    A do tego CRC-16, AES-128, 66-byte FIFO Built-in temperature sensor
    dodatkowo nazwa sieci i klucze identyfikacyjne dające szerokie możliwości.