Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizja naziemna a kabel satelitarny

skabszo 30 Wrz 2016 11:08 1761 11
  • #1 30 Wrz 2016 11:08
    skabszo
    Poziom 4  

hej,

Mam debilny problem - przepraszam, ale w ogóle się na tym nie znam. Sprawa jest taka - kupiłem dom, w którym mam gniazdo abonenckie (Radio, TV, SAT). Po podłączeniu TV do gniazda TV, nie dostroiło nawet jednego kanału telewizji naziemnej. Po konsultacji z deweloperem okazało się, że domyślnie oni zakładają, że klient będzie chciał korzystać z telewizji satelitarnej (kabel z gniazda wyprowadzony jest na sam dach, wywieszony poza komin). Tylko, że ja nie chcę z takowej korzystać - telewizja naziemna cyfrowa jest dla mnie ok (tym bardziej, że korzystając nawet z mini anteny wewnątrz domu wszystko śmiga).

PYTANIE WŁAŚCIWE
    Czy po podłączeniu telewizora do gniazda SAT, kablem koncentrycznym z wtyczkami F - mogę na dachu podłączyć antenę (nie wiem właśnie jaką, czy to jakiś talerz czy po prostu zwykłą drutową) i tak odbierać telewizję naziemną? Telewizor posiada wbudowany tuner.

Wybaczcie za naiwne pytanie.. dzięki za pomoc.

0 11
  • #3 30 Wrz 2016 11:19
    skabszo
    Poziom 4  

Do najbliższego nadajnika w linii prostej mam dokładnie 6km. Ale skoro mówisz, że zwykła antena siatkowa może wystarczyć to super. Bardzo dziękuję :)

0
  • #4 30 Wrz 2016 11:33
    1098678
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 30 Wrz 2016 12:03
    Adi01
    Poziom 18  

mihal2002 napisał:
    skabszo napisał:
    Czy po podłączeniu telewizora do gniazda SAT, kablem koncentrycznym z wtyczkami F - mogę na dachu podłączyć antenę (nie wiem właśnie jaką, czy to jakiś talerz czy po prostu zwykłą drutową) i tak odbierać telewizję naziemną?

Nie.

Dokładnie rzecz biorąc, odbiornik podłączasz do gniazda z oznaczeniem TV a nie SAT. Na dachu do istniejącego kabla montujesz antenę do TV naziemnej, ale przy 6 km do nadajnika siatka może dawać za dużo sygnału (głowica odbiornika "zgłupieje"). Z tego co wiem we Wrocławiu sygnały są bardzo silne. Podaj dokładną lokalizację odbiornika (dzielnica, ulica) i z jakiego nadajnika będziesz odbierał sygnał. Koledzy dobrze znający tamten teren na pewno coś Ci doradzą w kwestii modelu anteny. Antena na dachu zawsze będzie działać lepiej od wewnętrznej (nawet najdroższej).

0
  • #6 30 Wrz 2016 12:04
    LeDy
    Poziom 43  

skabszo napisał:
    Po konsultacji z deweloperem okazało się, że domyślnie oni zakładają, że klient będzie chciał korzystać z telewizji satelitarnej (kabel z gniazda wyprowadzony j
    PYTANIE WŁAŚCIWE
    Czy po podłączeniu telewizora do gniazda SAT, kablem koncentrycznym z wtyczkami F - mogę na dachu podłączyć antenę (nie wiem właśnie jaką, czy to jakiś talerz czy po prostu zwykłą drutową) i tak odbierać telewizję naziemną? Telewizor posiada wbudowany tuner.

Wybaczcie za naiwne pytanie.. dzięki za pomoc.

Zależy jak jest zrobiona instalacja. Sprawdź co jest po drodze z dachu do gniazda antenowego.
    Cytat:
    przy 6 km do nadajnika siatka może dawać za dużo sygnału

Są anteny siatkowe 1/2 i nawet 1/4. np. ASP-4 itd

0
  • #7 30 Wrz 2016 12:15
    Adi01
    Poziom 18  

LeDy napisał:

Są anteny siatkowe 1/2 i nawet 1/4. np. ASP-4 itd

Zgadza się, dlatego tak ważna jest informacja o lokalizacji odbiornika :D Skoro tymczasowo używa anteny pokojowej to na 100% ma w niej wzmacniacz.
    Prawdopodobnie chodzi o nadajnik Wrocław Ślęża a tam Mux 8 jest w pol.V, dlatego ja bym sugerował coś takiegoLink w wersji bez wzmacniacza.

