Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak z zasilacza komputerowego zrobić ładowarkę do telefonu.

piotuś 29 Wrz 2016 00:37 3309 19
  • #1 29 Wrz 2016 00:37
    piotuś
    Poziom 4  

Witam
    Mam stary zasilacz z komputera i chciałbym go jakoś wykorzystać myślę o zrobieniu z niego ładowarki (USB) do ładowania wielu urządzeń na raz.

I moje pytanie brzmi czy gniazdo USB mogę podłączyć bezpośrednio do linii 5V?
    Czy może będę musiał do tego dorobić jakiś układ?

0 19
  • #2 29 Wrz 2016 00:50
    _jta_
    Specjalista elektronik

Można połączyć bezpośrednio, o ile nie ma ryzyka, że zrobisz zwarcie (zdarza się, znajomy przyszedł do mnie z komputerem, który mu nie chciał działać - okazało się, że krzywo włożył wtyczkę do gniazda USB, pogiął blaszki, zrobiło się zwarcie - wyprostowałem, zaizolowałem, działa). Tylko czy to ma sens? Zasilacz ma duże rozmiary, przy małym obciążeniu zużywa dużo energii, a ładowarka kosztuje kilka zł.

0
  • #3 29 Wrz 2016 00:58
    piotuś
    Poziom 4  

_jta_ napisał:
    Tylko czy to ma sens? Zasilacz ma duże rozmiary, przy małym obciążeniu zużywa dużo energii, a ładowarka kosztuje kilka zł.

Raczej sensu nie ma.
    Tylko będzie też wykorzystywany jako zasilacz warsztatowy.
    i tu mam jeszcze jedno pytanko wyczytałem że zasilacz musi mieć obciążenie bo inaczej coś może się z nim stać więc czy wykorzystanie go jako ładowarki nada mu odpowiednie obciążenie?

0
  • #4 29 Wrz 2016 06:40
    NIXIE_123
    Poziom 28  

piotuś napisał:
    ładowarki nada mu odpowiednie obciążenie?

Czy odpowiednie? Napewno jakieś nada, to już lepsze niż nic. Możesz spokojnie używać do tego celu

0
  • #5 29 Wrz 2016 12:57
    mlynek12345
    Poziom 5  

piotuś napisał:
    _jta_ napisał:
    Tylko czy to ma sens? Zasilacz ma duże rozmiary, przy małym obciążeniu zużywa dużo energii, a ładowarka kosztuje kilka zł.

i tu mam jeszcze jedno pytanko wyczytałem że zasilacz musi mieć obciążenie bo inaczej coś może się z nim stać
    zasilacz może i chodzić bez obciążenia. tylko czy nie będzie trochę za słaby na zasilacz warsztatowy? Z doświadczenia wiem że np. jako prostownik nie sprawdza się :D

0
  • #6 29 Wrz 2016 14:11
    _jta_
    Specjalista elektronik

Jako prostownik pod względem mocy bez problemów. Tylko nie daje pasującego napięcia - dużą moc daje na +12V i +5V (ze wspólną masą), a prostownik do ładowania akumulatora "12V" powinien dawać ponad14V. Trzeba by było coś przerobić, dowinąć parę zwojów (można spróbować przestawić stabilizację, ale to może gorzej działać, bo konstrukcja raczej jest optymalizowana dla napięć, jakie normalnie daje), żeby zamiast 12V dostać np. 14.5V; przypuszczam, że do wersji z dowijaniem zwojów najlepiej się nada tani zasilacz, który ma stabilizację tylko na +5V.

0
  • #8 29 Wrz 2016 14:31
    trymer01
    Moderator Projektowanie

_jta_ napisał:
    a prostownik do ładowania akumulatora "12V" powinien dawać ponad14V. Trzeba by było coś przerobić, dowinąć parę zwojów (można spróbować przestawić stabilizację, ale to może gorzej działać, bo konstrukcja raczej jest optymalizowana dla napięć, jakie normalnie daje), żeby zamiast 12V dostać np. 14.5V;

To nie wystarczy, potrzebna jest kontrola prądu, gdyż taki zasilacz to źródło napięciowe o znikomej Rwe i podłączenie do niego rozładowanego akumulatora spowoduje przepływ bardzo dużego prądu ładowania, co skończy się albo zagotowaniem akumulatora albo w najlepszym razie wyłączeniem zasilacza (zabezpieczenie nadprądowe).

0
  • #9 29 Wrz 2016 14:38
    yokoon
    Poziom 28  

_jta_ napisał:
    Jako prostownik pod względem mocy bez problemów. Tylko nie daje pasującego napięcia - dużą moc daje na +12V i +5V (ze wspólną masą), a prostownik do ładowania akumulatora "12V" powinien dawać ponad14V. Trzeba by było coś przerobić, dowinąć parę zwojów (można spróbować przestawić stabilizację, ale to może gorzej działać, bo konstrukcja raczej jest optymalizowana dla napięć, jakie normalnie daje), żeby zamiast 12V dostać np. 14.5V; przypuszczam, że do wersji z dowijaniem zwojów najlepiej się nada tani zasilacz, który ma stabilizację tylko na +5V.

