Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie telefonów w sieci lokalnej z tzw. Hot Folderem

neptyk_totalny 30 Wrz 2016 00:36 522 10
  • #1 30 Wrz 2016 00:36
    neptyk_totalny
    Poziom 4  

Witam.
    Jako że to mój pierwszy post na forum, tak więc mówię wszystkim grzeczne "dobry wieczór".
    Nie bez powodów piszę w dziale Sieci Początkujący ( niestety "bardziej początkujący" już nic nie było :) )
    Opiszę swój problem licząc, że ktoś podpowie co zrobić i do kogo się skierować. Tak więc:
    Na imprezie którą będę obsługiwał jako fotograf (zapomniałem napisać czym zajmuję się zawodowo :) ) chcę zrobić gościom niespodziankę i umożliwić im przez jakąś godzinę, dwie - aby robiąc zdjęcia SWOIMI telefonami (android i OsX) mogli przesłać po wi-fi zrobione fotki do określonego folderu na laptopie. Ów folder (tzw Hot Folder) jest ustawiony w programie drukującym. Jeżeli wpada doń zdjęcie program automatycznie pobiera je do druku a następnie po wydrukowaniu przerzuca do innego folderu (Wydrukowane Archiwum). Słowem wszystkie zdjęcia które trafią do Hot Foldera zostaną wydrukowane.
    Jedyna funkcja jaką potrzebuję to możliwość połączenia kilku, kilkunastu telefonów w jednej sieci tak by zrobione zdjęcie można było przesłać po tej sieci do ŚCIŚLE OKREŚLONEGO folderu znajdującego się na laptopie (bądź tablecie z Win10) do którego podpięta jest z kolei drukarka termosublimacyjna (po kablu oczywiście).

Cały wic polega na tym aby ustanowienie połączenia (dołożenie każdego kolejnego telefonu do tej lokalnej sieci było banalnie proste. Tzn czy da się np stworzyć sieć o nazwie np. BALBINA i haśle PTYS aby każdy na sali mógł się z nią połączyć? A jeżeli się połączy to jak ma przez tę sieć przesłać fotkę do HOT FOLDERA?
    Niestety wszystko musi być banalnie proste w konfiguracji bo impreza jest z lekka alkoholizowana i nie widzę siebie w roli tłumaczącego zawiłości sieci internetowych :) Jedyne do czego mogę się posunąć to wydrukowanie baneru (ściągi dla gości) z krótką instrukcją JAK TO SIĘ ROBI.

Będę wdzięczny za wszelkie porady - sam oczywiście łapek swoich koślawych w ustawienia konfiguracyjne nie włożę ale przynajmniej muszę wiedzieć co powiedzieć żeby się nie ośmieszyć człowiekowi, który mi to będzie stawiał :)
    Serdeczne dzięki
    Andrzej

0 10
  • Pomocny post
    #2 30 Wrz 2016 08:55
    Epic
    Poziom 26  

Witam,

Jest co najmniej kilka opcji:

1. Udostępnić gościom WiFi z dostępem do Internetu(w razie jakby nie korzystali z danych komórkowych). A w celu przesyłu zdjęć poinstruować ich, by korzystali z którejś z usług z schowków w chmurze np. Dropbox, Google Drive. Tzn Skonfigurować taki schowek, dać gościom dane do logowania, by przesyłali zdjęcia. Następnie zawartość schowka synchronizować z Hot Folderem.

2. Można tak jak sugerujesz po prostu udostępnić folder w Windows w sieci. Wówczas WiFI nie musi mieć właściwego dostępu internetu. Gości trzeba, by wówczas poinstruować, by łączyli się z tak udostępnionym folderem za pomocą odpowiedniego menadżera plików. Dla androida np ES File Explorer się dobrze nada.

3. Opcja jest trochę trudniejsza w konfiguracji, ale chyba najprostsza dla gości. Na Windows konfigurujesz odpowiednio klienta poczty, by automatycznie zapisywał zdjęcia do Hot Folderu (Attachment Extractor). A gości instruujesz by po prostu wysyłali Ci zdjęcia na maila. Wifi z dostępem do Internetu.

