Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung PL50 - Jak odłączyć dwie taśmy obiektyw - płyta.

Chupacabra 27 Wrz 2016 21:44 3372 6
  • #1 27 Wrz 2016 21:44
    Chupacabra
    Poziom 28  

Witam.
    Potrzebuję wymontować obiektyw w aparacie jak w temacie a potem go zamontować.
    Pytanie 1. Jak odłączyć te dwie taśmy (jak w załączniku) tak, aby nie uszkodzić plastikowych złączy? Dysponuję wkrętakami precyzyjnymi.
    Samsung PL50 - Jak odłączyć dwie taśmy obiektyw - płyta. Samsung PL50 - Jak odłączyć dwie taśmy obiektyw - płyta.

Pytanie 2. Aparat podczas pobytu na plaży miał upadek do piachu przy otwartym obiektywie. Od tego czasu nie chce się zamknąć (schować) obiektyw. Była tylko jedna próba zamknięcia, podczas której odezwał się silniczek obiektywu i obiektyw cofnął się kawałek ale się całkowicie nie schował. Czy jest to do naprawy (rozebrania, wyczyszczenia i złożenia)?
    Za pomoc z góry dziękuję.

0 6
  • Pomocny post
    #2 27 Wrz 2016 22:56
    KStanek
    Poziom 22  

Gniazdo po prawej, podważyć czarny plastyczek od strony obiektywu i powinien zwolnić się do góry, odblokowując taśmę. Lewy jest raczej na wsuwkę więc tutaj trzeba będzie po zwolnieniu taśmy prawej delikatnie próbować wysunąć tą taśmę - najlepiej jakieś precyzyjne szczypce, albo pęseta i spróbuj wysunąć w stronę obiektywu.

Czyściłem takie mechanizmy jest troszkę zabawy.

CIERPLIWOŚĆ !!!!!!

0
  • Pomocny post
    #3 28 Wrz 2016 00:29
    gajmix
    Poziom 32  

KStanek napisał:
    Gniazdo po prawej, podważyć czarny plastyczek od strony obiektywu i powinien zwolnić się do góry, odblokowując taśmę. Lewy jest raczej na wsuwkę więc tutaj trzeba będzie po zwolnieniu taśmy prawej delikatnie próbować wysunąć tą taśmę - najlepiej jakieś precyzyjne szczypce, albo pęseta i spróbuj wysunąć w stronę obiektywu.

Proszę nie wprowadzać amatora w błąd, lewe gniazdo (to szare) też ma blokadę tylko z drugiej strony gniazda i żeby odblokować trzeba tę ruchomą listwę podważyć do góry i wysunąć taśmę.
    Co do dalszego postępowania to trzeba zdemontować obiektyw i rozebrać go na pojedyncze pierścienie, a potem dokładnie wyczyścić i sprawdzić z zewnętrznym źródłem zasilania pracę modułu migawka/przysłona, a potem po złożeniu też z zewnętrznym źródłem zasilania pracę zooma. Schody zaczynają się gdy pierścienie obiektywu są zablokowane i nie dadzą cofnąć się do pozycji startowej bo tylko wtedy jest możliwość demontażu. Wtedy raczej można dać sobie spokój bo jest możliwy tylko siłowy demontaż połączony z większą albo mniejszą demolką i lepiej od razu kupić sprawny obiektyw.
    Uwaga! Przy demontażu aparatu zawsze trzeba najpierw rozładować kondensator lampy bo przypadkowe rozładowanie go za pomocą własnych palców oprócz tego że jest nieprzyjemne może usmażyć całą elektronikę aparatu.

0
  • #4 28 Wrz 2016 12:12
    Chupacabra
    Poziom 28  

Pięknie Wam dziękuję, poszło bez problemu. Po prostu nie wiedziałem czy wysunąć, czy podważyć, nie chciałem na siłę bo potem by taśma nie trzymała się gniazda. Taki amator to do końca nie jestem bo jestem elektronikiem. No może z dziedziny optyki mam małe doświadczenie, ostatni aparat rozbierałem 12 lat temu:-) Tematu nie zamykam bo biorę się za obiektyw i pewnie będę potrzebował pomocy.

Dodano po 49 [minuty]:

I utknąłem. Po rozebraniu do stanu jaki widać na załączonych zdjęciach, udało się ręcznie bez problemu złożyć obiektyw, jednak podczas składania i rozkładania czuć miejscowo drobny opór ziarenek piasku, poza tym po rozłożeniu widać wyraźnie zanieczyszczenia. Ponadto patrząc przez obiektyw, widzę na środku wielkiego włosa, który siedzi gdzieś w środku na optyce. Jak to dalej rozebrać?
    Samsung PL50 - Jak odłączyć dwie taśmy obiektyw - płyta. Samsung PL50 - Jak odłączyć dwie taśmy obiektyw - płyta.

0
  • #5 06 Paź 2016 13:44
    Chupacabra
    Poziom 28  

Pomóżcie koledzy jak można dalej rozebrać, bo chciałbym to już złożyć, ale nie podobają mi się te ziarenka piasku gdzieś w środku na optyce - kilka czarnych kropek ruchomych.
    Na prawym zdjęciu z powyższego postu jest jedna śrubka na środkowym elemencie. Nie wiem czy to ją teraz odkręcać?

0
  • Pomocny post
    #6 06 Paź 2016 20:59
    phantom48
    Poziom 27  

Dalej, to należy pierścień z ząbkami przesunąć w odwrotna stronę, co się wysuwa, można to zrobić paznokciem od kciuka i wypchnąć do góry. Wiary, to raczej nie mam, iż kolega to rozłoży i złoży tak, aby działało, ale można się sprawdzić, strata nie będzie duża.

0
  Szukaj w 5mln produktów