Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kupić kocioł gazowy 2 funkcyjny - mieszkanie 45m2

28 Wrz 2016 13:12 2046 21
  • Poziom 10  
    Witam, potrzebuje kocioł gazowy 2funkcyjny do mieszkania 45m2, parter w bloku 2piętrowym - musi ogrzewać mieszkanie i dawać ciepłą wodę dla 2 dorosłych lokatorów. Potrzebuje do tego kotła prosty sterownik ogrzewania - załączać/wyłączać - ustawiać temperaturę.

Obecnie jest stary 20 letni kocioł, który chce wymienić, aby uniknąć awarii, zwiększyć bezpieczeństwo i zwiększyć oszczędności w kosztach gazu. Zastanawiałem się nad kondensacyjnym, jednak bliższy jestem wyboru kotła z komorą otwartą - wydaje mi się, że przy kotle z otwartą komorą są mniejsze szanse na 'spartolenie' roboty przez serwisanta. Druga sprawa to mieszkanie jest małe, więc kondensacyjny raczej nie jest potrzebny? Mieszkanie będę wynajmował i zależy mi bardzo na tym, aby było bezpiecznie i jak najmniej awaryjnie. Kontaktowałem się z lokalnym serwisem i zaproponowali Junkers Ceraclass Zw 14 ewentualnie coś od firmy Termet. I chciałem zapytać co myślicie o tym kotle Junkers Ceraclass Zw 14, może coś innego? A może w ogóle źle robię rezygnując z kotła kondensacyjnego?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Nie wiem czy zapoznałeś się z kilkoma poprzednimi postami dotyczącymi kotła na tak małą powierzchnię - tam jest już dużo opisanych takich przypadków.
    Kocioł atmosferyczny 2-funkcyjny będzie łatwiejszy w zainstalowaniu, ale po jakimś czasie może przysporzyć więcej kłopotów ze względu na jedo stosunkowo wysoką moc minimalną, zaczynającą się od około 7kW w górę (w zależności od kotła - modelu i producenta), a to jest około 2x za duża moc na twoje mieszkanie, i to w czasie największych mrozów. A co z okresem przejściowym (jesień i wiosna) gdzie zapotrzebowanie będzie jeszcze mniejsze? I tutaj kocioł kondensacyjny okazuje się najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zaczyna grzać już od około 2kW (z groszami) - też zależy jaki model i producent. Z proponowanych producentów kotłów, to wszystko zależy jaki masz dostęp do danego serwisu. Jedynie należy unikać kotłów z tzw. przystawką kondensującą - też nie mają niskiej mocy minimalnej. No i w przypadku kondensata musisz przerobić komin na odpowiedni, ale to już dalszy ciąg opowieści.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedź. 2x za duża moc na moje mieszkanie, rozumiem. Jakie są tego konsekwencje, czy to oznacza, że 2x więcej zużywa gazu ? większa ilość spalin ? większa eksploatacja kotła ? Różnica w cenie również jest 2x, albo prawie 2x większa między atmosferycznym i kondensacyjnym, więc zwrot takiej inwestycji może się udać, albo nie, bo jeżeli będą jakieś awarie pieca kondensacyjnego to zapewne koszta naprawy większe aniżeli atmosferycznego - choć pewnie różnie z tym bywa...

Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie tematem i proszę o cierpliwość do moich pytań, po prostu chciałbym w pełni świadomie podjąć decyzje, jest to dla mnie bardzo ważne.

Jeżeli chodzi o dostęp do serwisów to raczej Termet i Junkers, innych nie szukałem, ale myślę, że też by się znalazło. Na Śląsku raczej dużo jest tego. Okolice Katowice, Sosnowiec...
  • Poziom 25  
    Od jesieni 2015 atmosferyki montowane w Polsce są montowane niezgodnie z prawem.
  • Poziom 32  
    Jeżeli będziesz instalował kondensata to sprawdź jaki bedzie koszt wkładu kominowego (jak wysoki jest komin ?) i czy masz w pobliżu pieca kanalizację aby tam odprowadzać kondensat z z pieca.
  • Poziom 10  
    serwo66 napisał:
    Od jesieni 2015 atmosferyki montowane w Polsce są montowane niezgodnie z prawem.
    Nie jest tak jak napisałeś. Nielegalne zakładanie atmosferyków jest, ale w nowo oddawanych budynkach mieszkalnych, albo nowych instalacjach, gdzie instalacja musi mieć odbiór. Jednak w praktyce i w takich sytuacjach instalowane są na dzień dzisiejszy atmosferyki. Podsumowując: jest to tak nielegalne jak picie alkoholu przez nieletnich, albo palenie odpadami w piecach węglowych - czyli nielegalne tylko na papierze, a w praktyce...

