Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Halogen i zasilacz nie współpracują

27 Wrz 2016 17:22 1203 17
  • Poziom 9  
    Witam, zacznę od początku, w pracy mamy stare mikroskopy na żarówki żarnikowe (obecnie halogeny 12V 100W) należało je uruchomić, kupiłem zasilacze 12V 150W DC. i problem wygląda następująco, po podłączeniu zasilacza żarówka miga wolno jasnym światłem jednak nie maksymalną mocą ( na zasilaczu wygląda jakby włączało się zabezpieczenie nadprądowe) jednak po poruszaniu halogena rozżarza się pełną mocą i świeci, dwa z 8 udało się uruchomić reszty nie. Pierwsze podejrzenie padło na styki jednak po dotknięciu przewodami do bolców halogena objaw jest podobny. Dodam że same mikroskopy jak i żarówki są bardzo leciwe (lata 80). Pytanie to gdzie popełniłem błąd i jak z tego wybrnąć? Planuję spróbować z nową żarówką ale nie mam pewności czy zmierzam w dobrym kierunku.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 39  
    Jakie zasilacze ? typ, model, producent ?
    Oczywiście wiesz że żarnik halogena w stanie zimnym ma znacznie mniejszy opór niż rozgrzany.
    Być może należało zakupić zasilacze (transformatory elektroniczne) dedykowane do halogenów lub klasyczne transformatory toroidalne.
  • Moderator Elektrotechnika
    pawelip napisał:
    jednak po poruszaniu halogena rozżarza się pełną mocą i świeci, dwa z 8 udało się uruchomić reszty nie

pawelip napisał:
    Witam, zacznę od początku, w pracy mamy stare mikroskopy na żarówki żarnikowe

Jeśli stare to czy problem nie tkwi w braku styku na oprawkach .
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    tos18 napisał:
    Jakie zasilacze ? typ, model, producent ?
    Oczywiście wiesz że żarnik halogena w stanie zimnym ma znacznie mniejszy opór niż rozgrzany.
    Być może należało zakupić zasilacze (transformatory elektroniczne) dedykowane do halogenów lub klasyczne transformatory toroidalne.

Arturo2005 napisał:
    A dlaczego DC?

http://www.avde.pl/nvox/nvox-125a12v-zasilacz...m-zapalniczki-samochodowej/produkt/42126.html zasilacze taki nvox 125A12W dlaczego?
    z kilku powodów : po pierwsze tani, po drugie ładny, taka polityka z góry nie miałem za wielkiego wyboru a na pewno nie toroidalny ;) musiał wyglądać profesjonalnie tylko że nie działa ;/
    O rezystancji pomyślałem dlatego dałem trochę zapasu mocy (może za mało).

Co do oprawek, przykładając przewody zasilające bezpośrednio do halogena objaw był podobny chyba że miejsce styku przewodów i żarówki zadziałało podobnie. Zastanawiam się czy głównym problemem nie jest prąd startu. Jeżeli tak pewni konieczny byłby jakiś softstart?
  • Poziom 39  
    Proponuję prosty test.
    Weź omomierz i zmierz rezystancję zimnego(takiego który nie świecił kilka godzin) halogena. Pamiętaj o odjęciu rezystancji przewodów.
    Wynik pomiaru podstaw do prawa Ohma i wylicz prąd płynący przez takie zimne włókno.

Przykład ze stołu:
    Halogen 12V 20W
    zimne włókno 2,31Ω
    I=U/R [A=V/Ω]
    I=12/2,31
    I= 5,19A

Prąd pobierany przez mój halogen (po rozgrzaniu) to 2,83A (ciekawe a miał być 20 watowy)

Obawiam się że kupiłeś tanie ładne nieprzydatne zasilacze (taka polityka ?)
    i teraz na siłę będziesz łatał kleił i doklejał jakieś układy do nich - ciekawe czy wyjdą ładne.
    A popatrz tu:http://www.elektrykon.pl/transformator-elektroniczny-0150w-12v-govena-yt150-p-18.html(jeszcze tańszy).
    Gdybyś jednak chciał coś niezawodnego to:http://www.tme.eu/pl/katalog/
  • Poziom 9  
    tos18 napisał:
    Proponuję prosty test.
    Weź omomierz i zmierz rezystancję zimnego(takiego który nie świecił kilka godzin) halogena. Pamiętaj o odjęciu rezystancji przewodów.
    Wynik pomiaru podstaw do prawa Ohma i wylicz prąd płynący przez takie zimne włókno.

