Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite L75D-A7283 - Matryca świeci na biało

27 Wrz 2016 22:58 1041 15
  • Poziom 11  
    Witam
    Zamówiłem matrycę od HP o oznaczeniach CHIMEI innolux N173FGE-L23 i rewizji C1.
    Docelowy sprzęt do montażu matrycy to Toshiba Satellite L75D-A7283. Wszystko pasowało. Złącze 40pin, model się zgadzał, wymiary, rewizja również. Przyszło co do czego (gdzie sprzedawca mówił, że jest z uszkodzonego laptopa gdzie padła płyta główna a matryca jest sprawna), podłączam matrycę i świeci na biało. Generalnie z matrycy wychodził taki jak by lekki pisk. Na starej matrycy zbitej gdzie widzę tylko 1/10 obrazu od prawej strony wszystko jest w porządku, tylko tyle, że jest uszkodzona.
    Jak mogę postawić tą od HP na nogi aby działała. Mówię od razu, nie dysponuję na chwilę obecną żadnym miernikiem ani niczym podobnym. Mogę ją jutro odesłać i dostać zwrot pieniędzy na konto. Aczkolwiek chciałbym ją naprawić np. podmianą taśmy o ile w ogóle to coś da.
    Czy istnieje w ogóle jakiś zamiennik tego ekranu pod Toshiba Satellite L75D-A7283 ? Mam na tą matrycę jakieś 200zł. Może być używana, zamiennik, ważne by działała.
  • Spec od komputerów
    pero3782 napisał:
    Mogę ją jutro odesłać i dostać zwrot pieniędzy na konto.

Tak zrób, matryca jest uszkodzona.
  • Poziom 11  
    Czyli generalnie matryca nadaje się w śmietnik ?
    Czytałem coś, że laptop może jakiegoś napięcia nie ogarniać na matrycę itd... Czy tam jakiś pin na matrycy może być jakiś lewy. Nie wiem nie znam się na tym, ale tutaj na elektrodzie coś mi się obiło o uszy.

W każdym bądź razie czy ta matryca będzie kompatybilna ?
    Matryca 17,3 B173RW01 LP173WD1 LTN173KT01 N173FGE
    Moderowany przez RADU23:

Link do sklepu/aukcji usunąłem, pozostawiając dokładny model/nazwę/specyfikację produktu.
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

Nie wiem jakie ma to znaczenia moja ma model CHIMEI INNOLUX N173FGE-L23 Rev c1 a na aukcji jest to samo tylko model N173FGE-L21
  • Spec od monitorów
    Jeśli świeci matryca na biało to znak , że brak jej zasilania
    - albo bezpiecznik w jej zasilaniu jest uszkodzony
    -albo za nim jest uszkodzony klucz (tranzystor polowy/zazwyczaj channel P) podający dalej to napięcie na płytkę elektronik matrycy
    * jak masz pisk z matrycy to jest uszkodzenie ,zwarcie w układzie DC-DC wytwarzającym odp. napięcia dla matrycy

Wg. tej specyfikacji Twojego modelu Link
    masz matrycę 1600x900
    Cytat:
    17.3” diagonal widescreen TruBrite® TFT display at 1600 x 900 native
    resolution (HD+)
    o LED Backlit
    o Native support for 720p content
    o 16:9 aspect ratio

Skoro miałes N173FGE-L23 , poczytaj zał.

W UK w tym modelu była B173RW01
    Cytat:
    17.3" Led 1600 X 900 WXGA++ Resolution Glossy
    Connector : 40 Pin Connector (LOCATED ON BOTTOM LEFT WHEN LOOKING AT THE BACK OF THE SCREEN)

ważna lokalizacja złącza LVDS , inaczej szukasz nowego kabla / lub zaabawa w "przedłużenie"

MB
    TOSHIBA L75D-A7283 (L75D-A SERIES) INTEL MOTHERBOARD A000243960
    platforma DA0BD9MB8F0
  • Poziom 11  
    Więc matryca z aukcji, którą wcześniej podesłałem będzie dobra dla tego modelu ? Widzę, że obsługuje L75 więc moim tokiem rozumowania powinna działać.

Czy w ogóle są zamienniki dla tego modelu ? Po prostu co ewentualnie kupić, zamiast oryginału w rozsądnej cenie
  • Spec od monitorów
    Podałeś wyżej kompatybilne
    - sprawdz tylko gdzie jest lvds

Org. matryca to Innolux , dlatego drogo.
    Inne może ciut taniej (rozdzielczość), ta BR173 na ebay to ok.55 funów.

Zapewne bez odpowiedniego schematu tego nie zrobię ?

