Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie mostka H napięciem wyższym niż zasilanie silnika

zipzap 28 Sep 2016 16:59 1014 19
 • #1
  zipzap
  Level 16  
  Witam,
  mam takie pytanie:
  Do sterowania małym silniczkiem chciałbym użyć układu L9110, czyli popularny mini mostek H do Arduino. Układ ten działa już przy napięciu 2,5 V i takim napięciem chcę zasilać silniczek. Układ chcę sterować sygnałami TTL.
  Czy to, że napięcie sterujące układem L9110 (5V) jest wyższe od napięcia zasilania tego układu (2,5V) jest dopuszczalne i nie ma wpływu na pracę układu, czy też może jest to błąd i może grozić np. uszkodzeniem tego układu?
  P.
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Kraniec_Internetów wrote:
  Jest to normalna praca tegoż mostka

  Obawiam się, że Kolega jest w błędzie. Nie można sterować układów cyfrowych wyższym napięciem niż są zasilane, powód jest prosty - błędne rozpoznawanie poziomów logicznych. Ale nie tylko to jest przeszkodą.
  Ten mostek (jak i wszystkie inne układy) w przypadku zasilania napięciem 2.5V powinien mieć dostosowanie poziomy logiczne do napięcia zasilania - max napięcie poziomu wysokiego 2.5V.
 • #4
  jackraymund
  Level 14  
  Zazwyczaj maksymalne napięcie wejściowe dla poziomu wysokiego jest ~Vcc. Z dostępnych PDF-ów nic konkretnego nie wynika. Ale bardziej wychodzi na to, że nie ma to znaczenia. Dodatkowo "with pin high-voltage protection function".
 • #5
  zipzap
  Level 16  
  Dziękuję za informacje.
  Czy rozwiązaniem zatem może być podpięcie do wejść diod zenera podłączonych z jednej strony do masy, a z drugiej przez rezystor do sygnału TTL? Czy takie połączenie rezystora i diody zenera 2,5V dopasuje napięcie do właściwego poziomu?
  P.
 • #6
  trymer01
  VIP Meritorious for electroda.pl
  http://www.elecrow.com/download/datasheet-l9110.pdf
  A jednak wynika, chociaż ta dokumentacja jest bardzo uboga.
  Z tabeli "Test conditions" wynika, że Uwe nie może przekroczyć Uzas, ale niezależnie od wartości Uzas, wartość High Uwe musi wynosić co najmniej 2,5V.
  Dlatego dla Uzas=2,5V należy zadbać aby Uwe nie przekroczyło 2,5V, co można zrobić tak:
  zipzap wrote:
  podpięcie do wejść diod zenera podłączonych z jednej strony do masy, a z drugiej przez rezystor do sygnału TTL

  Diody Zenera 2,4V, oporniki rzędu kilku kOhm.

  Artur k. wrote:
  Nie można sterować układów cyfrowych wyższym napięciem niż są zasilane, powód jest prosty - błędne rozpoznawanie poziomów logicznych.

  Nie tylko, są i inne powody - np. przepływ dużego prądu (nawet jeśli są diody zabezpieczające) co może uszkodzić układ, "zatrzaśniecie" się układu...
 • #7
  _jta_
  Electronics specialist
  Przede wszystkim, czy używasz scalaka L9110, czy modułu zrobionego z użyciem takiego scalaka? Bo to nie jest to samo, jeśli chodzi o parametry, moduł może mieć już zrobione dopasowanie dla różniących się napięć zasilania źródła sygnału i silniczka.

  Kolejna sprawa - według noty katalogowej, na L9110 tracisz około 1.4V na plusie, 0,45V na minusie (trzeba sprawdzić) - czyli wygląda na to, że jeśli silniczek ma dostać 2.5V, to układ trzeba zasilić napięciem 4.45V; dołożyć jeszcze diody (np. 1N4001, jeśli prąd nie przekracza 1A) szeregowo z silniczkiem (diody połączyć równolegle w przeciwne strony) i można zasilać napięciem 5V.

  Oczywiście, taki układ z diodami Zenera (zamiast diod Zenera mogą być LED-y, pewnie zielone) też może być, dopasuje poziom napięcia (choć nie wiem, czy równolegle do oporników nie trzeba będzie dać diod Schottky, żeby przewodziły przy stanie niskim) - ale najpierw sprawdź, ile napięcia tracisz, bo może lepiej, żeby na silniczek nie zostało tylko 0.55V zamiast 2.5V? Może trzeba będzie zasilać wyższym napięciem i użyć LED-ów niebieskich?
 • #8
  Artur k.
  Admin of Audio group
  trymer01 wrote:
  Nie tylko, są i inne powody

  Wiem, wspomniałem o tym przecież:
  Artur k. wrote:
  Ale nie tylko to jest przeszkodą.

  :)
  Tak naprawdę można wymienić znacznie więcej powodów niż Ty wymieniłeś, dlatego nie widziałem potrzeby rozwijania tematu.
 • #10
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Zgodził bym się z kolegami Artur K oraz trymer 01 . Takie sterowanie zapewne doprowadzi do ( zatrzaśnięcia ) się mostka co niechybnie skończy się uszkodzeniem tranzystorów przekątnej H ( zwarcie miedzy biegunowe ) . Prostym rozwiązaniem jest sterowanie mostka H za pomocą transoptorów, i sterowanie tranzystorów z poziomu napięć zasilania mostka. Lub tak jak pisał kolega zipzap, jednak obawiam się że przy diodach zenera będzie problem z dopasowaniem poziomów TTL przy dużej częstotliwości przełączania. Niemniej jednak niektóre scalone mostki umożliwiają takie sterowanie, wymagają one jednak co najmniej dwóch napięć zasilania, dla logiki najczęściej 5V ( działają już 2V ) oraz dla zasilania mostka. Są jeszcze układy które potrzebują 3 napięcia do układu napięć referencyjnych, umożliwiających kontrolę prądu pobieranego przez silnik co umożliwia wykrycie blokady lub dużego obciążenia itd.
 • #11
  kortyleski
  Level 43  
  A dzielnik napięcia to już wyszedł z mody? Cztery rezystory krzyż potrzebne a nie zenery czy transoptory
 • #12
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  No nie wiem czy to się tak sprawdzi przy sygnałach o poziomach TTL. Dzielniki mogą znacząco wpłynąć na szybkość przełączania. A dobieranie to więcej loterii niż pożytku.
 • #14
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Skoro nie ma PWM to po co mostek ? Wystarczy na przekaźnikach.
 • #15
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Jak to po co mostek? A jak sobie wyobrażasz ciągłe klepanie przekaźnika? Poza tym styki przekaźników mają ograniczoną trwałość - półprzewodniki jeśli nie mają wad technologicznych i nie przekracza się ich parametrów można uznać za wieczne.
 • #16
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Tyle sam jednak kto każe wstawiać przekaźniki " klepiące " jak można wyciszone, natomiast sam mostek przy takim sterowaniu może się zawieszać i dlatego też zaproponowałem transoptory lub specjalizowany układ mostka H dla takiej aplikacji.
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  Artur k.
  Admin of Audio group
  cooltygrysek wrote:
  kto każe wstawiać przekaźniki " klepiące " jak można wyciszone

  Ale nadal będą miały nieporównywalnie mniejszą trwałość niż mostek H.
 • #19
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Przekaźnik milimocowy pobiera tyle co dioda led, styki 6A wiec bądźmy poważni. Ponad to zawsze można dodać eliminatory czy gasiki łuku żeby nie wypaliło za wcześnie styków. Nie wydaje mi się by w tej konfiguracji mostek H był trwalszy.