Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Silnik 1 fazowy - jak zmienić kierunek obrotów??

29 Wrz 2016 00:34 2889 2
 • Poziom 14  
  Witam!
  Spalił mi się kompresor garażowy. Zatarła się sprężarka (z mojej winy bo nie sprawdziłem oleju długo czas!) a zaraz potem spalił się silnik. Sprężarka firmy Meec kupiona w Juli 2 lata temu a więc oczywiście dokładnie po zakończeniu gwarancji...;-) Z resztą z powodu mojego zaniedbania i tak by nie uznali gwarancji.

  Enyłej...

  Ponieważ okazało się, że sama sprężarka po zalaniu najpierw WD40 a potem świeżym olejem ruszyła i chodzi lekko co być może wróży jej dalszą prawidłową pracę postanowiłem, że kupie do niej sprawny silnik. Oczywiście z daleka od ryżu więc kupiłem bardzo okazyjnie silnik na 230V polskiej produkcji, typu gniosta nie łamiotsa z lat 70. Ponoć nie do zabicia. Silnik w perfekcyjnym stanie (być możę nawet nowy) bo jakoś nie widać śladów zużycia a o podłączeniu do prądu pracuje cichutko jakby był z pralki.
  Założyłem więc go do kompresora, napiąłem pasek... i.. niestety silnik kręci w prawo a sprężarka w lewo. Nie będzie z tego chleba... ;-(

  Ponieważ nie jestem biegły w sprawach elektrycznych a nie chcę spalić czy popsuć tego silniczka, bardzo proszę o poradę jak zmienić kierunek obrotów na lewy..?
  Wiem, że się da. Prześledziłem nieco Elektrodę i podobne przypadki już tu były. Niestety dla mnie musi być łopatologia typu kabelek niebieski tu a czerwony tam..
  W podobnym opisie na elektrodzie wyczytałem, że trzeba te mostki przestawić .. ale jak żeby nie popalić reszty..??

  Silnik wygląda tak:

  Silnik 1 fazowy - jak zmienić kierunek obrotów??


  Jego tabliczka znamionowa tak:

  Silnik 1 fazowy - jak zmienić kierunek obrotów??


  a wnętrze puszki przyłączeniowej tak:

  Silnik 1 fazowy - jak zmienić kierunek obrotów??


  Obok puszki wisi jakiś kondensator, niestety bez opisu. Skoro silnik chodzi ładnie to wnioskuję, że prawidłowy.

  Aha.. i jeszcze jedno... Do których styków podłączyć wyłącznik ciśnieniowy - są trzy przewody: brązowy, niebieski i żółtozielony (0).. ??

  Dodano po 24 [minuty]:

  Hehe.. część odpowiedzi znalazłem przed chwilką sam przypadkiem... Instrukcja zmiany kierunku obrotów tego silnika była przylepiona na dekielku od puszki... ;-)
  Co prawda nie za bardzo kumam te rysunki ale pewnie dojdę. Postęp jest.. ;-)

  Oto ona:

  Silnik 1 fazowy - jak zmienić kierunek obrotów??
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.