Wadą pierwszej opcji jest konieczność instalacji oprogramowania(choć nie w każdym przypadku). Za to same aplikacje są raczej ustandaryzowane dla Androida i iOSa. Toteż instrukcje robisz uniwersalną.

Druga opcja nie potrzebuje dostępu do Internetu, ale mniej techniczne osoby mogą się pogubić w menadżerach plików(choć niekoniecznie). No i prawie na pewno będą musieli coś w telefonach doinstalować. Do tego same aplikacje mogą się różnić na Androidzie i iOS. Więc instrukcje powinieneś zrobić w 2 wersjach.

Trzecia opcja jest o tyle prosta, że prawie każdy klienta poczty na telefonie ma i maila z załącznikiem wysyła się względnie prosto. Gorzej jak ktoś nie korzysta z maila na telefonie lub po prostu nie chce go wysyłać, wówczas musiałbyś udostępnić również którąś z dwóch poprzednich alternatyw.

Wg mnie najlepiej by było zastosować 2 opcje tj drugą i pierwszą albo trzecią.

0
  • #3 30 Wrz 2016 13:17
    neptyk_totalny
    Poziom 4  

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Są to alternatywy godne rozważenia :) Najlepiej by było aby to był sposób bez dostępu do netu ale z pominięciem menadżerów plików :) Na razie gdybym miał wybierać to wybrałbym opcję dwóch sposobów: folder w chmurze +email :) Ktoś jeszcze ma jakieś pomysły? :)

Dodano po 23 [minuty]:

Epic napisał:
    Następnie zawartość schowka synchronizować z Hot Folderem.

Hmmmm..... To chyba jednak nie zadziała. Po wydrukowaniu - zdjęcia z Hot Folderu przerzucane są do innego folderu (archiwum). Jeżeli będzie ustawiona opcja synchronizacji folderów to drops będzie non stop "dosyłał" zdjęcia do Hot Foldera - nawet te już wydrukowane. :( :( :(

0
  • #4 30 Wrz 2016 15:24
    Epic
    Poziom 26  

neptyk_totalny napisał:
    Jeżeli będzie ustawiona opcja synchronizacji folderów to drops będzie non stop "dosyłał" zdjęcia do Hot Foldera - nawet te już wydrukowane

Racja, może to być problemem. Ale da się też to obejść wykorzystując do synchronizacji dodatkowy folder i za pomocą skryptu, bądź dodatkowego oprogramowania np rsync, SyncToy kopiować do Hot Folderu tylko nowe pliki z synchronizacji. Komplikuje to jednak tę opcje.

Samo oprogramowanie do synchronizacji, może mieć też taką dodatkową opcje. W Dropboxie np jest to Selective sync, ale nie wiem, czy sprawdzi się konkretnie w tym przypadku.

1
  • #5 04 Paź 2016 00:30
    neptyk_totalny
    Poziom 4  

Epic napisał:
    Racja, może to być problemem.

Epic - a może słyszałeś o jakimś sofcie który wykorzystałby przesył bluetooth ale bez konieczności RĘCZNEGO parowania telefonów z laptopem?

0
  • #6 04 Paź 2016 01:34
    Epic
    Poziom 26  

Coś takiego jest możliwe, ale głównie jako metody dla programistów do konkretnych zastosowań.
    Gotowego uniwersalnego programu nie znalazłem i możliwe, że nie ma. Jako, że uruchomienie czegoś takiego, byłoby sporym naruszeniem bezpieczeństwa danego urządzenia.

Odnosząc się do Twojego drugiego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3255668.html

Ciężko będzie znaleźć rozwiązanie niewymagające w 100%, żadnej konfiguracji/instalacji ze strony klientów.

Gdyby np. zrobić tak, że goście wrzucają zdjęcia na jakąś stronę na np. facebook-u i automatycznie przenosić wrzucone tam zdjęcia do odpowiedniego folderu. To zawsze może znaleźć się jeden gość, który konta na fb nie ma.

