Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Do czego służy dioda prostownicza przy elektrozaczepie?

30 Wrz 2016 15:04 6513 5
  • Poziom 6  
    Witam,

Montuję w drzwiach zewnętrznych domu zamek szyfrowy (na kod i karty zbliżeniowe) z elektrozaczepem. W instrukcji podane jest, że zalecają wpięcie do obwodu, możliwie blisko elektrozaczepu diodę prostowniczą gdyż bez niej może on powodować zakłócenia, w najgorszym wypadku powodując restart bądź zawieszenie zamka.

Zasilacz podaje na zamek szyfrowy i elektrozaczep prąd stały 13,8 V. Elektrozaczep może działać zarówno na prąd stały jak i przemienny.

Moje pytanie jest następujące: do czego służy ta dioda prostownicza, jaką spełnia funkcję? Na wikipedii wyczytałem, że przeznaczona jest ona głównie do prostowania prądu przemiennego, który tutaj nie występuje. Czy można ją pominąć? Jeżeli nie, to jak ją właściwie wpiąć do obwodu? Z zamkiem dostarczono mi jedną sztukę diody 1N4007. Wygląda mniej więcej w ten sposób:
    Do czego służy dioda prostownicza przy elektrozaczepie?
    Gdzie jest plus, a gdzie minus?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    Dioda służy do eliminowania wysokiego napięcia indukowanego na cewce elektrozaczepu. Montujesz ją równolegle do cewki elektrozaczepu kreską w stronę styku do którego podłączony będzie plus zasilania.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 37  
    Przy sterowaniu indukcyjności z obwodów półprzewodnikowych się daje diodę aby wyeliminować / ograniczyć pik napięcia m.in. groźny dla sterującego tranzystora.
    Niemal każdy schemat z przekaźnikiem ma taką diodę, równolegle do uzwojeń przekaźnika, co do kierunku to zaporowo.

Nie wyrokuję o tym przypadku, tłumaczę ogólnie

EDIT zdziwiony jestem że jest to opcjonalne (z okrągłą marketingowa formułką że lepiej tak, ale nie musi: uwalony tranzystor to może wystąpić zakłócenie) , powinno być w sterowniku.
    Co z drugiej strony sobie tłumaczę że opcjonalnie to może być inaczej zestawiane, w tym na zmienny prąd (ale chyba zamek jest uniwersalny, sterownik nie???)
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Gdzie jest plus i minus? :D
    Dioda przewodzi od czarnej strony do tego białego paska.(łopatologicznie tłumacząc) Od anody do katody.
    Ale w twoim przypadku, tak jak to wyżej zostało wspomniane, diodę należy podłączyć zaporowo do zasilania. Rozładowuje ona cewkę w trakcie odłączenia jej od źródła zasilania.
    @edit
    Dla zobrazowania podsyłam oscylogram.
    Niebieski kolor oznacza czy jest podpięte zasilanie, fioletowy napięcie na cewce.
    Podczas odłączania zasilania widać spory pik o wartości 46V(chyba z 5V).
    Niestety, nie mam oscylogramu jak to wygląda przy dołączonej diodzie, ale niweluje wyżej wymieniony przypadek.

• Poziom 35  
    Proponuje autorowi poczytać jak zachowują się cewki w momencie zaniku zasilania.
    Po prostu oddają pole magnetyczne jak prądnica kierunek napięcia jest przeciwny do napięcia zasilania i tu zadziała dioda po prostu zewrze ten impuls.
    Jak pisał kolega wcześniej bez diody uszkodzeniu ulegnie element sterujący np.tranzystor.
  • Poziom 6  
    Dziękuję, te odpowiedzi wiele mi wyjaśniły!