Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Silnik 1 fazowy - jak zmienić kierunek obrotów??

moonchild 29 Wrz 2016 00:34 1659 2
  • #1 29 Wrz 2016 00:34
    moonchild
    Poziom 14  

Witam!
    Spalił mi się kompresor garażowy. Zatarła się sprężarka (z mojej winy bo nie sprawdziłem oleju długo czas!) a zaraz potem spalił się silnik. Sprężarka firmy Meec kupiona w Juli 2 lata temu a więc oczywiście dokładnie po zakończeniu gwarancji...;-) Z resztą z powodu mojego zaniedbania i tak by nie uznali gwarancji.

Enyłej...

Ponieważ okazało się, że sama sprężarka po zalaniu najpierw WD40 a potem świeżym olejem ruszyła i chodzi lekko co być może wróży jej dalszą prawidłową pracę postanowiłem, że kupie do niej sprawny silnik. Oczywiście z daleka od ryżu więc kupiłem bardzo okazyjnie silnik na 230V polskiej produkcji, typu gniosta nie łamiotsa z lat 70. Ponoć nie do zabicia. Silnik w perfekcyjnym stanie (być możę nawet nowy) bo jakoś nie widać śladów zużycia a o podłączeniu do prądu pracuje cichutko jakby był z pralki.
    Założyłem więc go do kompresora, napiąłem pasek... i.. niestety silnik kręci w prawo a sprężarka w lewo. Nie będzie z tego chleba... ;-(

Ponieważ nie jestem biegły w sprawach elektrycznych a nie chcę spalić czy popsuć tego silniczka, bardzo proszę o poradę jak zmienić kierunek obrotów na lewy..?
    Wiem, że się da. Prześledziłem nieco Elektrodę i podobne przypadki już tu były. Niestety dla mnie musi być łopatologia typu kabelek niebieski tu a czerwony tam..
    W podobnym opisie na elektrodzie wyczytałem, że trzeba te mostki przestawić .. ale jak żeby nie popalić reszty..??

Silnik wygląda tak:

Silnik 1 fazowy - jak zmienić kierunek obrotów??

Jego tabliczka znamionowa tak:

a wnętrze puszki przyłączeniowej tak:

Obok puszki wisi jakiś kondensator, niestety bez opisu. Skoro silnik chodzi ładnie to wnioskuję, że prawidłowy.

Aha.. i jeszcze jedno... Do których styków podłączyć wyłącznik ciśnieniowy - są trzy przewody: brązowy, niebieski i żółtozielony (0).. ??

Dodano po 24 [minuty]:

Hehe.. część odpowiedzi znalazłem przed chwilką sam przypadkiem... Instrukcja zmiany kierunku obrotów tego silnika była przylepiona na dekielku od puszki... ;-)
    Co prawda nie za bardzo kumam te rysunki ale pewnie dojdę. Postęp jest.. ;-)

Oto ona:

0 2
  • Pomocny post
    #2 29 Wrz 2016 07:05
    lord232!
    Poziom 27  

0