Wracając do tematu, zdecyduje sie na atmosferyka z kilku względów, mieszkanie będzie pod wynajem, przy kondensacyjnym podwieszany sufit w łazience do demontażu, a na dniach lokatorzy maja wejść, no i ogólne koszta, prawie 2x tyle kosztuje kondensat w końcowym rozrachunku.

Rozmyślam ten kocioł: Termet Miniterm Elegance, jednak czytałem komentarze no i szału nie ma... sporo ludzi skarży się awaryjność oraz na to, że ciepła woda w kranie pojawia się po kilkunastu sekundach - dziwne bo obecnie jest zainstalowany TERMET 20 letni model: GCO-DP-23-17 i woda gorąca jest od razu, nie czuje w ogóle zimnej na początku odkręcając kurek ciepłej wody. Grzejniki też ogrzewa bardzo szybko, no i powtórzę - piec ma 20 lat. Teraz poważnie zastanawiam się nad tym, czy się nie wstrzymać z wymianą, bo obawiam się, że chcąc zrobić dobrze i zapobiec awarii obecnego pieca poprzez zakup nowego wpakuje się w denerwujące kłopoty - popularny błąd e9, albo ciepła woda po 15 sekundach czy inne ustrojstwa, które towarzyszą w nowych piecach, które mają być super, a z tego co czytam tak nie jest... Instalator również potwierdził to, że nowy piec na 100% tyle czasu nie będzie działał, jak ten obecny - ta informacja akurat mnie nie zaskoczyła, teraz nic tak długo nie działa jak kiedyś... Jakby nowy piec bezawaryjnie działał przez 10 lat to byłby szacun.

Teraz kluczowe pytanie, jak mniej więcej przedstawia się oszczędność w gazie między starym 20 letnim GCO-DP-23-17, a np. nowym Termet Miniterm Elegance? czy jest to kolosalna różnica? Nie mam pojęcia jakie zużycie gazu generuje ten piec, ponieważ mieszkanie kupiłem w tym roku, a kontakt z poprzednim właścicielem jest niemożliwy. Obecny piec został sprawdzony przez serwisanta Termetu, który oświadczył, że piec działa, ale czy przetrwa okres grzewczy to ma wątpliwości, bo piec ma swoje lata ... ja też mam wątpliwości, tak samo do bezawaryjności nowego jakbym zakupił...
  • Poziom 34  
    Jeśli jest tyle wątpliwości co do nowego, to zostaw na razie stary niech działa dopóki nie padnie.
  • Poziom 27  
    Błąd E9 to zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie wody w instalacji CO.
    Coś tam wiesz, ale po łebkach :)
    To kup Minimax otwarta komora jak chcesz 1,5 sek szybciej ciepłą wodę mieć -ma on 2 wymienniki. MiniTerm ma wymiennik bitermiczny rura w rurze.

Kocioł 23-17 ma w sobie mały zasobnik na C.W.U, więc woda leci od razu !! Takiego taniego z baniakiem już na rynku u żadnego producenta nie znajdziesz. Więc radzę się z tym pogodzić i poczekać 5 sek na ciepłą wodę....
    Na pewno inne zachodnie marki pochodzą tak jak Termet 20 lat :) :) :)
  • Poziom 10  
    ls_77 napisał:
    Jeśli jest tyle wątpliwości co do nowego, to zostaw na razie stary niech działa dopóki nie padnie.
    Tak właśnie planuje uczynić, ciekawi mnie tylko oszczędność/zużycie gazu nowego pieca w porównaniu ze starym czy byłoby to zauważalne na poziomie do 15% czy raczej więcej ? jak myślicie ? a czy może byłyby to minimalne różnice, których nie powinno się brać pod uwagę?
  • Poziom 34  
    Raczej w okolicach 10 do kilkunastu % - mała powierzchnia, to i mała moc potrzebna, to i małe oszczędności. W przypadku kondensata doszło by jeszcze z 10% więcej.
  • Poziom 32  
    ls_77 napisał:

Popieram. Warto jedynie się przygotować do procesu wymiany - awaria poważna może się zdarzyć 20 grudnia i wtedy trzeba szybko działać ... nie będzie czasu na rozmyślania.
  • Poziom 34  
    wnoto napisał:
    awaria poważna może się zdarzyć 20 grudnia i wtedy trzeba szybko działać ...