Przykład ze stołu:
    Halogen 12V 20W
    zimne włókno 2,31Ω
    I=U/R [A=V/Ω]
    I=12/2,31
    I= 5,19A

Prąd pobierany przez mój halogen (po rozgrzaniu) to 2,83A (ciekawe a miał być 20 watowy)

Obawiam się że kupiłeś tanie ładne nieprzydatne zasilacze (taka polityka ?)
    i teraz na siłę będziesz łatał kleił i doklejał jakieś układy do nich - ciekawe czy wyjdą ładne.
    A popatrz tu: http://www.elektrykon.pl/transformator-elektroniczny-0150w-12v-govena-yt150-p-18.html (jeszcze tańszy).
    Gdybyś jednak chciał coś niezawodnego to: http://www.tme.eu/pl/katalog/

Dokładnie taki obliczenia zrobiłem rano w pracy wyszło 0.5 oma i 24A wszystko się wyjaśniło, Nastąpiła szybka akcja i zakupione zostały termistory rozruchowe NTC 4om 16 A zadziałało.
  • Poziom 9  
    No, grzeją się tak, że nie dotknę, temperatury nie mierzyłem.
  • Poziom 39  
    pawelip napisał:
    No, grzeją się tak, że nie dotknę, temperatury nie mierzyłem.
    To też niedobrze. Dlatego,że zaniżają zasilanie żarówki.
    To może skracać żywotność żarówki.
    Powinien być rezystor z przekaźnikiem czasowym ustawionym na 0,1 - 0,5sek.
  • Poziom 41  
    CYRUS2 napisał:
    Dlatego,że zaniżają zasilanie żarówki.

Na pewno w tą stronę?
  • Poziom 39  
    karolark napisał:
    CYRUS2 napisał:
    Dlatego,że zaniżają zasilanie żarówki.
    Na pewno w tą stronę?

Napewno. Wiesz jak działa żarówka "halogenowa" ?
  • Poziom 9  
    Pomiary przy teście z termistorem czy spełnia swoje funkcje wykonałem takie:
    napięcie zasilacza bez obciążenia 12,5 V;
    spadek napięcia na termistorze 2,1 V;
    prąd pobierany przez układ 9,2 A.

Żarówka kilka watów straciła ale świeci ładnie czas pełnego rozżarzenia ok. 1s.

Zdanie zaczynamy z dużej litery.
    KROPKĘ STAWIAMY NA KOŃCU ZDANIA, RÓWNOWAŻNIKA ZDANIA, CZYLI WYPOWIEDZENIA, STANOWIĄCEGO CAŁOŚĆ SEMANTYCZNO-SKŁADNIOWĄ.
    W tej funkcji kropka może zostać zastąpiona przez:
    pytajnik;
    wykrzyknik;
    wielokropek.
    Moderator Krzysztof Reszka

Do zaleceń się zastosowałem, poprawiłem swoją wypowiedź.
  • Poziom 39  
    pawelip napisał:
    spadek napięcia na termistorze 2,1 V;
    prąd pobierany przez układ 9,2 A.
    To 20% mocy, nie kilka watów ale ok. 20W.
    20W mocy z termistora trzeba gdzieś odprowadzić.
    Jeżeli tej mocy - ciepła się nie odprowadzi to temperatura otoczenia termistora solidnie wzrośnie.
  • Poziom 9  
    Obudowa jest żeliwna, klej termoprzewodzący dobrze odprowadzić powinien ciepło w obudowę. Strata mocy to fakt tak samo jak wzrost temperatury w komorze z żarówką ale to chyba najlepsze i najtańsze rozwiązanie żeby wszystko działało. Musiałem jakieś rozwiązanie znaleźć, chyba, że macie jakiś lepszy pomysł. Na chwilę obecną uruchomiłem jeden testuje rozwiązanie, zostało jeszcze siedem.