Przecież autorowi postu chodziło o ładowarkę do telefonu 5V.
    Piszecie o akumulatorze 12V.

0
  • #10 29 Wrz 2016 17:46
    rafbid
    Poziom 32  

piotuś napisał:
    i tu mam jeszcze jedno pytanko wyczytałem że zasilacz musi mieć obciążenie bo inaczej coś może się z nim stać więc.
    Zasilacz nie musi być obciążony. Problem jest gdy zasilacz ma tylko stabilizację na lini 5 V. Przy obciążeniu samej lini 12 V bez obciążania lini 5 V. Napięcie pod obciązeniem siądzie na lini 12. V
    piotuś napisał:
    czy wykorzystanie go jako ładowarki nada mu odpowiednie obciążenie?
    Nie wiem dokładnie jak jest przy USB ale chciałem kiedyś sprawdzić jaki prąd pobiera nokia 3220 i telefon pobierał go pulsacyjnie, a Ty potrzebujesz stałego obciążenia.

0
  • #11 29 Wrz 2016 21:46
    kwazar
    Poziom 29  

Jeżeli chodzi akurat o zasilanie gniazda USB na 5 V, to myślę, że zasilacz ATX będzie dobry. Tam właśnie szyna 5 V jest stabilizowana.
    Z obciążeniem nie ma problemu, przynajmniej ja się nie spotkałem, aby zasilacz taki bez obciążenia pracował niestabilnie.
    Jeżeli chodzi o zasilacz warsztatowy z zasilacza ATX to również nie widzę problemu. Jest nawet ciekawy wątek na Elektrodzie o przeróbce ATX-a na regulowany zasilacz warsztatowy.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3228761.html
    Wtedy do zasilania gniazda USB można użyć napięcia 5 V STB zasilacza.

0
  • #12 04 Gru 2017 11:20
    hvil
    Poziom 9  

Koledzy, a czy nie ma ryzyka, że jak się pod 5v w zasilaczu atx podłączy gniazdo usb, to zasilacz puści przez nie za duży prąd?
    Mam zasilacz warsztatowy oparty o ATXa, chciałem go rozbudować o gniazda usb (głównie ładowanie telefonów), jednakże na zasilaczu jest informacja o 14A przy 5V, czy można bezpiecznie na wyjściu 5v zalutować gniazdo USB, bez niebezpieczeństwa uszkodzenia telefonu przy ładowaniu?

0
  • #13 04 Gru 2017 11:43
    Freddy
    Poziom 43  

Jeśli zasilacz będzie miał dokładnie 5V, to telefon sam zadba o to, żeby pobierać jedynie taki prąd jaki może.
    Z drugiej strony zwróć uwagę na to, że zwykłe podłączenie telefonu pod USB zapewni jedynie prąd maksimum 500mA. Żeby prąd mógł być większy, należy odpowiednio "skonfigurować" to gniazdo.

Oczywiście musisz pamiętać o prawidłowym podłączeniu + i - :)

1
  • #14 04 Gru 2017 11:44
    NIXIE_123
    Poziom 28  

hvil napisał:
    Koledzy, a czy nie ma ryzyka, że jak się pod 5v w zasilaczu atx podłączy gniazdo usb, to zasilacz puści przez nie za duży prąd?

Nie ma ryzyka
    hvil napisał:
    czy można bezpiecznie na wyjściu 5v zalutować gniazdo USB, bez niebezpieczeństwa uszkodzenia telefonu przy ładowaniu?

Można

1
  • #15 04 Gru 2017 11:49
    hvil
    Poziom 9  

@Freddy co rozumiesz przez taką konfigurację? I jak to uczynić?

0
  • #17 04 Gru 2017 11:51
    hvil
    Poziom 9  

Freddy napisał:
    Różne telefony mają różne opcje "uruchomienia" wyższego prądu. Jaki Ty masz telefon?

Moto G3 i LG L5, odblokowuje się to po stronie ładowarki czy telefonu? W domu mam gniazdkową ładowarkę 2,5 A, z niej też bierze tylko telefon 0,5A?

0
  • #19 04 Gru 2017 11:55
    hvil
    Poziom 9  

Freddy napisał:
    hvil napisał:
    Moto G3 i LG L5
    Ciekawe skąd Ty wiesz jaki autor ma telefon? :)

Myślałem, że odpowiedź i zapytanie kierowane do mnie. Wszakże podłączyłem się pod temat ze swoim pytaniem.

0
  • #20 04 Gru 2017 11:57
    Freddy
    Poziom 43  

Zastosuj fabryczne, oryginalne przewody, to prąd będzie taki jak trzeba.
    Poniżej masz najczęstsze stosowane metody "identyfikacji ładowarki".

Jak z zasilacza komputerowego zrobić ładowarkę do telefonu.

1
  Szukaj w 5mln produktów