Zawsze choinkę będzie można podpalić i się ogrzać :D
  • Poziom 10  
    Dokladnie, dlatego musze wybrac dokladny model kotla i serwis, ktory to zalozy.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Masz mieszkanie 45m/2. Kocioł zapewne zamontowany w łazience lub kuchni.
    Chcesz wybrać kocioł z otwartą komorą spalania natomiast nic nie napisałeś czy masz nawiew powietrza do pomieszczenia w którym jest będzie zamontowany ten typ kotła.
    Nawiew o przekroju 200cm 2 potrafi skutecznie wychłodzić pomieszczenie. Wziąłeś to pod uwagę ?
    Co robią użytkownicy w takim wypadku - niestety zatykają nawiew bo im za zimno a potem płaczą podczas przeglądu kotła jak jest po stronie spalin zawalony wymiennik.
    Stanowczo rozważ kocioł kondensacyjny. Jego budowa na komorę zamkniętą i pobiera powietrze z zewnątrz wtedy kiedy potrzebuje i ile potrzebuje i co najważniejsze nie wychładza się pomieszczenie i jest oszczędniejszy i bezpieczniejszy od kotła z otwartą komorą.
  • Poziom 10  
    Czy ten kocioł jest OK? https://www.leroymerlin... czy totalna porażka? Jeżeli porażka to co wziąć z Termetu z otwartą komorą?

Poprzedni TERMET o którym rozmawiamy w tym temacie odmówił posłuszeństwa. Jutro serwisant przyjdzie, ale zapewne oznajmi zgon. Dlatego coś trzeba kupić - niestety na szybko.

Moderowany przez mirrzo:

Usunąłem link do aukcji.
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

• Poziom 34  
    A co to za Termet? Jakiś specjalny na supermarkety?
    Weź kocioł z normalnej dystrybucji: serwisant, instalator, dystrybutor.
    W "normalnym" cenniku Termeta w ofercie masz tylko:
    MiniMax Elegance 7-13kW CO / 7-24kW CWU
    MiniMax Elegance 7-24kW CO / 7-24kW CWU
    MiniTerm Elegance 7-24kW CO / 7-24kW CWU

Niech ktoś od Termeta się o nich wypowie.
  • Poziom 34  
    Te dwa Elegance to są takie same kotły, tylko ten pierwszy ma obniżoną moc max. na 13kW a ten dugi ciągnie do max. 24kW. U ciebie i tak musi być "skręcony" na minimum, czyli 7kW (w 1. i 2. przypadku).
  • Poziom 10  
    Ok, zdecydowałem się na kondensacyjny ECOCONDENS GOLD PLUS 25 - jak robić to porządnie.Tylko, że obecnie w tym mieszkaniu grzejniki aluminiowe są - czy nie będzie przez to jakichś strat itp. ?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    "Porządnie" to powinien zainstalować go Autoryzowany Instalator z Certyfikatem Termata - wtedy możesz przedłużać gwarancję do 7 lat.

Grzejniki aluminiowe nie powinny stanowić problemu. Do wody w instalacji dolej inhibitor korozji, to będziesz miał spokój na długi czas.
  • Poziom 10  
    Dzięki, tak robi to autoryzowany instalator TERMETa.

Dodano po 2 [godziny] 14 [minuty]:

ls_77 napisał:
    Do wody w instalacji dolej inhibitor korozji, to będziesz miał spokój na długi czas.
    Stosuje się to w jakim celu? i tylko do aluminiowych grzejników?

Dodano po 50 [minuty]:

Druga sprawa, w tym mieszkaniu blok jest nieocieplony + zimno idzie z klatki (mieszkanie na parterze) czy ekrany zagrzejnikowe to dobra sprawa w takiej sytuacji ? https://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/grzejni...y-izo-energy-10-mb-fix-prix,p15030,l1008.html
  • Poziom 34  
    programosy.pl napisał:
    Stosuje się to w jakim celu? i tylko do aluminiowych grzejników?

Generalnie powinno się stosować do każdej wody do napełniania instalacji.
    Jak zdemontujesz stary kocioł, to przepłucz porządnie całą instalację z syfu. Następnie układ napełniasz nową waodą - pewnie wodociągową, więc do układu dolewa się inhibitora korozji. Po pierwsze nie ma wtedy możliwości korozji elektrochemiczej - różne metale w instalacji, oraz ustabilizowanie chemiczne wody - nie zachodzi tak odkładanie się kamienia wewnątrz wymiennika w kotle, po stronie wody CO.