Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator mocy 230V na triaku

nadchloran 28 Wrz 2016 13:20 1026 9
  • #1 28 Wrz 2016 13:20
    nadchloran
    Poziom 10  

Witam,
    chcę zbudować i uruchomić układ do regulacji mocy grzałki 250W, wzorowany na kicie:
    http://serwis.avt.pl/manuals/AVT2210.pdf

Mój schemat wygląda tak:

Triak: BT 137
    Diak: DB 3

Problem polega na tym, że układ działa poprawie przez jakiś czas po czym, triak przestaje otwierać się w ujemnej połówce zasilania i następnie układ wogóle przestaje regulować kąt wyzwolenia, a triak nawet po odpięciu od jego bramki diaka wyzwala w pewnym przedziale okresu sinusoidy. Po zmierzeniu przejścia między jego elektrodami okazuje się że przewodzi między A1 i A2.
    Wymieniam triaka na nowego i wszystko działa ale tylko przez jakiś czas (parę min) po czym nowu się uszkadza. Jego obudowa nie jest gorąca więc chyba nie uszkadza się termicznie. Podejrzewam że powstają jakieś przepięcia itp, tylko skąd miałyby się tam wziąć skoro obciążenie nie jest indukcyjne. Podejrzewałem dławik ale nawet po jego usunięciu dalej triaki sie uszkadzały.

W załączonym linku jest schemat bez rezystora bramkowego 200 Ohm, ja go dodałem gdyż podejrzewałem że zbyt duże impulsu prądowe przy włączaniu diaka mogą uszkadzać bramke tyrystora. Jednak nic to nie zmieniło reystorem i bez niego triaki się palą.
    Proszę o poradę bo uszkodziłem tak już 5 triaków a zależy mi na tym żeby układ działał prawidłowo. Mam oscyloskop więc mogę załączyć foty.

A i dla upewnienia, nie ma znaczenia jak włączę przewody L i N?
    Na schemacie zaznaczyłem jak ja je podłączyłem.

Czy możliwe że kondensator C1 w obwodzie sterowania wyzwalaniem diaka uległ przebiciu przez zbyt wysokie napięcie? Użyłem małego ceramicznego kondensatorka 100n...

• #2 28 Wrz 2016 14:38
    kazikszach
    Poziom 33  

Czy wszystkie triaki były tej samej serii, bo może trafiłeś podróbki?

• #3 28 Wrz 2016 17:01
    nadchloran
    Poziom 10  

Tak ale są to triaki odzysku z jakichś starych sterowników do lamp. Teraz udało mi się uruchomić ten układ ponownie, dałem kondensator na 250V, ładnie działał z żarówką 200W dało się sterować jej świeceniem od 0 do 100%. Potem zamiast żarówki włączyłem grzałkę 250W i triak od razu się spalił (przewodzi bez sterowania bramką).

Trochę dziwi mnie prebieg mierzony na kondensatorze C1:

Wygląda to tak jakby diak się wyzwalał przewodził przez chwilę i zamykał zamiast przewodzić aż do rozładowania kondensatora C1. W symulacji tak to właśnie wyglądało. Trak był natomiast cały czas otwarty a do przejścia napięcia prze 0V. Może to w niczym nie przeszkadza?

No nie wiem może te triaki rzeczywiście są zużyte, co na to inni?
    Tylko czemu tak nagle się uszkadzają gdy podłączam grzałkę zamiast żarówki?

• #5 28 Wrz 2016 21:07
    nadchloran
    Poziom 10  

Sprawdzone, triak dobrze podłączony.

• #7 30 Wrz 2016 21:12
    nadchloran
    Poziom 10  

Rezystancja żarówki na zimno to 11 Ohm, a grzałki 200. Nie wiem co jest z tym układem że nie działa prawidłowo i uszkadza te triaki, może dodatkowe elementy zabezpieczające w obwodzie bramki triaka coś dadzą?

• #9 30 Wrz 2016 23:07
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Ja też pomału zaczynam wątpić w poprawność montażu układu. Czy środkowa noga triaka połączona jest z dławikiem L1?

Na oscylogramie widać, że triak włącza na krótką chwilę 2 krotnie podczas półokresu. Niestety autor nie podał nastawy czułości toru Y oscyloskopu. Można się domyślać, że to może 10V/cm.
    Podobnie:

nadchloran napisał:
    Rezystancja żarówki na zimno to 11 Ohm, a grzałki.
    Warto sprawdzić (zmierzyć) pojemność C1 i oczywiście usunąć R3. Po to jest diak w obwodzie by energia zgromadzona w kondensatorze zainicjowała przewodzenie triaka po przekroczeniu pewnego progu napięcia na C1.

Może grzałka ma jakieś wewnętrzne zwarcie. Warto zrobić prosty test:
    Żarówka ma 200W, grzałka 250W. W takim razie połączone szeregowo do zacisków sieci energetycznej powinny mieć na sobie porównywalne spadki napięcia (dla 230V będzie to 127,7V i 102,2V).

• #10 01 Paź 2016 05:02
    nadchloran
    Poziom 10  

Dla uściślenia:
    Rezystor 1,5 M jest zwyczajnie do niczego nie potrzebny, a wartość rezystorów w szeregu z C1 można zmieniać. Rezystor 200 Ohm szeregowo włączony diakiem ogranicza tylko impulsy prądowe włączające triak. W nocie katalogowej jest że do włączenia triaka BT 137 wystarczy impuls prądowy 25 mA, a w symulacji miałem piki 180 mA.

Problem rozwiązany, okazało się że wystarczy zamienić miejsce włączenia obciążenia i wpiąć je szeregowo z triakiem.

Dzięki temu na dzielniku RC cały czas występuje napięcie o amplitudzie 315V. Wcześniej napięcie było zmniejszone o spadek napięcia na obciążeniu.
    W kicie AVT, na schemacie obciążenie jest wpięte jeszcze inaczej, bo od strony elektrody A1 triaka. Jednak autor nie zaznaczył wyraźnie że tak musi być, a jak widać ma to ogromne znaczenie.

Teraz układ działa bez zastrzeżeń parę godzin.
    Przebiegi na kondensatore są w skali 10V/dz, widocznie diak tak ma że nie przewodzi cały czas aż do zaniku napięcia tylko gdy spadnie do jakiejś wartości to się wyłącza, takich cykli włączania- wyłączania może być wiele podczas okresu, jest to raczej ciekawostka i nie wpływa to negatywnie na pracę układu. Triak raz wyzwolony przewodzi a do przejścia napięcia przez 0V.
    Nie sądziłem że będę musiał robić tak wnikliwą analizę dla tak prostego układu, ale nie chciał współpracować więc musiałem :p

Na koniec zdradzę tajemnice do czego wykorzystuje ten regulator mocy:

Jest to przerobiona laminarka do wykonywania termotransferu, dzięki przymocowanej termoparze do metalowej obudowy, udało się bzardo dokładnie dobrać wartość rezystancji potencjometru, dla której temp stabilizuje się na poziomie 180 stC. Właśnie grzałka w tej laminarce sterowana jest przez ten regulator mocy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME