Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta modyfikacja amplitunera ONKYO TX-SR605 - załączenie subwoofera

Maciek_C 30 Wrz 2016 10:23 6657 1
  • Witam wszystkich,
    Dziś chciałbym przedstawić banalnie prostą ale bardzo funkcjonalną przeróbkę amplitunera ONKYO TX-SR605 (choć taka modyfikacja może być dokonana w niemal wszystkich innych amplitunerach).

Słowem wstępu chciałbym powiedzieć, iż mam świadomość, że to, co przedstawię, to jest "elektroniczne przedszkole" (nie czuję się fair z tym, że z automatu dostaję za to tyle punktów jak koledzy za bardzo skomplikowane konstrukcje budowane niekiedy latami), lecz mimo usilnych poszukiwań nie znalazłem bardziej pasującego działu. Mimo tego chciałbym się tą drobną modyfikacją podzielić ze względu na korzyści jakie niesie.
    Chciałbym też delikatnie podpytać moderatorów, czy nie byłoby przydatne stworzenie niezależnego działu z modyfikacjami istniejących urządzeń, który byłby niżej punktowany?

Modyfikacja polega na dołożeniu do amplitunera prostego układu, pozwalającego na podanie napięcia zasilania subwoofera jedynie gdy amplituner przełącza się w tryb wielokanałowy.

Powodem do wykonania tej modyfikacji jest fakt, że mój subwoofer kina domowego (JAMO E5SUB.2) posiada jedynie przełącznik ON/OFF. Zgodnie ze znaną z fizyki zasadą zachowania minimalnej energii potencjalnej (czyli w tym przypadku lenistwem :D ), jako że uciążliwe jest wstawanie do subwoofera zawsze przed i po seansie (by go włączyć i wyłączyć), postanowiłem coś z tym zrobić. Dodatkowo zmobilizował mnie do tego wątek kolegi Mirley, przedstawiający prosty detektor sygnału audio, który do tej roli dobrze by się nadawał. Posiada on jednak pewną wadę, mianowicie musi mieć zapewnione stałe źródło zasilania, czyli wymaga zastosowania dodatkowego transformatora Stand-by. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej faktowi "pstrykania" przekaźników w amplitunerze przy przełączaniu trybu dźwięku. Odpowiedzialne za to są przekaźniki, służące załączaniu głośników.
    Studiując instrukcję serwisową amplitunera znalazłem ich układ na schemacie SD-4 ze str. 24. Fragment schematu przedstawiam poniżej (mam nadzieję, że nie łamię praw autorskich):

Na tym schemacie widać przekaźniki RL6602 i RL6603, sterowane tranzystorem Q6602. Przekaźniki te służą do załączenia głośników efektowych i głośnika centralnego, które załączają się tylko w trybie wielokanałowym. Postanowiłem więc wykorzystać ten sygnał do sterowania napięciem zasilającym subwoofera. Teoretycznie wystarczyło dostawić jeden przekaźnik z cewką na 24V DC, wpiętą równolegle do RL6602 i RL6603, jednak bałem się przeciążenia tranzystora Q6602, szczególnie w chwili załączenia przekaźników, postanowiłem więc wykonać dodatkowy układ sterowania przekaźnika, gdzie sygnałem sterującym byłoby napięcie kolektora Q6602. Potrzebowałem więc 3 napięć: +24V (kolor czerwony na schemacie), masa (kolor niebieski) i sterowanie (kolor żółty). Na płycie amplitunera punkty wyprowadzenia napięć pokazane zostały na poniższym zdjęciu:

Jako, że sygnał sterujący jest zanegowany (około 24V to stan wyłączenia, zaś około 0V to stan załączenia), do sterowania użyłem tranzystora PNP. Schemat oraz płytka układu sterowania wraz z przekaźnikiem przedstawione zostały na
    poniższych rysunkach:

Prosta modyfikacja amplitunera ONKYO TX-SR605 - załączenie subwoofera Prosta modyfikacja amplitunera ONKYO TX-SR605 - załączenie subwoofera Prosta modyfikacja amplitunera ONKYO TX-SR605 - załączenie subwoofera

Napięcie wejściowe zasilania subwoofera (i przy okazji CD) wyprowadziłem z głównego transformatora (oczywiście z zacisków uzwojenia pierwotnego). Dzięki temu napięcie na wyjście zasilania CD podawane jest dopiero po włączeniu wzmacniacza (mój leciwy DENON DCD-715 również nie ma funkcji Stand-By). Dzięki temu jedno napięcie wyjściowe podawane jest po włączeniu wzmacniacza (CD), zaś drugie - po włączeniu trybu wielokanałowego (Subwoofer).

