Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termostat/programator elektroniczny do bojlera

27 Wrz 2016 20:57 1353 2
 • Poziom 31  
  Witam,
  poszukuję elektronicznego termostatu/programatora czasowego, który zapewniłby obsługę pojemnościowego podgrzewacza wody. Obecne rozwiązanie to półtoraroczny bojler Wiar Slim 40 z klasycznym termoregulatorem + programator tygodniowy w rozdzielnicy. Rozwiązanie to mnie nie satysfakcjonuje, ponieważ:
  -termostat jest nieprecyzyjny; pokrętło ustawione w tym samym punkcie skali raz powoduje nagrzanie wody do 50°C, innym razem do około 60°C
  -nie ma możliwości ustawienia różnych temperatur wody dla różnych dni tygodnia i godzin
  Ponieważ korzystamy z taryfy G12W i prowadzimy dość regularny tryb życia warto zaoszczędzić na podgrzewaniu wody. Np. rano wystarczy, żeby woda była podgrzana do dajmy na to 50°C, a wieczorem, kiedy każdy marzy o gorącym prysznicu po męczącym dniu pracy potrzeba już 70-80°C. W dzień natomiast w ogóle nie ma sensu utrzymywać ciepłej wody-lepiej nagrzać ją ponownie w "tańszych godzinach" miedzy 15, a 17. A w weekendy jeszcze inaczej.
  Słowem poszukuję gotowego rozwiązania tego problemu bądź osoby otrzaskanej w mikrokontrolerach, która za stosownym wynagrodzeniem wykonałaby tego typu sterownik. Gotowe rozwiązania sterujące ogrzewaniem odpadają, ponieważ żadne z nich nie zapewnia kontroli temperatury w niezbędnym tu zakresie 35-80°C.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 30  
  Kiedyś zrobiłem taki sterownik do swobodnego programowania. Obsługa 12 DS18x20 i programowanie wszystkiego co się da prostymi krokami, taki uniwersalny sterownik temperaturowo czasowy. Dość stary i oparty na takim module:
  http://store.propox.com/index.php?d=szukaj&szukaj=mmstr912&x=0&y=0
  Jakbyś chciał to zbudować to jest w sumie otwarty i nawet źródła są udostępnione (znaczy kiedyś były na google code ale teraz google to zamknął i wszystko jest zarchiwizowane)
  W sumie to idealne rozwiązanie dla Ciebie tylko trzeba by złożyć płytkę, kupić moduł (ok 110zł) i trochę się pobawić w ustawianie i konfigurację. No i z same części to 200-300 zł. A czy to się opłaci?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 31  
  Witam,
  dziękuję za odpowiedź. Sęk w tym, że na programowaniu znam się jak kura na pieprzu, a i o samych mikrokontrolerach wiem tyle, że istnieją. O ile ze zrobieniem płytki oraz układu wykonawczego i zasilania poradzę sobie z palcem w nosie to tematyka oprogramowania procka jest mi zupełnie obca.
  Co do opłacalności to liczę się z tym, że jakieś ca. 200zł trzeba będzie wydać. Elementów RLC, półprzewodników, przekaźników etc. nawet nie liczę bo mam wszystkiego na kilogramy. Swoją drogą znalazłem fabryczny sterownik, który spełniałby moje wymagania, ale zdaje się, że jest już nieprodukowany. To EL-02 (ST-145) produkcji firmy TECH z Wieprza.