0
  • #8 30 Wrz 2016 13:09
    skabszo
    Poziom 4  

Kurde, nie wiem jakim cudem ale na jednej stronie był zaznaczony nadajnik na placu grunwaldzkim. Ja mieszkam w miejscowości Wilczyce, ul. Wesoła.

Z tym podłączaniem do gniadzek tylko mam pytanie - bo chyba nie kumam.

Cytat:
    Dokładnie rzecz biorąc, odbiornik podłączasz do gniazda z oznaczeniem TV a nie SAT. Na dachu do istniejącego kabla montujesz antenę do TV naziemnej, ale przy 6 km do nadajnika siatka może dawać za dużo sygnału (głowica odbiornika "zgłupieje"). Z tego co wiem we Wrocławiu sygnały są bardzo silne. Podaj dokładną lokalizację odbiornika (dzielnica, ulica) i z jakiego nadajnika będziesz odbierał sygnał. Koledzy dobrze znający tamten teren na pewno coś Ci doradzą w kwestii modelu anteny. Antena na dachu zawsze będzie działać lepiej od wewnętrznej (nawet najdroższej).

Jak wcześniej podłączałem TV do gniazda TV, to nic nie odbierało (a chyba w teorii nawet sam kabel powinien dawać jakikolwiek sygnał?). Czyli jeśli dobrze rozumiem - do takiego gniazda zawsze pociągnięty jest jeden kabel koncentryczny (więc śmiało mogę podłączyć przez TV) , bo specjalne wyjścia to właśnie tylko kwestia wejść/wyjść? i nie odbieram tylko dlatego, że na dachu kabel nie jest zakończony anteną?

co do tej wewnętrznej anteny - dokładnie, ma ona wzmacniacz sygnału (bo ustrojstwo się też wpina do zasilania osobno):)

0
  • #9 30 Wrz 2016 13:44
    Adi01
    Poziom 18  

Aby mieć (stabilnie) wszystkie mux'y (1, 2, 3 i 8), powinieneś ustawić antenę na nadajnik Wrocław Ślęża - 43km i wymarzony profil terenu. Jak na razie na rynku jest tylko jedna antena dwuzakresowa (UHF i VHF) przystosowana do pracy w dwóch polaryzacjach jednocześnie - ta którą podałem. Czy wystarczy, musieliby wypowiedzieć się koledzy znający dobrze sytuację na tamtym terenie.
    Jeśli Ci się nie spieszy, to może trochę poczekaj z zakupem anteny. Z informacji jakie posiadam wynika, że ten producent (Barczak) opracował i uruchomił produkcję pełnowymiarowych log-per 2-65 i 5-65 pracujących w dwóch polaryzacjach jednocześnie. Podobno to jest kwestia dni, kiedy te anteny trafią do sprzedaży.

0
  • #10 30 Wrz 2016 13:57
    skabszo
    Poziom 4  

Adi01 napisał:
    Aby mieć (stabilnie) wszystkie mux'y (1, 2, 3 i 8), powinieneś ustawić antenę na nadajnik Wrocław Ślęża - 43km i wymarzony profil terenu. Jak na razie na rynku jest tylko jedna antena dwuzakresowa (UHF i VHF) przystosowana do pracy w dwóch polaryzacjach jednocześnie - ta którą podałem. Czy wystarczy, musieliby wypowiedzieć się koledzy znający dobrze sytuację na tamtym terenie.
    Jeśli Ci się nie spieszy, to może trochę poczekaj z zakupem anteny. Z informacji jakie posiadam wynika, że ten producent (Barczak) opracował i uruchomił produkcję pełnowymiarowych log-per 2-65 i 5-65 pracujących w dwóch polaryzacjach jednocześnie. Podobno to jest kwestia dni, kiedy te anteny trafią do sprzedaży.

kurde jesteście kopalnią wiedzy :) dzięki!

0
  • #11 30 Wrz 2016 13:58
    boguslaw robak
    Poziom 20  

Witam morze przyjrzyj się jakich anten używają twoi sąsiedzi i w którym kierunku mają skierowane pozdrawiam .

0
  • #12 30 Wrz 2016 14:03
    Adi01
    Poziom 18  

Ale sąsiedzi niekoniecznie muszą mieć instalacje przystosowane już do Mux 8 tym bardziej, że jest tam na razie nadawany tylko sygnał kontrolny (kolorowe pasy i pisk).

0