Należy tu jednak mieć na uwadze dopuszczalną obciążalność prądową przekaźnika załączającego główny transformator oraz bezpiecznika sieciowego.

Przyszedł czas na zamontowanie sieciowych gniazd wyjściowych na tylnej ściance amplitunera:

Prosta modyfikacja amplitunera ONKYO TX-SR605 - załączenie subwoofera Prosta modyfikacja amplitunera ONKYO TX-SR605 - załączenie subwoofera

Płytkę wykonałem tak, by rozstaw otworów montażowych pasował w wolne otwory w obudowie amplitunera (na zdjęciu już znajdują się śruby po dokonanym montażu). Układ zamocowany został na elementach dystansujących wykonanych z blachy.
    Prosta modyfikacja amplitunera ONKYO TX-SR605 - załączenie subwoofera Prosta modyfikacja amplitunera ONKYO TX-SR605 - załączenie subwoofera

Wygląd podłączonego układu przedstawia się następująco.

Mam świadomość, że samo podłączenie przewodów do płytki nie jest zrobione profesjonalnie, wszak mogłem się podłączyć do punktów lutowniczych od spodu płytki, nie uszkadzając solder maski, jednak dostęp do drugiej strony jest bardzo utrudniony i sporo czasu zajmuje dostanie się do tych punktów. Taki montaż ułatwia ponowną ingerencję w układ (jego demontaż, modernizację itp.). Po dłuższych testach wlutuję tam gold piny i zabezpieczę przed utlenianiem.

Ta drobna modyfikacja sprawuje się świetnie. W końcu nie trzeba się zastanawiać, czy wyłączyło się subwoofer, no i nie pobiera on energii w trybie Stand-by.

Po montażu stwierdziłem, że niepotrzebnie zastosowałem niezależne wejścia napięć zasilających CD i subwoofera. Rozdziału mogłem dokonać na płytce a tak musiałem prowadzić od transformatora po 2 przewody

Na koniec uwagi:
    Ten post przeznaczony jest dla doświadczonych elektroników.
    Tą wiadomością nie mam zamiaru namawiać nikogo do nieautoryzowanej ingerencji w swój sprzęt AV.
    Nie odpowiadam za wszelkie straty lub zniszczenia spowodowane nieprawidłowo wykonaną modyfikacją.
    Należy pamiętać, że ingerencja w sprzęt podczas okresu gwarancyjnego powoduje utratę świadczeń gwarancyjnych ze strony producenta
    W urządzeniu panuje napięcie groźne dla zdrowia i życia człowieka.
    Przewody z sygnałami z płytki przekaźników należy zabezpieczyć przed napięciami sieciowymi stosując dodatkową izolację lub prowadząc je z dala od tych napięć.

Dla zainteresowanych więcej info i ewentualna dokumentacja na PW

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 30 Wrz 2016 16:36
    prosiak_wej
    Poziom 26  

A ja nie mam Ci nic za złe. Płytka wykonana bardzo dobrze, połączenia też. A czasami bywa, że trzeba sprzęt dostosować do swoich potrzeb. W końcu sprzęt ma być dla człowieka a nie odwrotnie. Dlatego wolę sprzęt używany, który nie jest objęty już żadną gwarancją i bez obawień można w nim gmerać. Sam jakieś dwa lata temu dodałem wyjście cyfrowe - optyczne i kablowe do odtwarzacza CD Sony CDP-270, aby dźwięk skierować na deck MD, który już analogowo jest podłączony do wzmacniacza. W ten sposób mogę kopiować CD do MD na drodze cyfrowej oraz oba urządzenia pracują pod jednym wejściem wzmacniacza.

Co do dobierania się do płyty wzmacniacza, może będę potępiony, ale mi też nie chciałoby się rozmontowywać całego urządzenia, skoro sygnały można wziąć z górnej warstwy. A dobranie się do dolnej warstwy PCB niektórych wzmacniaczy to istna katorga...

Także Kolego, ode mnie masz plusik :)