Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podnośnik warsztatowy(wiszący) - projekt

Warlok18 28 Wrz 2016 15:38 921 5
  • #1 28 Wrz 2016 15:38
    Warlok18
    Poziom 16  

Witam.

Mam do wykonania projekt podnośnika warsztatowego, najlepiej zawieszanego na suficie lub ścianach. Pisze ten temat, ponieważ jest sporo rozwiązań jakie mogę zastosować, a nie jestem dosyć dobrze obeznany w tej dziedzinie. Chciałbym zacząć od samego początku( nie liczę, że ktoś za mnie zrobi ten projekt, liczę jedynie na pomoc doświadczonych osób).

Zacznę może od tego, że przyjąłem sobie maksymalny ciężar jaki może podnieść ten podnośnik to 5 ton(podnośnik ma służyć przede wszystkim do wyciągania silników itd.) Jaki element powinien posłużyć za prowadnice suwnicy? Wyczytałem w literaturze, że dosyć często używane są ceowniki, teowniki, czasami też widziałem konstrukcje oparte na szynach. Prowadnice lepiej przymocować do sufitu czy może do ścian? A Może umieścić je na przecięciu? Wtedy będę mógł je przymocować zarówno do ścian jak i do sufitu? Tylko czy nie będzie problemu z zamocowaniem układu napędowego?

To są początkowe pytania, aby mieć od czego zacząć projektować.

Wszelkie porady mile widziane.

Pozdrawiam.

• #2 29 Wrz 2016 18:30
    2785103
    Usunięty  
  • #3 29 Wrz 2016 20:59
    Warlok18
    Poziom 16  

Nie mam z góry narzuconego sposobu montażu, tak więc mogę sobie chyba założyć, że konstrukcja nośna wytrzyma taki ciężar.

Mam już opracowaną część teoretyczną dotyczącą suwnic, tylko, że większość z nich używana jest do elementów, których masa przekracza ponad 5 ton, a w warsztacie raczej nie będę nawet unosił elementów cięższych niż te 2 tony, te 5 ton z mojej strony to takie zabezpieczenie w razie jakby jednak trafiło się coś cięższego.

Jeśli mówisz już o mocowaniu na słupach, to masz na myśli suwnice bramowe lub półbramowe?

Nie chciałbym skupiać się na zagadnieniu typowo budowlanym, lecz nad konstrukcją samej suwnicy.

Pomyślałem trochę nad tym projektem i przyszło mi do głowy takie rozwiązanie:

Podnośnik warsztatowy(wiszący) - projekt

Co o tym sądzicie?

• #4 02 Paź 2016 23:37
    supchem
    Poziom 21  

Warlok18 napisał:
    Co o tym sądzicie?

To jest po prostu śmieszne.

Chcesz zrobić projekt i wykonać później taką suwnicę czy może to projekt do szkoły?
    Jeśli to projekt który masz przedstawić na technice w 1 klasie gimnazjum to jest ok.
    Jeśli studiujesz to chyba trzeba się trochę bardziej postarać. Przede wszystkim jeśli to ma podnosić 5 ton, a budynek nie był projektowany z myślą że będzie do jego konstrukcji przymocowana suwnica lub z innego powodu nie jest jakiś bardzo wytrzymały to raczej odpada jakiekolwiek rozwiązanie zakładające mocowanie suwnicy do jego konstrukcji.
    Możesz sobie zaprojektować że przy ścianach hali zostaną zalane filary z betonu, na nich będzie zamontowana szyna odpowiedniej wytrzymałości, w zależności od długości będzie podparta w 2 lub więcej miejscach. Filary będą mieć odpowiedni fundament. Szyna to będzie np. dwuteownik w którym będzie się poruszał wózek (2 wózki po 2 stronach), na nich będzie jeździć prostopadły do nich kolejny dwuteownik po którym z kolei będzie jeździć wciągnik.
    Trzeba to także zasilić, np za pomocą podwieszonego kabla lub szyn i odbieraka prądu itp. Weź pod uwagę odpowiednią wysokość pomieszczenia.

Warlok18 napisał:
    Nie mam z góry narzuconego sposobu montażu, tak więc mogę sobie chyba założyć, że konstrukcja nośna wytrzyma taki ciężar.

Chyba sobie nie możesz założyć bo skoro nic nie pisze tzn że masz do czynienia z "normalnym" budynkiem. Konstrukcja takiego budynku raczej nie mogłaby bez żadnych zmian, zgodnie z przepisami zostać wykorzystana do zamocowania suwnicy o udźwigu 5 ton.

• #5 03 Paź 2016 01:55
    Warlok18
    Poziom 16  

Już się wszystkiego dowiedziałem. Budynek mnie nie obchodzi, to już problem osoby kupującej czy mu się zawali czy nie innymi słowy obchodzi mnie tylko konstrukcja i jej funkcjonowanie.

To jest projekt wykonany np w Catia etc., a rysunek który podrzuciłem to tylko moja myśl jak to mniej więcej może wyglądać.

Zdecydowałem się jednak ustawić suwnicę na trzech profilach 100x1000x25(odstępy między profilami 5m) i wysokości 4m, wózek suwnicy będzie się poruszał po dwuteowniku(szerokość stopek 120, grubość stopek i środka 20, wysokość 100) o długości 10m. Teownik będzie miał 3 wypusty kwadratowe o wysokości 50mm, które będą wchodziły w środek profilu. Profil zostanie przyspawany do teownika spawem 5mm(w każdej z 3 podpór). Każdy profil od strony podłoża będzie przyspawany pachwinowo do stopy o wymiarach(250x250). W stopnie będą nawiercone otwory pod 4 śruby mocujące w podłożu (M18/M20). Pomiędzy profilem a stopą będą umieszczone 4 trójkąty prostokątne(90,35,55) po jedynem z każdej strony profilu i przyspawane(5mm). Stopa wyposażona jest w identyczny wypust co dwuteownik, który wchodzi do środka profilu. Na wszystkich 3 profilach zamocowane są(co 1m) 3 uchwyty(zwykły profil kwadratowy 120x120x10 i wysokości 150mm), które od strony ściany posiadają mocowanie w kształcie koła o średnicy 100 i grubości 10mm. Od połowy profilów(2m) do 1/4 i 3/4 dwuteownika puszczone są pod kątem 45 stopni profile(70x70x10), które podtrzymują w miejscu największego ugięcia się dwuteownika. Ze środkowego profilu wychodzą 2 podpory z reszty po 1. Wszystkie 4 wzmocnienia przyspawane są z obydwóch stron(spaw 5mm).

• #6 05 Paź 2016 21:27
    zablo
    Poziom 11  

Witam
    Nie padła odpowiedź na kluczowe pytanie zadane przez kolegę "Supchem".
    "Chcesz zrobić projekt i wykonać później taką suwnicę czy może to projekt do szkoły?"

Mam nadzieję, że to jest projekt szkolny (akademicki). Jeśli tak, to możemy dywagować nad różnymi rozwiązaniami. Jeśli myślisz o zbudowaniu tego to nie możesz czynić sobie założeń że wytrzymałość budynku Cię nie interesuje.
    To, że projekt jest wykonany w Catia nie ma żadnego znaczenia, pod projektem torowiska suwnicy musi podpisać się osoba z uprawnieniami budowlanymi.
    Dalej możemy podyskutować o funkcjonowaniu itd...

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME