Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LGM4716CCBA - Gasnące świetlówki

nekju 27 Wrz 2016 21:55 291 6
  • #1 27 Wrz 2016 21:55
    nekju
    Poziom 8  

Cześć,

mam telewizor LG 47cali w którym po rozebraniu zobaczyłem spalone dwa gniazda świetlówek (świetlówki EEFL). Jedno z gniazd miało przebicie na druiej stronie płytki do obudowy. Po ich demontażu, wyczyszczeniu, wycięciu ścieżek do nich prowadzących i izolacji, spróbowałem odpalić TV bez nich. Pojawiło się brzęczenie z okolic listwy z gniazdami świetlówek, palą się nie wszystkie ale TV i tak gaśnie po jakimś czasie. W swojej upartości wyjąłem niepalące się świetlówki - teraz TV podświetla je tylko na moment i gasną.

Zasadniczo chciałbym wiedzieć - czy inwerter musi mieć określone obciążenie (ilość świetlówek)? Czy jest możliwa jego praca bez np. połowy świetlówek?

Drugie moje pytanie, to czy jeśli nie znalazłbym do kupienia drugiego "zestawu podświetlenia" - oryginlnego, to czy sam mogę zastąpić podświetlenie matrycy np. LED'ami? Odłączając tym samym kompletnie całą sekcję podświetlenia od płyty głównej.

W załączniku wrzucam zdjęcie upalonego gniazda.

• Pomocny post
    #2 27 Wrz 2016 22:17
    buli1
    Poziom 22  

nekju napisał:
    Zasadniczo chciałbym wiedzieć - czy inwerter musi mieć określone obciążenie (ilość świetlówek)? Czy jest możliwa jego praca bez np. połowy świetlówek?

Nie. Muszą być wszystkie świetlówki.

nekju napisał:
    Drugie moje pytanie, to czy jeśli nie znalazłbym do kupienia drugiego "zestawu podświetlenia" - oryginlnego, to czy sam mogę zastąpić podświetlenie matrycy np. LED'ami? Odłączając tym samym kompletnie całą sekcję podświetlenia od płyty głównej.

A gdzie chcesz podłączyć te Ledy co??

• #3 27 Wrz 2016 22:22
    nekju
    Poziom 8  

Cytat:
    A gdzie chcesz podłączyć te Ledy co??

To już nie jest problem, bo mogę wrzucić na miejsce świetlówek kilka metrów paska LED i zasilić go osobno z przetwornicy którą podepnę przez prostownik bezpośrednio do zasilania głównego.

Pytanie zasadnicze - czy stosowane jest w telewizorach zabezpieczenie, które uniemożliwia pracę telewizora bez działającego podświetlenia, odpiętego inwertera.

• #4 27 Wrz 2016 22:26
    buli1
    Poziom 22  

nekju napisał:
    Pytanie zasadnicze - czy stosowane jest w telewizorach zabezpieczenie, które uniemożliwia pracę telewizora bez działającego podświetlenia, odpiętego inwertera.

Podłącz sobie dekoder prze euro i jak będziesz miał dziek to tv będzie chodził bez świetlówek.

nekju napisał:
    To już nie jest problem, bo mogę wrzucić na miejsce świetlówek kilka metrów paska LED i zasilić go osobno z przetwornicy którą podepnę przez prostownik bezpośrednio do zasilania głównego.

hmmm ciekawe.... wyobrażasz sobie ileś byś musiał tego paska tam założyć..?? i jaki zasilacz będzie do tego potrzebny?

PS. popraw model tv.

• #5 27 Wrz 2016 22:32
    nekju
    Poziom 8  

Cytat:
    hmmm ciekawe.... wyobrażasz sobie ileś byś musiał tego paska tam założyć..?? i jaki zasilacz będzie do tego potrzebny?

Myślę, że z 10m (50W) styknie. Pytasz o zasilacz - nawet jeśli 10m byłoby niewystarczające - 100W nie byłoby problemem, na upartego to nawet mógłbym zrobić osobne gniazdo zasilania LED wyprowadzone na zewnątrz.

Sam telewizor kupiłem za 200zł - biorąc pod uwagę jego wartość jeśli by działał, to myślę że warto włożyć w to trochę pracy i wysiłku i doprowadzić do jego funkcjonalności.

• #6 27 Wrz 2016 22:52
    buli1
    Poziom 22  

nekju napisał:
    Myślę, że z 10m (50W) styknie. Pytasz o zasilacz - nawet jeśli 10m byłoby niewystarczające - 100W nie byłoby problemem, na upartego to nawet mógłbym zrobić osobne gniazdo zasilania LED wyprowadzone na zewnątrz.

Jak dla mnie trochę nie warto....
    Policz koszty tego....same taśmy led cie wyjdą z 100zł... a zasilacz drugie tyle...
    no chyba ze zakupy w biedronce...

ewentualnie ze masz jakieś taśmy led.

Brałeś pod uwagę ze w seryjnym tv LED sa soczewki rozpraszające światło?

nekju napisał:
    Sam telewizor kupiłem za 200zł - biorąc pod uwagę jego wartość jeśli by działał, to myślę że warto włożyć w to trochę pracy i wysiłku i doprowadzić do jego funkcjonalności.

troche pracy..... no nie wiem czy tak trochę. a nie lepiej naprawić go tak jak się powinno.?

PS Popraw model Tv.

• #7 27 Wrz 2016 23:11
    nekju
    Poziom 8  

buli1 napisał:

Jak dla mnie trochę nie warto....
    Policz koszty tego....same taśmy led cie wyjdą z 100zł... a zasilacz drugie tyle...
    no chyba ze zakupy w biedronce...

ewentualnie ze masz jakieś taśmy led.

Brałeś pod uwagę ze w seryjnym tv LED sa soczewki rozpraszające światło?

troche pracy..... no nie wiem czy tak trochę. a nie lepiej naprawić go tak jak się powinno.?

Taśmy mam dużo, zasilacz sam zrobię z rupieci które też mam. Jeśli chodzi o rozproszenie światła to zobaczę po instalacji LEDów czy warstwa rozpraszająca, która już jest w TV da radę.

Żeby naprawić jak się powinno to listwa z gniazdami świetlówek jest ciężko dostępna - jedną tylko na ebay znalazłem za ~50USD z wysyłką ze stanów.

@EDIT:

Wywaliłem świetlówki i inwerter - zrobiłem jak na razie prowizoryczne podświetlenie LED i wszystko gra :). Zamykam i dziękuję za odpowiedzi

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME