Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laser Barwnikowy....

methyl 09 Jul 2005 14:21 1322 0
    methyl
    Level 16  
    Od dłuższego czasu zastanawiam sie nad możliwością wykonania lasera barwnikowego. Jestem w posiadaniu m.in. lasera azotowego który w wiekszosci aplikacji dostępnych na stronach internetowych jest wykorzystywany do pompowania lasera barwnikowego. Chcę jednak uzyskac pracę ciągłą lub impulsową ale pobudzając ośrodek lampą wyładowczą. Tutaj gorzej z info na temat takiego rodzaju pracy. Znalazlem tylko jedną stronę gdzie koles pastwi sie nad roztworem barwnika za pomoca "powietrznej"lampy wyładowczej . Ma ktos jakies info,materiały? To by była dośc ciekawa alternatywa dla laserów typu DPSS :) jeśli zadziała.
    Właściwie mam wszystko co trzeba, dowolne szkło,napylane lustra,srebrzone lustra, wszystkie rodzaje rozpuszczalników o wysokiej czystości(jestem chemikiem), barwniki takie jak rodamina6G,fluoresceina,barwniki kumarynowe, palniki ksenonowe sporej mocy, rteciowe lampy wyładowcze , nawet pompy do wykonania ukladu obiegu barwnika i chłodzenia ,pryzmaty ,brak tylko siatki dyfrakcyjnej :)
    Czy jest sens zaczynać cos montować ? Przed chwilą w książce Koichi Shimoda"Wstęp do fizyki laserów" przeczytałem iż takie lasery mają spora sprawność i przy pracy ciągłej na niektórych barwnikach mozna uzyskać ponad 1W ale zwykle mają 10-100mW . Na dodatek gdzies kiedys widzialem laser barwnikowy do efektów "scenicznych"
    Rzadko sie ich uzywa bo są kłopotliwe,, ale dzieki temu ze budowa jest chyba banalna czy nie warto spróbować??? Proszę o zabieranie głosu tylko osoby które sa w temacie i znają sie troche na tym !! Niech ktos mnie odwiedzie od tego pomysłu :D! hehe...