Dodano po 35 [sekundy]:

Ogólnie to pierwszy raz mam takie problemy z matrycą. Wymieniałem w różnych laptopach, dziesiątkach modeli i pierwszy raz mam taką niespodziankę.
  • Spec od monitorów
    Możesz jeszcze mieć uszkodzenie na płycie ,
    -zazwyczaj jest tranzystor polowy podający napięcie na odp. pin. złacza lvds > matryca > zasilanie matrycy.

Platformę podałem , szukaj na tym forum lub schematu. Link_ Quanta_BD9
  • Poziom 11  
    Płyta w 99% sprawna. Skoro laptop działa jak powinien a na zewnętrznym monitorze wszystko ok i matryca, która jest uszkodzona i w opłakanym stanie wyświetla do połowy obraz bez zgrzytu więc ten LCD musi nie dostawać napięcia bo ma złą lokalizację LVDS.

Zaraz sprawdzę jak to wygląda u mnie
  • Spec od monitorów
    Obraz na matrycę ..idzie przez RTD2136 (b.wadliwy i zawodny)
    Na inne wyj. idzie z pominięciem tego układu RTD, idzie prosto z APU czyli z AMD A4-...
    *patrz schemat SM , link podany , str.2
  • Poziom 11  
    Szczerze to nie daję rady z takimi schematami. Owszem do pewnego momentu, ale taki obtrzaskany od strony schematów to ja nie jestem. Ten w PDF jest w porządku. Na każdy Pin jest opis, tylko nie wiem jak sprawdzić, czy ta z aukcji allegro posiada taki sam układ pinów.

Dodano po 16 [minuty]:

Na tej stronie http://www.panelook.com/N173FGE-L21_Innolux_17.3_LCM_overview_12342.html
    w polu Panel Interface do kilku modeli tego N173FGE-L21 oraz L23 jest taki sam. Więc myślę, że podpasuje.
  • Poziom 11  
    Czy ktoś posiada schemat z napięciami ?
  • Spec od komputerów
    Tazma napisał:
    Czy ktoś posiada schemat z napięciami ?

Taki nie istnieje.
  • Poziom 11  
    Więc warto stworzyć. Jeśli ktoś potrafi i ma dostęp do takiego sprzętu aby pomierzyć napięcia to mógłby narysować.
  • Spec od monitorów
    Pewnie ,że można.
    Może i gdzieś w jakiejś szufladzie (w Innolux) istnieje (':D')

Jeśli masz ciągle tą starą matrycę to zrób takie porządne foto.
    - płytki matrycy (aby było widać jakie układy tam zastosowano...)
    * , jak kol w tym temacie Link
    i zapodaj , pomyślę

Podaj nazwę pierwszej (org. tej zbitej ) matrycy?

N173FGE-L21 (płytka matrycy opisana: N17306-L01 )
    - controler syg.lvds CM2712B , ob.QFN100 (4x 25pin), brak danych i datasheet
    * w roli zblizony do tego IC z T-con

- DC-DC A9=хх (RT9921) Link
    * odpowiada za wytwarzanie napięcia zasilania drivera LED ( LEDIC) oraz we wspólpracy z elementami (drobnica + tranzystory) za wytwarzanie napięć niezbędnych do pracu matrycy : VGL,VGH,VCOM, ..... napięć poziomu VGamma

- LED driver RT8562 (reg. wart. prądu przez LED > porzez zmianę wartości R pin.11 )
    * led driver QFN24 na 8-chanel, wykorzystano tylko 6_channel / 8x LED/ channel
    * układ (opis na obud. CY=хх,HW=хх / xx:rok prod.) podobny do MP3388, EUP2592, OZ9955B, G5968
    - róznica w drobnicy i czasem w pinach, zasada działąnia ta sama
    * np. dostępny MP3388, >> rózni się od RT8562 w roli pin.21
    - w MP to ukł. Protect / w RT nie wykorzystany (zależy od matrycy , czasem) . MP3388 pracuje po odizolowaniu tego pin.
  • Poziom 11  
    Dziękuję w pierwszej kolejności za poświecenie, fatygę. Na pewno powyższe informacje będą mi w przyszłości przydatne. Dostaję do naprawy dużo laptopów. Czasami nie wierzę, jak widzę gdy ludzie próbują coś działać lutownicą oporową i dostaję płyty główne z wypalonymi dziurami od lutownicy.

Matryca okazała się uszkodzona i na szczęście mogłem ją oddać. Zamówiłem druga taką samą i przyszła sprawna, co ciekawe za pierwszym razem świeciła na żółto, odpiąłem ją, podłączyłem dokładniej drugi raz i działa po dziś dzień.

Do kolegi wyżej na pewno nie raz się odezwę w razie problemów i jak trzeba będzie to odpowiednio wynagrodzę. Tak czy tak, dziękuję jeszcze raz za pomoc, temat można zamknąć.