Jedyne co mi przychodzi jeszcze do głowy, a zakłada tylko iż każdy w telefonie ma przeglądarkę internetową to:
    1. Konfigurujesz sieć WiFi, nie musi mieć dostępu do internetu, ale sam AP/Router musi być odpowiedni, by skonfigurować na nim tzw. Captive Portal.
    2. Gości instruujesz, by w celu załadowania zdjęcia skorzystali z przeglądarki w telefonie i weszli na odpowiednią stronę. Adres strony to zasadniczo ip routera(choć nazwę też można dodać) do tego captive portal nie powinien pozwalać na wejście na nic innego toteż przekierowanie na tą stronę było by automatyczne.
    3. Ową stronę wyposażyć w odpowiedni przycisk ze skryptem do wgrywania obrazków. Takim jak "Dodaj załącznik" na tym forum. Obrazki lądują wiadomo gdzie.

Opcja trochę wymagająca, ale też niezbyt sama w sobie skomplikowana. Wymaga po prostu odpowiedniej konfiguracji paru rzeczy.

1
  • #7 04 Paź 2016 12:36
    neptyk_totalny
    Poziom 4  

Bardzo Ci dziękuję. Naprawdę kreatywne masz te pomysły :) Oczywiście w połowie nierozumiem o czym do mnie piszesz (wiem, wiem - lamer jestem :) ) ale doceniam Twoją pomoc. Zainteresował mnie pomysł z Captive Point. Rozumiem, że jak w mojej mieścinie znajdę kogoś od połączeń sieciowych to powinien ogarnąć temat?
    Cholera, nawet nie wiem jaki odpowiedni, konkretny i dobry ruter do tego kupić.... :(

0
  • Pomocny post
    #8 04 Paź 2016 13:30
    Epic
    Poziom 26  

neptyk_totalny napisał:
    Rozumiem, że jak w mojej mieścinie znajdę kogoś od połączeń sieciowych to powinien ogarnąć temat?
    Cholera, nawet nie wiem jaki odpowiedni, konkretny i dobry ruter do tego kupić.... :(

Raczej powinien, możesz zacząć od znalezienia takiej osoby i zależnie od tego co potrafi dokupić router.

Taką funkcje mają wszystkie bardziej zaawansowane urządzenia np. Mikrotiki. Da się to też zrobić na tańszych urządzeniach obsługujących alternatywne firmware np OpenWRT, Tomato itp.

0
  • #9 04 Paź 2016 16:38
    neptyk_totalny
    Poziom 4  

Dziękuję za porady. Zabieram się do działania :)

0
  • #10 04 Paź 2016 17:00
    likufanele
    Poziom 13  

Generalnie, żeby twój pomysł się "przyjął" na imprezie i żeby goście chętnie z niego korzystali to cały proces musi się składać z dwóch - góra trzech kroków.

Ja mam następującą propozycję:
    Musisz stworzyć najprostszą stronę internetową pozwalającą tylko i wyłącznie na upload zdjęcia. Umieszczasz tę stronę na serwerze działającym na tym komputerze który będziesz miał na miejscu i podłączonym do drukarki (to się da zrobić bardzo prosto nawet na Windowsie). Ten komputer podłączasz do odpowiednio skonfigurowanego routera którego przynosisz ze sobą. Router ten powinien być podłączony do Internetu i jednocześnie udostępniać możliwość podłączenia się gości do WiFi bez hasła. Powinna być możliwość dostania się na tę twoją stronę zarówno z sieci lokalnej jak i internetu za pomocą prostego adresu (domeny). Adres ten umieszczasz na banerze/ulotkach, które rozdasz gościom (pamiętaj o umieszczeniu tam też kodu QR z adresem).

Proces dla gości jest następujący:
    - połączenie z twoim WiFi/ogólnodostępnym w obiekcie WiFi/Internetem mobilnym w dowolny dla gościa sposób - nie możesz wymuszać tylko jednego zatwierdzonego przez ciebie sposobu podłączenia
    - wejście na twoją stroną przez adres dostępny na ulotce/banerze/kodzie QR
    - upload zdjęcia przez stronę

Tak przynajmniej ja bym to zrobił. Jak mój sposób ci się podoba to powiedz, wtedy bardziej rozwinę temat. ;)

1
  • #11 04 Paź 2016 17:03
    neptyk_totalny
    Poziom 4  

Bardzo mi się podoba - proszę o rozwinięcie :)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo