Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Scania 164 GRS 900R - Olej ze skrzyni przedostaje się do Retardera

tomek-staw 29 Sep 2016 13:58 3108 5
 • #1
  tomek-staw
  Level 13  
  Witam, mam podejrzenie że olej ze skrzyni biegów przedostaje się do retardera. Problem dotyczy c.s Scania 164l 2003 r skrzynia GRS 900R z opticruise. W ostatnim czasie retarder zaczął wyrzucać odpowietrznikiem nadmiar oleju natomiast w skrzyni zauważyłem ubytek ok 2-3l. W obudowie retadera nie ma otworu kontrolnego którym można zweryfikować przeciek ze skrzyni do retardera. Auto posiada również hydraulikę siłowę jednak przeciek przez pompę został wykluczony ponieważ tam jest otwór kontrolny. Pytanie czy spotkał się ktoś z takim przypadkiem? Dla mnie jest to nieco dziwne ponieważ olej w Retarderze jest na wyższym poziomie niż w skrzyni raczej nie ma mowy o swobodnym przecieku. Może retarder wytworzyć podciśnienie i wysysać olej ze skrzyni?
 • #2
  szaman108
  Level 31  
  Witam

  Z przeciekiem w drugą stronę się spotkałem ale z przypadkiem jak Twój to nie.
 • #3
  saron22
  Trucks specialist
  Ja spotkałem sie z przypadkiem gdy olej ze skrzyni przedostawał sie do retardera. W tamtym aucie problem byl bardziej zlożony i skończyło sie na wymianie skrzyni wraz z retarderem
 • #4
  TomasAGC
  Level 16  
  Zdarza się tak czasem do wymiany uszczelniacz.
 • #5
  tomek-staw
  Level 13  
  Dzięki za podpowiedzi. Założyłem na próbę drugi retarder, który leżał na zapasie. Po wyjęciu starego zauważyłem pękniętą koronkę łożyska przy kole zębatym retardera. Rolki są na miejscu luzu nie ma na łożysku. Być może jakićś opiłek z łożyska uszkodził uszczelniacz. Może ktoś posiada instrukcję naprawy retardera po polsku? Chodzi mi o wymianę łożyska i uszczelniacza. Sam retarder był sprawny poza tym przeciekiem. Z góry dziękuje.
 • #6
  HADŻI
  Level 23  
  Opisu niestety nie mam ale może na początek takie dwa rys.poglądowe.Na pewno dużo ułatwią.Zasadniczo jeden ściągacz będzie potrzebny do zdjęcia elementu nr. 70
  Rozbiera się od tyłu, od strony wejścia węży olejowych po koleji :D jak klocki lego.Uszczelnienia oczywiście do wymiany. Są zamienniki np. coś takiego znalazłem tylko ,że ja z sudera brałem.Mam nadzieje ,że coś pomogłem.Powodzenia.
  http://allegro.pl/komplet-zestaw-naprawczy-retardera-scania-i4941129673.html