Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer 7738G - Brak urządzenia audio po wymianie GPU

30 Wrz 2016 09:31 573 7
 • Poziom 10  
  Sprawa wygląda następująco:
  Laptop ma już swoje lata ale jest całkiem fajną bazą do rozbudowy więc postanowiłem go nieco zmodernizować( bez żadnych przeróbek , tylko wymiana podzespołów ).
  Min. wymieniłem Geforca Gt240M na AMD Firepro m4000.
  Wszystko zadziałało od razu. Grafika z nowym procesorem i ramem działa znakomicie ale... od czasu wsadzenia m4000 nie mam dźwięku.

  To co udało mi się do tej pory zrobić.
  - potwierdziłem, że po wsadzeniu GT240M z powrotem dźwięk działa jak dawniej - więc niczego podczas wymiany nie uszkodziłem
  - po wgraniu zmodyfikowanego biosu mam możliwość włączania lub wyłączania zintegrowanego urządzenia audio - nadal nic to nie zmienia.
  - W systemie obecne jest urządzenie (w grupie urządzenia systemowe ) Intel HD Audio bus i właśnie to urządzenie jest włączane lub wyłączane z poziomu BIOS ( znika z systemu po wyłączeniu )
  Nie wiem czy dobrze to rozumiem ale na szynie HD audio powinno być obecne urządzenie ( w moim przypadku Realtek HD audio ) tak?

  Jakieś pomysły co z tym zrobić?
  Można w jakiś sposób ręcznie dodać sprzęt niewykrywany przez system?

  Dla testów uruchomiłem nawet Linuxa z Live CD i tam też brak urzązenia Audio ( poza tym na karcie graficznej do obsługi HDMI )
 • Poziom 10  
  PITERRR napisał:
  Odinstalowałeś sterowniki od Geforca Gt240M i wyczyściłeś rejestr ,to po tej czynności zainstaluj sterowniki do AMD Firepro m4000 .


  WIndowsa miałem zainstalowanego od.. dnia zakupu, czyli od 2009r. potem upgrade do windowsa 10 więc po wymianie sprzętu zdecydowałem się na czystą instalację 10tki.
  Zanim zainstalowałem 10tkę postawiłem Windows 7 - te same objawy co w 10tce. Reasumując zarówno na czystej 7ce jak i 10tce jest to samo.
  Problem wydaje się być sprzętowy. Z jakiegoś powodu m4000 blokuje Realteka i to chyba na poziomie BiOS. System widzi szynę HD AUDIO ale nie widzi na niej żadnego urządzenia .
  Razem z urządzeniem dźwiękowym powinien tam być chyba modem - tez go nie ma nigdzie.

  PITERRR napisał:
  I daj skan z menażera urządzeń.


  po południu dołączę. Nie ma tam jednak żadnego niezainstalowanego urządzenia. Wygląda to tak jakby urządzenie było fizycznie nieobecne na płycie.
 • Poziom 10  
  Tak, Core 2 duo. No nic, na razie używam zewnętrznego SB Play i chyba najzwyczajniej w świecie wmontuję go gdzieś do środka. Po zdjęciu obudowy i odlutowaniu portu usb jest całkiem niewielki a w laptopie miejsce się znajdzie:) Pytanie tylko czy są na płycie miejsca z wolnym, niewyprowadzonym portem USB? czy dolutować się do istniejącego portu?
  Podłączenie do wewn. głośników jest proste ale fajnie by było podłączyć do wbudowanego w laptop gniazda słuchawkowego aby odcinało głośniki po podpięciu słuchawek.
 • Poziom 10  
  Wątek do którego podałeś link znam, nawet sam w nim uczestniczę:)
  Liczę jednak na Waszą wiedzę i doświadczenie.
  Dziwna rzecz.
  Dziś przez chwilę miałem w menadżerze niezidentyfikowane urządzenie.
  Zdążyłem skopiować identyfikator sprzętowy, potem zacząłem na siłę instalować różne sterowniki po czym po instalacji jednego z nich urządzenie niby się zainstalowało i ... ponownie zniknęło z menadżera.
  ID jak poniżej:
  HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0262&SUBSYS_10338908
  Wszystko wskazuje na brakującego realteka... niestety znów go nie ma:(
  Da się jakoś ręcznie dodać urządzenie mając ten ID?

  lisek, bardzo dziękuję za dokumentację techniczną. Nie miałem pojęcia że dla tego laptopa taka istnieje!