Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

troche większy robocik

mikszy5 09 Lip 2005 08:41 1641 13
  • #1 09 Lip 2005 08:41
    mikszy5
    Poziom 12  

Witam chciałbym zrobic robota podobnego do milibota kolegi Coyote
    tylko chciałbym zbudowac go troche większego nie mysle tu o wielkich robotach tylko robocie np.:30cm na 10cm.Mam pytanie do was Czy macie pomysły na jakieś fajne gadżety które mógłbym na nim umieścić chodzi mi tu o jakies czujniki itp. Licze na ciekawe pomysły :)

• Megger
  • #2 09 Lip 2005 09:39
    zerpo
    Poziom 22  

Standardem jest chyba jeżdzenie po linii, albo gonienie (lub uciekanie od) światła, dalej mamy czujniki styku i omijanie przeszkody po jej dotknięciu, potem bezstykowe czujniki przeszkód, czyli np. sonary lub podczerwień. Można również zbudować czujnik kolorów... Bardziej kosztowne czujniki przyspieszenia (akcelerometry), ale na początek wątpie aby były przydatne.
    Na pewno wkrótce pokażą się ciekawsze odpowiedzi...

Ja planuje w ramach poznawania procesorów zbudować niedużego jeździka (mam juz gotowe podwozie z LEGO) i nie zeby miał jakieś konkretne funkcje, ale np. zamontować mu enkodery i pobawic sie nimi. Potem dołożyć sonary, opanować sterowanie na podstawie nich, a dalej uruchomić PWM i pojeździć sobie płynnie... itd...

• #3 09 Lip 2005 10:10
    Coyote~
    Poziom 20  

Możesz pomyśleć o jakichś łapkach, co by mógł przenosić małe przedmioty... Albo jak będzie niski, to mu możesz zamontować obrotowe pędzelki i jakiś czujnik kurzu, to ci będzie pod regałem zamiatał :)

• #4 09 Lip 2005 10:34
    zerpo
    Poziom 22  

A jak mu zamontować haczyk, to będzie można podczepić psa i wyprowadzić go na spacer ;-)

• Megger
  • #5 09 Lip 2005 13:13
    Coyote~
    Poziom 20  

To już było w pewnym filmie... :D Ale był to robot kroczący :D:D:D

• #6 09 Lip 2005 15:23
    gmorek
    Poziom 12  

Mozna dodac czujnik cisnienia ale nie wiem na ile ci sie to przyda bo latac to on chyba nie ma. mozna dac czujnik ciepla zeby naprzyklad uciekal od kaloryfera. Fajna zabawka jest czujnik predkosci niestety z tego co wiem nie dostaniesz takiego gotowego ale wystarczy ze masz sonar czy cos w tym stylu i tak jak suszarka policji mozesz zliczyc czas pomiedzy odbiciami fali.

• Megger
  • #7 09 Lip 2005 19:01
    MirekCz
    Poziom 35  

Pytanie podstawowe to ile chcesz na to wydac kasy...

Z takich bardziej popularnych czujnikow to masz:

-czujniki odleglosci (sonary, IR)
    -temperatury
    -naprezen
    -cisnienia
    -akcelerometry
    -zyroskopy
    -roznego rodzaju kamerki
    -systemy audio (np zamontowac 4 glosniki na robocie i poprzez analize glosnosci dzwieku kierowac robota do najglosniejszego zrodla dzwieku)

Jezeli chodzi Tobie o uzyskanie mozliwie fajnego "gadzetu" to najlepsze efekty uzyskuje sie wlasnie z robotami, ktore potrafia wchodzic w chocby proste interakcje z czlowiekiem. Wiec reagowanie na dzwiek i/lub na kolor i podazanie w jego kierunku fajnie wyglada.

• #8 09 Lip 2005 22:39
    Halftheman
    Poziom 15  

Tak jak kolega wyzej napisał kasa jest istotnym czynnikiem...

Sam wlasnie zabralem sie za zrobienie robota, padlo na kroczącego Hexapoda, zrobilem prototyp z dostepnych czesci, 3 serwa kazde po 80zl, pakiet akku 50zl, aparatura radiowa uzywana stara do testow wyciagnieta z samolotu zdalnie sterowanego zeby sie pobawic... wiec kasy na to idzie sporo do tego sama konstrukcja warta jest sporo bo trzeba bawic sie w rozne materialy typu plexy twarde plastiki itp, popychacze...

poza tym wytrawianie plytek to kolejna studnia finansowa, mozna kupic uniwersalną zeby łatwo robic prototypy ale to kolejna stówka... potem same uklady chociazby Atmega8 w sklepie to kolo 20zl, z allegro itp chyba po 9zl chodza, a ukladziki potrafia sie spalic ;) potem czujniki itp....

to tak dla tych co sie porywaja z motyką na słońce ;) Przeczytalem juz wiele topicow "Chce zrobic robota, macie jakies pomysly",ale wiekszość z autorów chyba nie widziala na oczy układu scalonego ;) Nie mówiać juz o robieniu jakiejkolwiek konstrukcji...

...a co do czujników wyżej ktoś napisał w co można się bawić... im więcej kasy tym więcej zabawy ;)

• #9 09 Lip 2005 23:47
    Tawez
    Poziom 18  

True, true...
    ;)

myślę że tak generalnie, na początku istotne jest,
    aby nie wydawać bezsensownie pieniędzy na nie wiadomo co.

trzeba zacząć od prostego i ustawicznie komplikować - rozwijać.

a jak ktoś zadaje pytanie w stylu
    "nie wiem co by to miało być/robić ale bardzo bym chciał",
    to nie powinien się za to wcale zabierać
    albo zacząć od czytania wszystkiego na temat robotyki, co mu w łapki wpadnie

--
    za 2-3 tygodnie będę się mógł czyms pochwalić :)

• #10 10 Lip 2005 00:10
    Halftheman
    Poziom 15  

Tawez napisał:

za 2-3 tygodnie będę się mógł czyms pochwalić :)

Czekamy (chyba moge powiedzieć za wszystkich ;) ) z niecierpliwością. Też siedzie nad projektem,na razie mam jeden działający prototyp i dwa plany. Póki co zbieram materiał i wiedze hehe ;) Powodzenia Tawez! :)

• #11 10 Lip 2005 00:19
    zerpo
    Poziom 22  

Może Tawez uchyli rąbka tajemnicy i napisze do czego będzie służyć jego maszyna? :>
    Bez żadnej presji oczywiście :-)

• #12 10 Lip 2005 15:12
    Tawez
    Poziom 18  

Już wszystko działa,
    potrzeba tylko odrobinkę "wyregulować" tu i ówgdzie ;)
    Ale muszę mieć odrobinę wolnego czasu, aby zrobić zdjęcia i wszystko opisać.

W skrócie:
    dwa serwa modyfikowana sterowane PWM przez L293D,
    2x SHARP GP2D12 + 8x fototranzystory,
    3 x uC (pic16F877A i pic16F876A),
    sterowanie oparte na zachowaniach.

Jak mówiłem, znajdę czas, to opisze co jak i dlaczego ;)
    Musicie niestety uzbroić się w cierpliwość...

• #13 10 Lip 2005 20:07
    Coyote~
    Poziom 20  

No no no, czyżby całkiem porządne 'oczy' ?
    Czekamy zniecierpliwieni na opis, zdjęcia, bo maszynka zapowiada się na niezłym poziomie...

• #14 12 Lip 2005 10:00
    mikszy5
    Poziom 12  

witam dzięki za te wszystkie pomysły jeśli chodzi tu o koszty to na same czujniki itd. mogewydać ok 200zł

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME